Існує теорія - "помилка тих, хто вижив". Її ідея полягає в тому, що не можна робити висновок лише на підставі досвіду переможців. Якщо хочете дізнатися правду - запитайте у тих, хто програв.

Цей термін належить математику Абрахаму Вальду. Спочатку він був застосований до пошкоджень літаків союзників під час Другої Світової Війни.

Втрати літаків були катастрофічними - одне вдале попадання могло перетворити бойову машину на купу брухту. Але занадто обважувати літаки бронею не можна - адже їм потрібно ще й бомби нести. Тому потрібно було вибирати.

Спостерігаючи за бомбардувальниками, які поверталися на аеродроми, посічені кулями, командування вирішило, що треба зміцнити ті частини корпусу, які найбільше нагадували друшляк: крила, нижня частина корпусу, і хвостова частина - адже очевидно, що в них потрапляли найчастіше.

maxresdefault

Але Вальд першим зрозумів, що це логічна пастка, адже літаки з цими ушкодженнями - виживали. І, що справжньою загрозою є не ті ушкодження, з якими літаки поверталися додому, а ті, які їх знищували - і які тому вивчити було не можливо. Якщо з діркою від кулі в крилі літак може летіти - потрібно дивитися туди, де дірки немає - можливо саме тому, що туди не влучили, екіпаж і зміг повернутися живим.

Що заважало військовим зробити цей простий висновок самостійно? Все було просто - загиблі літаки залишалися на полі бою, і відповідно випадали з аналізу.

"Помилка тих, хто вижив" - принцип, який можна застосувати для будь-якої сфери життя. "Ті, що вижили" - це ті, хто досягнув максимального успіху у своїй справі. Вони привертають загальну увагу, їх хочеться слухати або читати. Але всі вони - повернулися на свої аеродроми. Вивчати та копіювати їх сильні сторони - все одно що вивчати літаки які вижили... 

Якщо Вам сподобалася стаття, будь ласка, поділіться нею з друзями у соцмережах.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

Uncategorised

Оцінка статті: 100% - 1 голосів
100%

Шановні читачі, будь ласка, оцініть статтю.

Додати коментар

Коментарі  

Дмитро
0 #1 Дмитро 13.01.2019, 15:10
«Не потрапили» — не влучили. Ну, трохи й іншого, але таке.
Цитата