Написати коментар
Казахстан

 

Казахстан це дивовижна країна, де переплітаються різні культури, релігії, багатовікова історія й сучасні технології. Республіка посідає дев’яте місце за площею й має найдовший сухопутний кордон із суміжною державою. Про ці та інші факти читайте далі в статті.

 

Цікаві факти про Казахстан

● Столиця Казахстану — Нур-Султан (стара назва Астана). 2019 року місто було перейменоване на честь президента Нурсултана Назарбаєва який у тому році пішов у відставку.

● Чисельність населення Казахстану становить — 17,6 млн осіб.

● Казахстан межує з такими країнами: Росія, Китай, Киргизстан, Узбекистан, Туркменістан.

● Країна омивається водами Каспійського й Аральського морів.

● Офіційна мова — казахська.

● Казахстан є державою, що не має визначеної територіальної приналежності до якої-небудь частини світу. Це означає, що велика частина його території розташована в Азії, менша частина в Європі.

● Казахстан дев’ятий у списку країн світу за площею і відноситься до надвеликих держав.

● Космічна ера почалася в Казахстані. Серед цікавих фактів про Казахстан почесне місце займає найперший і найбільший космодром у світі Байконур. Звідси в 1957 році відправили на орбіту перший штучний супутник Землі, а через чотири роки першу людину — Юрія Гагаріна. 

● Казахська мова є однією із найбагатших мов світу. За останніми даними, казахська мова налічує понад 2,5 мільйони слів.

● Територією стародавнього Казахстану проходив найвідоміший торговельний маршрут у світі Великий шовковий шлях. Загалом він використовувався для доставляння зброї, тканин, ліків, харчів і екзотичних товарів із Китаю в Європу. Правителі Великого Степу того часу брали з торговців плату за охорону й можливість пройти по землях Казахстану. Сьогодні це називається митним збором. Звичайно, караванам потрібно було десь зупинятися. У найзручніших місцях утворювалися караван-сараї, потім завдяки розвитку торговельних відносин вони перетворювалися на великі поселення. Так з’явилися стародавні міста: Тараз, Ясси, Отрар, Сайра та інші.

● У 1997 році казахстанською столицею замість Алмати стала Астана (нині Нур-Султан). Це вилилося в конфлікт, що триває й донині між жителями старої й нової столиць, які намагаються вирішити, чиє місто головніше. До речі, саме слово «Астана» в перекладі з казахської мови означає «Столичне місто».

● Казахський алфавіт відноситься до кириличних, у ньому 42 букви, 33 з них аналогічні буквам у російському алфавіті, а решта 9 являють собою специфічні символи казахської мови. Треба згадати, що в різні періоди часу для казахської мови використовували різні письмові системи: спочатку арабська, потім латиниця й кирилиця.

● Вивчивши казахську мову, без особливих зусиль можна розуміти киргизьку, узбецьку, монгольську, турецьку й азербайджанську мови.

● Казахстан є найбільшою за площею державою що не має виходу до Світового океану.

● Кілька років тому казахстанський президент запропонував перейменувати країну в «Казах елі» («Країна казахів»), у такий спосіб позбувшись від тюркського закінчення «стан», за його словами, це погано впливає на імідж держави у світі, зокрема викликає асоціації з нестабільними країнами центральноазійського регіону.

● Кордон між Казахстаном і Росією є найдовшим безперервним сухопутним кордоном у світі. Його довжина становить — 7 512 км.

● Коні вперше були одомашнені на території сучасного Казахстану.

● Казахстан останнім підписав Біловезьку угоду. 16 грудня 1991 року було прийнято Закон про незалежність Казахстану. Отже, Казахстан останнім вийшов зі складу СРСР.

● У Казахстані є озеро Балхаш, яке наполовину складається з прісної води, а на іншу половину із солоної. Вчені досі не можуть зрозуміти цей феномен. До речі, поділ прісної й солоної води досить помітний.

● На території Казахстану діють три часових пояси. За часів радянського союзу, Казахстан був найбільшою країною що входила до складу СРСР.

● Кургальджинський заповідник — найпівнічніше місце у світі, куди прилітають рожеві фламінго. Чисельність птахів доходить до 36 тисяч.

● Казахстан перша країна з радянських республік, яка погасила всі свої заборгованості у 2000 році перед МВФ.

Якщо вам сподобалася стаття, будь ласка, залиште свої коментарі або відгуки.

Напишіть щось...
Ви не увійшли
або залиште коментар як гість
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Будьте першим, хто це прокоментував

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter