Написати коментар
Іран

У сучасному світі з його масивним потоком інформації дехто досі вважає, що в Ірані йде війна й щодня відбуваються теракти, плутаючи цю дисципліновану країну з Іраком. Ні, це не одне й те саме. Іран є найбільш безпечною країною в регіоні. Воєнних дій на його території не було вже понад 30 років. 

 

Цікаві факти про Іран

● Столиця Ірану — Тегеран.

● Чисельність населення Ірану становить — 79,9 млн осіб.

● Іран межує з такими країнами: Ірак, Азербайджан, Вірменія, Туреччина, Туркменістан, Афганістан, Пакистан.

● Країна омивається Каспійським морем та Перською затокою.

● Державна мова Ірану — Перська (фарсі). Вона хоч і схожа за звучанням з арабською, але такою не є.

● Іран — спадкоємець і наступник перської цивілізації, тому історія цієї країни налічує понад 5 тисяч років. До 1935 року Іран офіційно називався Персією.

● Іран займає третє місце у світі за кількістю збережених пам’яток історії та архітектури, поступаючись за цим показником лише Єгипту та Італії

● Основне населення Ірану — перси (більш ніж половина). Вони не араби, їх не варто плутати й у жодному разі не можна так називати.

● До того, як Персію завоювали араби, місцеві жителі сповідували найдавнішу у світі релігію — зороастризм. У країні збереглися зороастрійські храми й пам’ятки історії й архітектури.

● Невеликий відсоток населення й досі сповідує зороастризм. Послідовники цієї релігії називають себе парсами (не тільки в Ірані, але й у деяких районах Індії, Шрі-Ланки, Пакистану). Парси — нащадки давніх персів-зороастрійців.

● На території Ірану розташоване одне із найдавніших міст світу — Єзд. Його історія налічує понад п’ять тисяч років. Місто вважається духовним центром зороастризму. У його околицях збереглися зороастрійські села, кладовища і храми.

● Крім Єзда, найбільш відвідувані й багаті на пам’ятки міста — Тегеран, Ісфаган, Шираз. Тут можна побачити і традиційні ісламські пам’ятки архітектури, і мавзолеї відомих перських особистостей, таких, як Омар Хайям (в Ширазі). Є на території країни й пам’ятки античної історії — руїни стародавніх міст Парса й Пасаргади.

● В Ірані використовують відразу 3 календарі — іранський (розроблений за участю Омара Хайяма), ісламський і григоріанський. Згідно з першим зараз 1397 рік, з другим — 1440, ну а з третім — 2019 рік.

● В Ірані офіційно заборонений алкоголь. Це означає, що ні в магазинах, ні в ресторанах його не купити. Однак неофіційно й підпільно можна «дістати» домашнє вино, яке насправді схоже на горілку або самогон. Але, звичайно, запитувати першого-ліпшого іранця про можливість такої купівлі не варто. 

● За купівлю, продаж, зберігання, поширення і вживання наркотиків іранське законодавство передбачає серйозне покарання аж до смертної кари.

● Куріння в Ірані не заборонене ні чоловікам, ні жінкам. Допускається куріння на вулиці. Хоча іранську жінку побачити на вулиці з цигаркою навряд чи вдасться, іноземки можуть собі це дозволити. Курити не можна лише в закритих приміщеннях.

● Одностатеві стосунки в Ірані офіційно заборонені і вважаються кримінальним злочином. Ба більше, за такі стосунки й чоловіки, і жінки засуджуються до тілесних покарань, а в деяких випадках — до смертної кари.

● Норми поведінки в цій країні забороняють виражати почуття на публіці (не цілуватися, не обніматися й навіть не триматися за руки).

● В Ірані не заведено торкатися до людини протилежної статі, навіть тиснути руки в знак вітання і прощання, або протягувати руку дівчині для допомоги.

● В Ірані безпечно подорожувати самостійно, навіть дівчатам. Ніхто не буде приставати й хапати за руки.

● Якщо дівчина подорожує в супроводі чоловіка, то при спілкуванні іранці-чоловіки будуть насамперед звертатися до чоловіка, навіть відповідаючи на питання дівчини.

● В Ірані жінкам живеться краще, ніж в інших мусульманських країнах. Вони прикривають волосся, але залишають відкритим обличчя, можуть водити машину, працювати, займати керівні пости й обиратися в парламент.

● Подорожувати по Ірану цілком комфортно. У країні розвинене залізничне й автобусне сполучення. Іранські авіалінії пропонують недорогі і зручні внутрішні рейси. Є також і морське сполучення між Іраном і країнами Перської затоки.

● Саме тут виробляють найкращі у світі перські килими. У виготовленні килимів так чи інакше залучені приблизно 2 млн іранців.

● Перський учений Ібн Сіна, відомий європейцям як Авіценна, зробив безліч відкриттів, без яких неможливо уявити сучасну медицину — наприклад, інфекційні хвороби, знеболювання й багато іншого. За його працями у Європі навчали студентів-медиків аж до 19 століття, хоча сам цілитель помер ще в 1037 році.

● В Ірані розташоване найбільше у світі сховище скарбів, повне дивовижних речей. Безцінні вироби розміщені в спецсховищі іранського центрального банку в Тегерані, але у відведений час туди пускають туристів. Тут можна побачити величезний рожевий діамант, головні убори шахів, глобус із золота з континентами з дорогоцінних каменів, а також трон, всипаний безцінними самоцвітами.

● На іранському прапорі 22 рази повторюється фраза «Аллах акбар» (Бог великий) арабською мовою. Завдяки цьому стяг Ірану вважається лідером серед усіх прапорів світу за кількістю написаних на ньому слів.

● Іран — світовий лідер із виробництва фісташок. Фісташкові плантації займають 20 % всіх сільськогосподарських угідь у цій країні. Це один із найважливіших іранських товарів для експорту.

● Туристам в Ірані доводиться нелегко — майже ніхто з місцевих жителів не говорить англійською, а написи, навіть у столиці, нанесені тільки мовою фарсі. 

Якщо стаття видалася вам цікавою, будь ласка, поділіться нею з друзями в соцмережах

Напишіть щось...
Ви не увійшли
або залиште коментар як гість
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Будьте першим, хто це прокоментував

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter