2 Коментарів

Що ви знаєте про батьківщину кілта і старовинних замків? Шотландія сповнена романтичних історій: одне з найстаріших дерев у світі, непокірна волелюбність шотландців, міфічна тварина як національний символ, велика кількість першовідкривачів, а також любов до легенд і міфів. 

 

Цікаві факти про Шотландію

● Столиця Шотландії - Единбург.

Чисельність населення Шотландії становить - 5 млн осіб.

Тварина - офіційний символ Шотландії - Єдиноріг.

Офіційні мови: шотландська гельська,англійська.

Прапор Шотландії відомий як косий хрест або Хрест св. Ендрю (St. Andrews Cross). Прапор Шотландії

У Шотландії функціонує найкоротший регулярний авіарейс у світі. Його протяжність становить півтори милі - з острова Westray на острів Papa Westray, які входять до складу шотландських островів Оркні (Orkney Islands). Політ триває 1 хвилину 14 секунд. 

На території Шотландії розташовується приблизно 750 островів, 130 з яких незаселені.

Поселення епохи неоліту Скара Брей (Skara Brae) на острові Оркні є найстарішою спорудою у Великобританії - воно датується 3100 роком до нашої ери.

Мавзолей Гамільтона (Hamilton Mausoleum) в Південному Ланаркширі (South Lanarkshire) створює  відлуння яке звучить найдовше у світі в рукотворних приміщеннях - цілі 15 секунд.

У Шотландії розташовано понад 600 квадратних миль прісноводних озер, у тому числі, знамените Лох-Несс.

Столиця Шотландії Единбург є тільки другим за величиною містом після Глазго. 

Единбург став першим містом у світі, де з'явилася своя власна пожежна служба.

Як і Рим, Единбург побудований на семи пагорбах, і столиця має більше будівель-пам'яток, ніж де-небудь ще у світі.

Шотландія мала свого власного монарха до 1603 року. Після смерті Єлизавети I, шотландський король Джеймс VI став також англійським королем Джеймсом I і управляв обома країнами.

St Andrews Links вважається "батьківщиною гольфу" - тут в цю гру грали ще у XV столітті.

Вважають, що королева Вікторія під час своїх візитів до шотландських Хайлендс (Highlands) курила цигарки, щоб відігнати від себе мошку.

Единбург був домом для скай тер'єра Грея Фрайерза Боббі (Grey Friar's Bobby), який підкорив серця нації тим, що сидів на могилі свого покійного власника впродовж 14 років.

На даний момент Шотландія є другою за величиною країною у Великобританії після Англії.

Найвища точка в Шотландії - гора Бен Невіс (Ben Nevis) -1343 метри.

Девіз Шотландії "Nemo me impune lacessit" або "Ніхто не зачепить мене безкарно". Він використовувався Орденом Будяка, а пізніше з'явився на Королівському гербі.

Шотландський замок Балморал (Balmoral castle) є улюбленим місцем відпочинку королівської сім'ї.

У північно-східній частині країни дівчаток називають "quines", а хлопчиків "louns"

Найперша згадка про появу невловимого монстра Лох-Несс відноситься до 565 року нашої ери, коли "водне чудовисько" напало на одного із супутників св. Колумба (St. Columba).

Шотландське місто Абердин відоме як "нафтова столиця Європи" або як "місто граніту"

Глибина найглибшого озера в Шотландії складає 328 метрів. Воно є сімнадцятим за глибиною озером у світі.

Найменший завод з виробництва віскі в Шотландії Edradour in Pitlochry приймає по 100 тисяч туристів щорічно, при цьому виробляючи тільки 90 тисяч літрів солодового віскі.

Тут росте найстаріше дерево в Європі - кручений тис, який простояв у Фортінголі (Fortingall) 3000 років. Згідно з місцевою легендою, в його тіні був народжений і грав в дитинстві Понтій Пілат.

