Що ви знаєте про батьківщину кілта і старовинних замків? Шотландія сповнена романтичних історій: одне з найстаріших дерев у світі, непокірна волелюбність шотландців, міфічна тварина як національний символ, велика кількість першовідкривачів, а також любов до легенд і міфів.

 

Цікаві факти про Шотландію.

-Столиця Шотландії - Единбург.

-Чисельність населення Шотландії становить - 5 млн осіб.

-Тварина - офіційний символ Шотландії - Єдиноріг.

-Офіційні мови: шотландська гельська, англійська.

-Прапор Шотландії відомий як косий хрест або Хрест св. Ендрю (St. Andrews Cross). Прапор Шотландії

-У Шотландії функціонує найкоротший регулярний авіарейс у світі. Його протяжність становить півтори милі - з острова Westray на острів Papa Westray, які входять до складу шотландських островів Оркні (Orkney Islands). Політ триває 1 хвилину 14 секунд. 

-На території Шотландії розташовується приблизно 750 островів, 130 з яких незаселені.

-Поселення епохи неоліту Скара Брей (Skara Brae) на острові Оркні є найстарішою спорудою у Великобританії - воно датується 3100 роком до нашої ери.

-Мавзолей Гамільтона (Hamilton Mausoleum) в Південному Ланаркширі (South Lanarkshire) створює  відлуння яке звучить найдовше у світі в рукотворних приміщеннях - цілі 15 секунд.

-У Шотландії розташовано понад 600 квадратних миль прісноводних озер, у тому числі, знамените Лох-Несс.

-Столиця Шотландії Единбург є тільки другим за величиною містом після Глазго. 

-Единбург став першим містом у світі, де з'явилася своя власна пожежна служба.

-Як і Рим, Единбург побудований на семи пагорбах, і столиця має більше будівель-пам'яток, ніж де-небудь ще у світі.

-Шотландія мала свого власного монарха до 1603 року. Після смерті Єлизавети I, шотландський король Джеймс VI став також англійським королем Джеймсом I і управляв обома країнами.

-St Andrews Links вважається "батьківщиною гольфу" - тут в цю гру грали ще у XV столітті.

-Вважають, що королева Вікторія під час своїх візитів до шотландських Хайлендс (Highlands) курила цигарки, щоб відігнати від себе мошку.

-Единбург був домом для скай тер'єра Грея Фрайерза Боббі (Grey Friar's Bobby), який підкорив серця нації тим, що сидів на могилі свого покійного власника впродовж 14 років.

-На даний момент Шотландія є другою за величиною країною у Великобританії після Англії.

-Найвища точка в Шотландії - гора Бен Невіс (Ben Nevis) -1343 метри.

-Девіз Шотландії "Nemo me impune lacessit" або "Ніхто не зачепить мене безкарно". Він використовувався Орденом Будяка, а пізніше з'явився на Королівському гербі.

-Шотландський замок Балморал (Balmoral castle) є улюбленим місцем відпочинку королівської сім'ї.

-У північно-східній частині країни дівчаток називають "quines", а хлопчиків "louns"

-Найперша згадка про появу невловимого монстра Лох-Несс відноситься до 565 року нашої ери, коли "водне чудовисько" напало на одного із супутників св. Колумба (St. Columba).

-Шотландське місто Абердин відоме як "нафтова столиця Європи" або як "місто граніту"

-Глибина найглибшого озера в Шотландії складає 328 метрів. Воно є сімнадцятим за глибиною озером у світі.

-Найменший завод з виробництва віскі в Шотландії Edradour in Pitlochry приймає по 100 тисяч туристів щорічно, при цьому виробляючи тільки 90 тисяч літрів солодового віскі.

-Тут росте найстаріше дерево в Європі - кручений тис, який простояв у Фортінголі (Fortingall) 3000 років. Згідно з місцевою легендою, в його тіні був народжений і грав в дитинстві Понтій Пілат.

