Цікаві факти про мови та діалекти

 

Мова


• Європейці , приїхавши до Австралії , питали у аборигенів : «А що це тут у вас за дивні стрибають звірі ? » Аборигени відповідали: «Кенгуру » , - що означало : «Не розуміємо ! ».

 Слово «вино » відбулося від санскритського слова « вена » , що означає « любити».

 

Слово « ублюдок » походить від дієслова « блудити » і спочатку означало тільки незаконнонародженого нащадка чистокровної тварини. З часом в біології це слово було витіснене терміном « гібрид » , зате стало лайливим щодо людей .

 

Латинське слово codex означало « шматок дерева ». Саме на дерев'яних дощечках , змазаних воском , були виготовлені перші книги в звичному нам форматі , а не у формі сувою . Пізніше замість дерева римляни для кодексів стали використовувати пергамент . У 3 столітті у вигляді кодексу було видано зібрання імператорських конституцій . Сьогодні в українській мові слово «кодекс » використовується саме для назв зведень законів .

 

Коли син понтійського царя Мітрідата Фарнак почав війну проти Риму , Цезар діяв стрімко . Взявши із собою кілька легіонів , він рушив у Малу Азію і розбив Парнахів . Повідомлення в Рим полководець обмежив трьома словами: « Прийшов, побачив , переміг ».

 

Слово "робот" було придумано в 1920 році для п'єси « RUR » ( про повстання машин) чеським драматургом Карелом Чапеком .

 

Слово « шаттл » перекладається як « човник » і означає робочий орган ткацького верстата , що переміщається туди і назад поперек полотна тканини; інше загально вживане значення - транспортний засіб , що обслуговує маршрут на коротку відстань без проміжних пунктів ( човниковий маршрут ) .

 

Слово В'єтнам означає « країна в'ється на півдні ».

 

У тлумачному словнику 1940 р.під редакцією Ушакова є таке визначення слова « Фіглі - міглі »: « ... вживається для позначення якихось хитрощів , жартів або яких-небудь підходів для досягнення чого-небудь , що супроводжується люб'язностями , кривляннями , викрутасами , підморгуванням ».

 

Оригіналом на Русі називали палицю , якою били свідка , домагаючись істини.

 

Гроно бананів називають « кисть » , а одиничний банан - « палець ». Взагалі сучасне слово «банан » арабською означає саме « палець ».

 

Слово « хокей » має французьке коріння . Назва гри походить від слова " hoquet " , яке означало « пастуша палиця ».

 

Від німецького слова Walh , яке означає « чужинець , чужинець » , пішли назви декількох європейських регіонів , не пов'язаних географічно . Це й Уельс , і румунська область Валахія , і бельгійський регіон Валлонія - всі ці назви можна перевести як « країна чужаків» .

 

В Англії поліцейських називають bobby . Слово походить від імені прем'єр -міністра Великобританії - Роберта Піля ( скор. від Роберт - Боб або Боббі ) . В кінці 19 - го століття він реорганізував поліцію , зробивши її більш ефективною і успішною публічною установою .

 

Слово « gypsy » (циган на англійській) походить від слова « Egyptian » , так як , згідно з англійським народним повір'ям , цигани прийшли з Єгипту .

 

Слово « gold » (золото) з'явилося з Індо - Європейського кореня «жовтий» , що відображає найбільш помітну характеристику цього металу . Цей факт знаходить своє відображення в тому , що вимова слова золота gold на різних мовах схожа , наприклад Gold ( по-англійськи) , Gold (по- німецьки) , Guld ( на данській ) , Gulden (по- голландськи ) , Gull ( на норвезькій ) і Kulta (по - фінськи ) .

 

Слово «палац» в перекладі на казахську звучить так: « сарай »

 

У перекладі з німецької слово депп ( depp ) означає «ідіот , дурень , простак » , про що сам Джонні Депп любить пожартувати.

 

Джонатан Свіфт придумав слова « ліліпут » ( англ. lilliput ) і « йеху » ( англ. yahoo ) . Вони увійшли в багато мов світу .

 

Слова « racecar » , « kayak » і « level » є паліндромами , тобто однаково пишуться і читаються справа наліво і зліва направо .

 

Найдовше слово в англійській мові , яке складається з одного складу - це « screech ».

 

« Dreamt » - єдине слово в англійській мові , яке закінчується на поєднання букв « mt »

 

Взимку 1812 р. полонені, переможеної армії Наполеона,  змерзлі , обдерті й голодні солдати , бродили від одного вогнища, біля якого грілися росіяни, до іншого і просили допомоги , починаючи фразу так: Cher amie , ... так російська мова збагатилася ще одним словом: шарамижнік !

 

Незважаючи на те , що поняття « судно » і « корабель » у щоденній мові вживаються як синоніми , в морській термінології тільки військові плавзасоби є кораблями , цивільні ж слід називати судами.

 

Вимова слова сир ( cheese ) англійською мовою змушує губи розтягуватися , створюючи подобу посмішки. Схожий ефект спостерігається і українською мовою при протяжливій вимові слів « ірис » , « кишмиш » , «криза » і т.п. Цей ефект часто використовується у фотографії при портретній зйомці.

 

Слово « хан » в імені « Чингіз Хан » і « Кублай Хан » означає « правитель» .

 

На початку 21 століття ескімоси познайомилися з інтернетом , і цей термін знадобилося перевести на їх мову. Експерти вибрали слово « ikiaqqivik » - « подорож крізь шари ». Раніше це слово вживалося для опису дій шамана , який для пошуку відповіді на будь-яке питання « подорожував » крізь час і простір.

 

Коментар

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

10 нескладних трюків, які можуть значно поліпшити вашу пам'ять.

10 нескладних трюків, які можуть значно поліпшити вашу пам'ятьЧи думали ви коли-небудь про щось і майже відразу забували с

...
Поширені міфи про тварин.

Широко поширені міфи про тваринТварини підживлюють нашу уяву як ніщо інше. Ми любимо слухат

...
Цікаві факти про Стародавню Грецію.

Цікаві факти про Стародавню Грецію.Греція подарувала людству геніальних філософів і вчених, дал

...
Цікаві факти про Стародавній Рим

Цікаві факти про Стародавній РимСтародавній Рим можна вважати колискою європейської культури

...
Жахливі істоти річки Амазонка.

pirani-napali-na-lyudeyУ глибинах річки Амазонки, мешкають настільки дивовижні і ст

...
Що означає термін «п'ята колона»

Що означає термін «п'ята колона»Термін «п'ята колона» з'явився під час громадянської війни в

...
17 природних ілюзій, які схожі на диво.

23 природні ілюзії, які схожі на диво.Уважний погляд здатний знайти тисячі природних загадок, бага

...
Як розганяють хмари?

445435345Вчені почали робити перші спроби впливу на погоду після Друг

...
Що означає "алаверди"

Що означає "алаверди"Слово " алаверди " зафіксовано лише в орфографічних словника

...
У Японії створюються міста-ковчеги.

У Японії створюються міста-ковчегиДля тих, хто дивився фільм «2012» про кінець світу в результ

...