Плащ від дощу був винайдений в 1824 році в Шотландії хіміком, архітектором, художником і дизайнером Чарльзом Макінтошем (Charles Macintosh), уродженцем Глазго. У Великобританії цей предмет одягу досі називають "Mac".

Офіційною релігією Шотландії є християнство, а церкви називаються "кірха" ("kirk").

Шотландія отримала незалежність в 1314 році після того, як Роберт Брюс розгромив англійську армію в битві при Баннокберні (Bannockburn).

Королівство Шотландія залишалося незалежною державою до 1 травня 1707, коли Союзним актом воно було приєднане до Англії, утворивши Сполучене королівство Великобританія.

1 липня 1999 у Шотландії з'явився свій власний парламент, вперше з 1707 року.

Країна має площу 78,772 квадратних кілометрів.

Загальна чисельність населення складає близько 5,3 млн осіб - приблизно 8,5 % від загальної чисельності населення Великобританії.

Щільність населення становить приблизно 167,5 чоловік на квадратну милю.

У країні проживає приблизно стільки ж шотландців, скільки і в Північній Америці. Згідно з переписом, проведеним в США та Канаді, близько 5 млн осіб, які постійно проживають там, позначили себе шотландцями.

Шотландія як і раніше має свою власну правову систему, окрему від Англії, Уельсу та Північної Ірландії.

Банк Шотландії, заснований в 1695 році, є найстарішим банком у Великобританії. Він був також першим банком в Європі, який почав друкувати власні банкноти.

Найзнаменитіші шотландські винаходи - телевізійна система, розроблена Джоном Бердом (John Logie Baird) в 1925 році, телефон, створений Олександром Беллом (Alexander Graham Bell) у 1876 році та пеніцилін, вироблений Олександром Флемінгом (Alexander Fleming) в 1928 році.

У Шотландії є 19 університетів та інститутів вищої освіти, включаючи Сейнт Андрюс (St Andrews), де познайомилися герцог і герцогиня Кембриджські.

Шотландія має приблизно таку ж площу як Чехія, ОАЕ, Панама, американський штат Мен або японський острів Хоккайдо.

Два перших прем'єр-міністри Канади Джон А. Макдональд (1815-1891) і Олександр Маккензі (1822-1892) були шотландцями.

Один з найвідоміших шотландських напоїв віскі насправді винайшли в Китаї. Вперше він був дистильований ченцями в Ірландії на початку XV століття, через 100 років він з'явився і в Шотландії.

Відома шотландська страва хаггіс (haggis), яку зазвичай готують із серця, печінки, легенів вівці. Традиційно все це запікають у шлунку тварини. Невідомо, де народився цей рецепт, але схожа страва згадується в Греції 2500 років тому.

Шотландія подарувала світові деяких з найбільших мислителів сучасної епохи, включаючи Адама Сміта, Джеймса Ватта, Девіда Юма, Джона Стюарта Мілля. 

Відомі шотландські винаходи: метод логарифмів (1614), асфальт (1820) та пневматичні шини (1887).

Найвідоміші символи Шотландії, як-от кілт, волинка, тартар, насправді вперше з'явилися зовсім в інших місцях. Кілт з'явився в Ірландії, тартар використовувався в Центральній Європі ще в Бронзовому столітті, а волинка, як вважається, прийшла з давньої Центральної Азії.

Всесвітньо відомі імена з шотландської літератури: сер Вальтер Скотт, лорд Байрон і сер Артур Конан Дойл.

Чортополох є напівофіційним національним символом Шотландії

У Шотландії проживає найбільший відсоток рудоволосих людей у світі. Близько 13 % населення мають руде волосся, а приблизно 40 % несуть рецесивний ген.

Перший офіційний міжнародний футбольний матч був зіграний в Шотландському крикетному клубі  в 1872 році між Шотландією та Англією. 

Якщо стаття видалася вам цікавою, будь ласка, поділіться нею з друзями в соцмережах

Напишіть щось...
Ви не увійшли
або залиште коментар як гість
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter