Написати коментар
Албанія

 

Албанія — маленька сонячна країна в південно-східній Європі, розташована в західній частині Балканського півострова, уздовж узбережжя Адріатичного моря. Після кількох десятиліть комуністичного правління вона повільно переходить до системи відкритої ринкової економіки, рухаючись на шляху до прогресу. 

 

Цікаві факти про Албанію

● Столиця Албанії — Тирана.

● Чисельність населення Албанії становить — 2,8 млн осіб.

● Албанія межує з такими країнами: Греція, Північна Македонія, Чорногорія, Сербія.

● Країна омивається Іонічним та Адріатичним морями. Ці моря є частинами Середземного моря.

● Площа Албанії становить 28 748 км². Це приблизно як наша Полтавська область. Приблизно 40 % загальної площі країни займають ліси.

● Офіційна мова цієї країни — албанська. Однак багато людей говорять також грецькою мовою.

● Рельєф Албанії гористий, вершини гірських ланцюгів досягають висоти 2100—2400 метрів. Найвища точка країни — гора Кораб (2764) м. 

● Албанія є офіційним кандидатом на членство в Європейському Союзі, а з 2009 року повноправним членом НАТО.

● У другій половині 20-го століття, Албанія була таким собі комуністичним островом. У тому сенсі, що жодна людина не могла покинути Албанію. Комуністична держава ізольована залізною завісою не була партнером ні Радянському Союзу, ні жодному з його сателітів. У певному сенсі, Албанія була автономною комуністичною державою. Народна Соціалістична Республіка Албанія посварилася з більшістю комуністичних держав світу. Диктатор Енвер Ходжа (роки правління 1944—1985) порвав зв’язки зі СРСР, вийшов із Варшавського договору і припинив відносини з Китайською Народною Республікою. Крім того, він був постійно вороже налаштованим до сусідньої Югославії.

● Албанці не називають свою країну Албанією. Для нації, її рідною мовою, ім’я країни — Шкіперія (Shqipëriа), що перекладається як «Країна орлів». На прапорі Албанії зображений двоголовий орел.

●Албанців за межами країни живе більше, ніж у самій Албанії. Найбільша Албанська діаспора проживає в Греції й Туреччині. А серед країн далекого зарубіжжя, найбільше албанців проживає в США й Канаді. Вважається, що число албанців, що живуть за межами Албанії набагато більше, ніж населення країни.

● Албанія має одного-єдиного лауреата Нобелівської премії — Мати Тереза. Хоча народилася вона в тогочасній Османській імперії, албанка з Македонії. Вона отримала Нобелівську премію миру в 1979 році за доброчинну місію в Колкаті, Індія.

● Албанія усіяна бункерами. Їх у середньому 24 на кожен квадратний кілометр і понад 700 000 по всій країні. Побудовані вони під керівництвом комуністичного диктатора Енвера Ходжі, який боявся нападу з боку своїх ворогів (майже всі йому були ворогами). Більшість бункерів ніколи не використовувалися. Після падіння комунізму частину бункерів стали використовувати під склади, будинки, кафе або музеї.

● Більше ніж половина жителів Албанії сповідують іслам — 56 %. Інша частина населення належить до Албанської православної або Римської католицької церкви. На початок 2-го століття Албанія стала християнською країною. Іслам був привезений сюди оттоманськими турками лише в 15-му столітті. Сьогодні Албанія одна з найбільш етнічно гомогенних країн світу. Це єдина в Європі країна, де більшість людей сповідують іслам.

● У 1468 році Албанія стала частиною Османської Імперії, і тільки в 1912 році, під час Першої Балканської війни, турки були витіснені, і країна оголосила про свою незалежність.

● Головні галузі промисловості країни утворюють харчова промисловість, виробництво текстилю та одягу, деревини і видобуток нафти.

● До стихійних лих, що трапляються на території країни, належать руйнівні землетруси, цунамі на південно-західному узбережжі, повені та посухи.

● Албанія дуже сонячна країна. Якщо точніше, то сонячних днів щорічно тут приблизно стільки ж, скільки в Іспанії приблизно 300.

● Місцева валюта — албанський лек. Причому слово «лек» це скорочення від Олександра Великого, тут так називають Олександра Македонського.

● Незважаючи на помітний стрибок у розвитку, ця країна й досі залишається однією з найбідніших європейських держав.

● Всупереч поширеній думці, Албанія ніколи не входила до складу Югославії. 

Якщо стаття видалася вам цікавою, будь ласка, поділіться нею з друзями в соцмережах

Напишіть щось...
Ви не увійшли
або залиште коментар як гість
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Будьте першим, хто це прокоментував

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter