Нове

Популярне

Написати коментар
Стародавній Рим

У Стародавньому Римі існували традиції, які сучасній людині можуть здатися м'яко кажучи дивними. Пропонуємо Вашій увазі підбірку цікавих звичаїв Стародавнього Риму.

• Приймаючи гостей, знатні римляни прагнули похизуватися і подати немислимі страви. Так, наприклад, Петроній пише про господаря, який бажаючи здивувати гостей, виставив на стіл печену свиню, в якій були зашиті живі дрозди. Коли свиню розрізали, дрозди розлетілися.

• У Стародавньому Римі існував дивний звичай - якщо хтось вбивав чийогось батька, то злочинця топили в мішку, куди також поміщали змію, собаку і півня. Для чого, невідомо!

• Гомосексуалістів в Стародавньому Римі називали не "блакитними", а «зеленими». Річ у тому, що зелений одяг традиційно носили жінки. Тому вираз «зелений», означав жінкоподібність або нетрадиційну орієнтацію.

• Римська богиня Юнона мала титул Монета, що в перекладі з латині означає «та що застерігає» або «радниця». Біля храму Юнони на Капітолії знаходилися майстерні, де виготовляли металеві гроші. Саме тому ми називаємо їх монетами, а в англійській мові від цього титулу відбулася загальна назва грошей - «money». 

• Латинське слово «codex» означало «шматок дерева». Саме на дерев'яних дощечках, змазаних воском, були виготовлені перші книги у звичному нам форматі, а не у формі сувою. Пізніше замість дерева римляни для кодексів стали використовувати пергамент. У 3 столітті у вигляді кодексу було видано зібрання імператорських конституцій. Сьогодні в Українській мові слово «кодекс» використовується саме для назв зведень законів.

• Звичай поцілунку молодят в кінці церемонії одруження прийшов до нас зі Стародавнього Риму. У той час він мав дещо інший зміст. Весілля розглядалося як контракт, а поцілунок служив своєрідною печаткою, що скріплювала договір.

• У давньоримській армії існував вищий вид страти під назвою «децимація» - страта кожного десятого. Підрозділ який провинився, поділяли на десятки незалежно від рангу і терміну служби. Кожна десятка кидала жереб, і того, на кого він випадав, страчували його ж дев'ять товаришів.

• Солдати в римському війську жили в наметах по 10 осіб. У кожному наметі був старший, якого називали «деканом».

• Перший у світі торговий центр був побудований в Римі імператором Траяном. Він складався з декількох рівнів і понад 150 торгових точок, які продавали все, починаючи від їжі і спецій і закінчуючи одягом.

• Фаши (fasces), які являли собою пучок перев'язаних червоним бантом прутів, з бронзовою віссю в центрі, символізували міць і єднання Риму. Італійське слово «фашизм» отримало свою назву від слова «fasces».

• Піт гладіаторів і жир тварин, які билися на арені, за межами театрів продавали в сувенірних горщиках. Вважалося, що це прекрасний засіб для поліпшення кольору обличчя жінки. (див. Цікаві факти про гладіаторів)

• Багаті жінки, могли дозволити собі тіні для повік або помаду. Правда, макіяж в основному робили собі повії, і це вважалося одночасно аморальним і спокусливим.

• Заклинання «абракадабра» вперше було згадано у працях Серена Саммоніка, який жив у 2 столітті і був лікарем римського імператора Каракалли. Це слово потрібно було записати на амулеті в стовпчик 11 разів, щоразу забираючи останню літеру. Такий запис мав поступово послаблювати силу злого духа і сприяти одужанню хворого.

• Часто вживана фраза «гроші не пахнуть» родом зі Стародавнього Риму. Ці слова злетіли з язика самого імператора Веспасіана, в той момент, коли рідний син присоромив його за введення податку на користування туалетом у громадських місцях для збагачення своєї скарбниці.

• Римлянка користувалася повагою вдома і в суспільстві: в її присутності не можна було говорити грубості та поводитися непристойно. У своєму будинку римлянка була повноправною господинею. Дружина могла вживати їжу за одним столом з чоловіком і його друзями.

• Давньоримські жінки не мали особистих імен. Вони отримували лише родове ім'я, наприклад, Юлія, якщо вона народилася в роді Юліїв. Якщо в одній сім'ї було кілька дочок, до їх родових імен додавали порядкові преномени: Сегунда (друга), Терція (третя) і т.п.

• Римські туалети були дуже місткі - у найбільших могли «вміститися» близько 50 осіб. На підлозі туалетів була мозаїка, звичайно з зображенням дельфінів, а в центрі туалету бив фонтан, там часто грали музиканти, а присутні люди вели бесіди та ділилися новинами. Заклади ці були платними, а сеча, одержувана з них, використовувалася пральнями для прання.

• В Італії, крім звичного для європейців страху перед числом 13, нещасливим вважається також число 17. Можливе пояснення цьому криється ще в могилах древніх римлян, на яких були нерідкі написи VIXI, що в перекладі означає «Я жив» або «Моє життя скінчилося». Якщо виразити напис римськими цифрами, то й вийде VI+XI=6+11=17.

• Назва солі послужила основою для багатьох слів. Так наприклад, римським солдатам видавали дозвіл на купівлю солі, яка називалася salarium argentum. Від цього слова виникло англійське слово «заробітна плата» - «salary» і французьке «солдат». Крім того, звичка римлян солити зелень, призвела до утворення слова «салат». 

Якщо вам сподобалася стаття, будь ласка, залиште свої коментарі або відгуки.

Напишіть щось...
Ви не увійшли
або залиште коментар як гість
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Будьте першим, хто це прокоментував

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter