Нове

30 бер., 2021

Де знайшли найбільший метеорит

Приблизно 80 тисяч років тому, на нашу планету впав астрономічний об'єкт. Виявили його порівняно недавно, і тепер сюди приїздять тисячі туристів щоби поглянути на цю космічну дивовижу.

Популярне

Написати коментар
Василь Стефаник

Критики називають Василя Стефаника самобутнім письменником-новатором та співцем селянської долі, літературознавці — одним із найвизначніших українських новелістів. Творчий шлях митця припав на непрості роки: кінець XIX-початок XX століття. Тож Стефаник не стояв осторонь громадсько-політичного руху: виступав на селянських мітингах, боровся за права та свободи селян. Паралельно, Василь активно займався літературною творчістю, мав публіцистичні виступи в пресі. Тому давайте дізнаємося, як формувався характер видатного діяча, з якої родини він походив та яких поглядів дотримувався!

Любов до українського — родом із дитинства

Дитинство майбутнього новеліста було непростим. Василь народився в сім’ї заможного селянина Семена Стефаника в 1871 році. Його батько мав важкий характер, тож виховував сина досить суворо. Проте, на освіту Василя не шкодував ні часу, ні коштів: спочатку, віддав його до Русівської початкової школи, потім — до Снятинської міської школи. Згодом, юний Василь продовжить навчання в Ягеллонському університеті.

Під час шкільного навчання Стефаник зазнав значних знущань та принижень, адже в тодішніх галицьких навчаннях неприхильно ставилися до українців. Уроки викладалися лише німецькою та польською.

Любов до українських звичаїв та традицій з’явилася у Василя ще в ранні роки. Мешкаючи на прадавніх землях Покуття, юнак змалку чув рідну мову, казки, легенди та перекази. Тоді ж Стефаник допитливо знайомився із селянським побутом, який згодом знайде відображення в його творчості.

Просвітник та борець за права селян

Боротьбою українців за власні права Василь Стефаник серйозно зацікавився після знайомства з Анною Павлик — активною учасницею галицького жіночого руху. Майбутній письменник починає брати участь у таємних українських гуртках, долучається до просвітницької діяльності на теренах українського села.

Така громадянська позиція Василя не залишилася поза увагою влади. Так, уже в 1890 році його виключили з гімназії через участь у гуртку «Покутська трійця». Одразу ж після цього, Стефаник доєднується до «Українсько-руської радикальної партії» Івана Франка, робить перші проукраїнські публіцистичні виступи.

Основним напрямком громадсько-політичного життя Василя Стефаника назавжди залишається боротьба за права селян. Він майже цілковито підтримував ідеї партії Івана Франка, називаючи останнього «мужицьким послом». Себто, представником українського селянства.

Звички, побут та родина Стефаника

Довгий час, Василь вів мандрівне життя, не засиджуючись на місці. Та письменник мріяв мати родину. Згодом, в 1904 році він одружується з Ольгою Гаморак. Вона мешкала в сусідньому селі, була дочкою священника. Дружину він вважав надзвичайно розумною, відданою та терплячою.

Упродовж перших шести років подружнього життя пара мешкала в селі Стеців. Тут Стефаник займається господарством, швидко знаходить спільну мову із селянами. Саме в Стецеві родина Стефаників стала більшою: один за одним народилися сини Семен, Кирило та Юрій.

Думки сучасників та критиків про Василя Стефаника

Варто зауважити, що всі, хто знав Василя особисто, вкрай добре відгукувалися про нього. Так, Ольга Кобилянська в особистому листі до письменника каже: "Страшно сильно пишете ви….витісуєте потужною рукою пам’ятник для свого народу". З особливою прихильністю ставився до Стефаника і Франко: не лише через спільні політичні погляди, а й через самобутність творчості.

Одностайними були і критики. "Небагату залишив Стефаник письменницьку спадщину — числом, та зате вона пребагата своєю ціною, своєю вагою, своєю невмирущістю. Так про селян ще ніхто не писав…" — писав про Василя В. Сімонович.

Напишіть щось...
Ви не увійшли
або залиште коментар як гість
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Будьте першим, хто це прокоментував

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter