Ватикан - найменша держава світу. Незважаючи на свої карликові розміри, в релігійному і культурному відношенні Ватикан являє собою серйозну силу. На території 0,44 км² знаходиться чи не найбагатше зібрання творів мистецтв в світі. Його палаци, бібліотеки і архіви містять такі книги, документи і твори мистецтва, цінність яких для людства виражається не стільки в грошовому еквіваленті, скільки в культурно-історичному відношенні. Настінні фрески роботи Мікеланджело в Сікстинській капелі, на яких зображені картини Страшного суду, відносять до числа найбільш вражаючих творів західного мистецтва. Ватиканський музей, в якому представлені античні, ранньохристиянські і навіть єгипетські експонати, вважається одним з найзначніших зібрань творів мистецтва на Землі. 

 

Цікаві факти про Ватикан.

-Папа Римський - не тільки глава держави Ватикан, але і намісник Бога на Землі для католиків - однієї з найчисленніших релігійних конфесій у світі.

-У банкоматах Ватикану для здійснення транзакцій можна вибирати латинську мову. Єдиний банк країни називається «Інститут релігійних справ».

-Головними джерелами доходів Ватикану є пожертвування католиків з усього світу і туризм.

-Ватикан - держава-анклав: вона повністю розташована всередині території іншої країни. Довжина державного кордону Ватикану з Італією складає 3,2 км. У Ватикані, незважаючи на його крихітні розміри, є все, що зазвичай пов'язано з поняттям держави: власна армія, поштове і телеграфне сполучення, власні поштові марки, власна радіостанція, монетний двір, державний прапор і навіть одна маленька в'язниця, яка, правда, роками стоїть пустою.

-Прапор Ватикану має такий вигляд:

Прапор Ватикану

-Вищим колегіальним органом, на якому обговорюються питання світового католицизму, є Вселенський собор, який скликається раз на декілька десятків років.

-Швейцарська армія здавна славилася бойовою потужністю і вмінням поводитися зі зброєю. На Папу Юліуса II воїни з цієї країни справили сильне враження, і він «запозичив» кілька людей для охорони. З того часу, швейцарська гвардія стоїть на сторожі Святого престолу.

-Ватикан має власну збірну з футболу. Вона складається зі службовців збройних сил, членів папської ради та зберігачів місцевих музеїв. Правда, збірна Ватикану не є членом FIFA. Футбольні правила у Ватикані дещо інші, ніж в інших країнах. Матч триває годину, тобто, кожен тайм йде 30 хвилин. За порушення правил гравець отримує блакитну картку, яка замінює звичні нам жовту і червону. Порушник відбуває 5-хвилинне покарання і повертається на поле.

-У Ватикані вкрай рідко укладаються шлюби і народжуються діти. Хоча в 2014 році Папа Франциск повінчав відразу 20 пар, які жили «в гріху». У деяких з них на той момент вже були діти.

-Ватикан - теократична монархія. Законодавча, виконавча і судова влада належить Папі, що обирається довічно колегією кардиналів.

-Ватикану належать деякі об'єкти, що знаходяться на території Італії. Це радіостанція Санта-Марія ді Галерея, базиліка Сан-Джованні, літня резиденція Папи в Кастель-Гандольфо і ряд навчальних закладів.

-Ватикан має свої дипломатичні представництва (нунціатури) в 138 країнах світу. Таким чином, він може так чи інакше впливати на політику цих країн.

-Папа Іван Павло I провів на посту Понтифіка всього один місяць, після чого помер при загадкових обставинах. Це сталося в 1978 році і набуло розголосу, як найкоротше правління в історії папства.

-Ватиканська бібліотека - одна з найбагатших у світі. Тут зберігається найбільша колекція рукописів часів Середньовіччя і Відродження. Фонди бібліотеки нараховують близько 1,6 млн друкованих книг і 150 тисяч манускриптів.

-Близько години буде потрібно, щоб обійти Ватикан по периметру.

-Держава Ватикан має найвищий рівень споживання вина в розрахунку на душу населення. В середньому, дорослий житель випиває понад 54 літри вина на рік. Але, це не означає, що ватиканці на чолі з Папою всі завзяті алкоголіки. Все вино йде на причащання туристів та вірян, і випивається в рамках цього католицького обряду.

-Ватиканське громадянство мають не більше 800 осіб. Громадянство Ватикану надається тільки тим, хто знаходяться на державній службі, - служителям Святого престолу і представникам швейцарської гвардії Папи Римського. Приблизно 50% населення країни мають паспорт з дипломатичним статусом Святого престолу, що підтверджує їх громадянство. Громадянство не успадковується, не дається при народженні і анулюється у зв'язку із закінченням трудової діяльності. Згідно з Латеранськими угодами 1929 року, якщо людина перестає бути громадянином Ватикану, їй автоматично надається італійське громадянство.

-В цій державі Ви не знайдете жодного світлофора.

-Ватикан - єдина держава, яка цілком знаходиться у списку ЮНЕСКО. З огляду на високу історичну цінність і культурну значущість, а також, мільйони туристів, що прибувають щорічно у Ватикан, ця держава цілком була внесена до списку Всесвітньої Спадщини ЮНЕСКО.

-Ватикан офіційно визнав, що Земля обертається навколо Сонця, лише в 1992 році. Іван-Павло II виголосив промову, в якій визнав Галілея блискучим фізиком і висловив жаль, що теологи які виносили вченому вирок занадто буквально дотримувалися тексту Священного писання.

-Найважливішим науковим інститутом Ватикану є Папська академія наук, яка сприяє дослідженням в області фізики, математики та природознавства. Серед її членів - 30 нобелівських лауреатів.

-Акредитовані в Ватикані дипломати живуть в Римі, оскільки на території держави не мають де розміститися.

-Більше сотні років Ватикан не знає пожеж, але пожежники цілодобово несуть службу. До слова, пожежних машин всього 3.

-У Ватикані один з найвищих рівнів злочинності у світі з розрахунку на душу населення. Найчастіше, на гріховні вчинки йдуть туристи і наймані робітники з Італії.

-Ватикан названий на честь пагорба Mons Vaticanus. У перекладі з латинської Vacitinia означає місце ворожінь. До появи Християнства місце, де знаходиться сучасний Ватикан, вважалося священним, сюди був заборонений доступ простим людям.

-Ватиканські священики регулярно виганяють нечисту силу. За словами головного екзорциста Отця Габріеля Аморта, щороку вдається вигнати близько 300 демонів.

-95% жителів Ватикану - чоловіки.

-У садах Ватикану багато гнізд папуг, які живуть там уже понад п'ять століть. У XV столітті в подарунок Папі піднесли незвичайну яскраву птицю, але не могли сказати, як вона називається. В результаті птицю назвали papagallo, що в перекладі означає «папський півень».

-У Ватикані є одна вертолітна площадка і залізниця довжиною 852 метри, що з'єднує станцію біля собору Святого Петра з основною італійської мережею.

-Ватиканська радіостанція веде мовлення на 20 мовах в різних куточках планети.

-Ватикан не має у своїй законодавчій базі процедури розлучення, можливе тільки анулювання шлюбу. 

-Посольство Італії у Ватикані розташоване на території самої Італії, це єдине таке посольство у світі. 

-Сто відсотків населення Ватикану католики. 

-Влада Ватикану оцифрувала всю свою бібліотеку і надала безкоштовний доступ усім охочим. 

Якщо вам сподобалася стаття, будь ласка, залиште свої коментарі або відгуки.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter