Нове

Популярне

1 Коментар
Фразеологізм «Прокрустове ложе» — значення і походження

 

Вислів «прокрустове ложе» трапляється в розмовній мові досить рідко, частіше в літературних творах. Але що ж називають «прокрустовим ложем», і в якому контексті воно найчастіше використовується? Без знання давньогрецької міфології буде досить важко зрозуміти значення цього фразеологізму.

 

Походження

Давним-давно, коли боги вирішували долі людей на Олімпі, в Аттиці орудував злий розбійник Прокруст. Лиходій підстерігав мандрівників на дорозі між Афінами й Мегарою і обманом заманював до себе додому. Для гостей у нього вдома було виготовлено два ложа.

Одне велике ложе, друге маленьке. На велике ложе Прокруст укладав невеликих зростом людей і щоби жертва точно відповідала розміру ліжка, бив її молотом і розтягував суглоби.

А на маленьке ложе укладав високих зростом людей. Ті частини тіла, що не поміщалися він обрубував. Незабаром, за свої злодіяння Прокрусту довелося лягти на своє ложе самому. Грецький герой Тесей, перемігши розбійника, вчинив із ним так само, як той обходився зі своїми полоненими. 

 

Значення

Фразеологізм «Прокрустове ложе» означає певні жорсткі рамки, під які насильницьким шляхом підганяється що-небудь або хто-небудь незважаючи на здоровий глузд. Мова може йти про зовнішність, манеру поведінки, слідування традиціям, творчість, ідеї тощо. Іноді жертвуючи заради цього чимось суттєвим. 

Якщо Вам сподобалася стаття, будь ласка, поділіться нею з друзями у соцмережах

Напишіть щось...
Ви не увійшли
або залиште коментар як гість
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • This commment is unpublished.
    Лесь. · 3 місяців тому
    Отак "русскіє" приміряють всіх до свого прокрустова ложе - до свого прохвостова ложе.
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter