Казахстан

 

Казахстан це дивовижна країна, де переплітаються різні культури, релігії, багатовікова історія й сучасні технології. Республіка посідає дев’яте місце за площею й має найдовший сухопутний кордон із суміжною державою. Про ці та інші факти читайте далі в статті.

 

Цікаві факти про Казахстан

● Столиця Казахстану — Нур-Султан (стара назва Астана). 2019 року місто було перейменоване на честь президента Нурсултана Назарбаєва який у тому році пішов у відставку.

● Чисельність населення Казахстану становить — 17,6 млн осіб.

● Казахстан межує з такими країнами: Росія, Китай, Киргизстан, Узбекистан, Туркменістан.

● Країна омивається водами Каспійського й Аральського морів.

● Офіційна мова — казахська.

● Казахстан є державою, що не має визначеної територіальної приналежності до якої-небудь частини світу. Це означає, що велика частина його території розташована в Азії, менша частина в Європі.

● Казахстан дев’ятий у списку країн світу за площею і відноситься до надвеликих держав.

● Космічна ера почалася в Казахстані. Серед цікавих фактів про Казахстан почесне місце займає найперший і найбільший космодром у світі Байконур. Звідси в 1957 році відправили на орбіту перший штучний супутник Землі, а через чотири роки першу людину — Юрія Гагаріна. 

● Казахська мова є однією із найбагатших мов світу. За останніми даними, казахська мова налічує понад 2,5 мільйони слів.

● Територією стародавнього Казахстану проходив найвідоміший торговельний маршрут у світі Великий шовковий шлях. Загалом він використовувався для доставляння зброї, тканин, ліків, харчів і екзотичних товарів із Китаю в Європу. Правителі Великого Степу того часу брали з торговців плату за охорону й можливість пройти по землях Казахстану. Сьогодні це називається митним збором. Звичайно, караванам потрібно було десь зупинятися. У найзручніших місцях утворювалися караван-сараї, потім завдяки розвитку торговельних відносин вони перетворювалися на великі поселення. Так з’явилися стародавні міста: Тараз, Ясси, Отрар, Сайра та інші.

● У 1997 році казахстанською столицею замість Алмати стала Астана (нині Нур-Султан). Це вилилося в конфлікт, що триває й донині між жителями старої й нової столиць, які намагаються вирішити, чиє місто головніше. До речі, саме слово «Астана» в перекладі з казахської мови означає «Столичне місто».

● Казахський алфавіт відноситься до кириличних, у ньому 42 букви, 33 з них аналогічні буквам у російському алфавіті, а решта 9 являють собою специфічні символи казахської мови. Треба згадати, що в різні періоди часу для казахської мови використовували різні письмові системи: спочатку арабська, потім латиниця й кирилиця.

● Вивчивши казахську мову, без особливих зусиль можна розуміти киргизьку, узбецьку, монгольську, турецьку й азербайджанську мови.

● Казахстан є найбільшою за площею державою що не має виходу до Світового океану.

● Кілька років тому казахстанський президент запропонував перейменувати країну в «Казах елі» («Країна казахів»), у такий спосіб позбувшись від тюркського закінчення «стан», за його словами, це погано впливає на імідж держави у світі, зокрема викликає асоціації з нестабільними країнами центральноазійського регіону.

● Кордон між Казахстаном і Росією є найдовшим безперервним сухопутним кордоном у світі. Його довжина становить — 7 512 км.

● Коні вперше були одомашнені на території сучасного Казахстану.

● Казахстан останнім підписав Біловезьку угоду. 16 грудня 1991 року було прийнято Закон про незалежність Казахстану. Отже, Казахстан останнім вийшов зі складу СРСР.

● У Казахстані є озеро Балхаш, яке наполовину складається з прісної води, а на іншу половину із солоної. Вчені досі не можуть зрозуміти цей феномен. До речі, поділ прісної й солоної води досить помітний.

● На території Казахстану діють три часових пояси. За часів радянського союзу, Казахстан був найбільшою країною що входила до складу СРСР.

● Кургальджинський заповідник — найпівнічніше місце у світі, куди прилітають рожеві фламінго. Чисельність птахів доходить до 36 тисяч.

● Казахстан перша країна з радянських республік, яка погасила всі свої заборгованості у 2000 році перед МВФ.

Якщо вам сподобалася стаття, будь ласка, залиште свої коментарі або відгуки.