-Плащ від дощу був винайдений в 1824 році в Шотландії хіміком, архітектором, художником і дизайнером Чарльзом Макінтошем (Charles Macintosh), уродженцем Глазго. У Великобританії цей предмет одягу досі називають "Mac".

-Офіційною релігією Шотландії є християнство, а церкви називаються "кірха" ("kirk").

-Шотландія отримала незалежність в 1314 році після того, як Роберт Брюс розгромив англійську армію в битві при Баннокберні (Bannockburn).

-Королівство Шотландія залишалося незалежною державою до 1 травня 1707, коли Союзним актом воно було приєднане до Англії, утворивши Сполучене королівство Великобританія.

-1 липня 1999 у Шотландії з'явився свій власний парламент, вперше з 1707 року.

-Країна має площу 78,772 квадратних кілометрів.

-Загальна чисельність населення складає близько 5,3 млн осіб - приблизно 8,5 % від загальної чисельності населення Великобританії.

-Щільність населення становить приблизно 167,5 чоловік на квадратну милю.

-У країні проживає приблизно стільки ж шотландців, скільки і в Північній Америці. Згідно з переписом, проведеним в США та Канаді, близько 5 млн осіб, які постійно проживають там, позначили себе шотландцями.

-Шотландія як і раніше має свою власну правову систему, окрему від Англії, Уельсу та Північної Ірландії.

-Банк Шотландії, заснований в 1695 році, є найстарішим банком у Великобританії. Він був також першим банком в Європі, який почав друкувати власні банкноти.

-Найзнаменитіші шотландські винаходи - телевізійна система, розроблена Джоном Бердом (John Logie Baird) в 1925 році, телефон, створений Олександром Беллом (Alexander Graham Bell) у 1876 році та пеніцилін, вироблений Олександром Флемінгом (Alexander Fleming) в 1928 році.

-У Шотландії є 19 університетів та інститутів вищої освіти, включаючи Сейнт Андрюс (St Andrews), де познайомилися герцог і герцогиня Кембриджські.

-Шотландія має приблизно таку ж площу як Чехія, ОАЕ, Панама, американський штат Мен або японський острів Хоккайдо.

-Два перших прем'єр-міністри Канади Джон А. Макдональд (1815-1891) і Олександр Маккензі (1822-1892) були шотландцями.

-Один з найвідоміших шотландських напоїв віскі насправді винайшли в Китаї. Вперше він був дистильований ченцями в Ірландії на початку XV століття, через 100 років він з'явився і в Шотландії.

-Відома шотландська страва хаггіс (haggis), яку зазвичай готують із серця, печінки, легенів вівці. Традиційно все це запікають у шлунку тварини. Невідомо, де народився цей рецепт, але схожа страва згадується в Греції 2500 років тому.

-Шотландія подарувала світові деяких з найбільших мислителів сучасної епохи, включаючи Адама Сміта, Джеймса Ватта, Девіда Юма, Джона Стюарта Мілля. 

-Відомі шотландські винаходи: метод логарифмів (1614), асфальт (1820) та пневматичні шини (1887).

-Найвідоміші символи Шотландії, як-от кілт, волинка, тартар, насправді вперше з'явилися зовсім в інших місцях. Кілт з'явився в Ірландії, тартар використовувався в Центральній Європі ще в Бронзовому столітті, а волинка, як вважається, прийшла з давньої Центральної Азії.

-Всесвітньо відомі імена з шотландської літератури: сер Вальтер Скотт, лорд Байрон і сер Артур Конан Дойл.

-Квітка Шотландії - чортополох.

-У Шотландії проживає найбільший відсоток рудоволосих людей у світі. Близько 13 % населення мають руде волосся, а приблизно 40 % несуть рецесивний ген.

-Перший офіційний міжнародний футбольний матч був зіграний в Шотландському крикетному клубі  в 1872 році між Шотландією та Англією. 

Якщо вам сподобалася стаття, будь ласка, залиште свої коментарі або відгуки.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter