Нове

Популярне

Написати коментар
Люмінесцентні гриби

 

Давно відомо, що деякі живі організми, як-от риби, комахи та навіть гриби можуть випромінювати видиме світло. Про останні, до речі, йдеться ще в роботах давньогрецького філософа Арістотеля, а також письменника Плінія Старшого. Однак в наші дні у дослідників є ще чимало запитань про природу грибів які світяться.

За різними оцінками вчених відомо приблизно від 68 до 71 різновидів люмінесцентних грибів. Три чверті вивчених на сьогодні грибів-світлячків належать до роду Mycena. Ця група грибів живе завдяки розкладанню органічних речовин. 

Найбільша їх кількість росте в Японії — 10 різновидів, ще 8 — в Південній Америці на території Бразилії. Їх легке зеленувате світіння є результатом хімічних окислювальних реакцій, які проходять в клітинах грибів в той момент, коли відбувається поглинання ними кисню. Вчені встановили, що люмінесцентний процес у грибів схожий на той, який відбувається у бактерій які світяться та інших люмінесцентних організмів. 

Слід зазначити, що мікологами виявлено не менше 7 різновидів люмінесцентних грибів, світіння яких відрізняються досить зловісним жовтувато-зеленим світлом, яке вони випромінюють практично протягом 24 годин на добу... Саме їх вивчення дозволило пролити світло на еволюцію люмінесценції в природі.

Гриби, що випромінюють досить яскраве жовто-зелене світло виявлені в Белізі, Бразилії, Домініканській Республіці, на Ямайці, в Японії, Малайзії та Пуерто-Ріко. При цьому, якщо денне світло не дуже яскраве, то світіння грибів можна побачити і в денний час, хоча зеленувато-жовте світло на тлі денного світла виділяється погано, тому і помітити його досить складно, особливо якщо не знаєш про нього. Але якщо помістити такі гриби в темну кімнату, то після нетривалої адаптації ваших очей до темряви, ви зможете спостерігати їх світіння дуже добре в будь-який час доби. 

Мікологи встановили, що у грибів роду Mycena люмінесцентні різновиди походять з 16 різних ліній, що свідчить про те, що люмінесценція еволюціонувала з однієї точки, при цьому деякі різновиди цього роду в процесі еволюції пізніше втратили здатність світитися. У вчених досі залишається багато нез'ясованих питань про ці гриби, і зокрема, як і чому вони починають світитися. Є припущення, що деякі гриби світяться, щоб привабити нічних тварин, які допомагають в розповсюдженні спорів грибів по території.

Якщо вам сподобалася стаття, будь ласка, залиште свої коментарі або відгуки.

Напишіть щось...
Ви не увійшли
або залиште коментар як гість
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Будьте першим, хто це прокоментував

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter