Андорра

 

Князівство Андорра — одна з крихітних європейських держав, затиснутих між могутніми сусідами. Втім, розміри не завжди мають значення, адже всі карликові держави Європи дуже багаті, а їх жителі ведуть сите й безбідне життя. Не стала винятком і Андорра, що розташована на кордоні між Францією та Іспанією.

 

Цікаві факти про Андорру

● Столиця Андорри — Андорра-ла-Велья.

● Чисельність населення Андорри становить — 77 000 осіб.

● Площа князівства — 468 км². Протяжність країни від одного кордону до іншого становить усього 40 км.

● Населення крихітного князівства говорить трьома мовами іспанською, французькою та каталонською, хоча лише остання має статус офіційної. Навчання в початкових школах ведеться однією з цих трьох мов на вибір.

● Незважаючи на те, що Андорра не входить до Євросоюзу, власникам європаспортів віза сюди не потрібна. Громадянам князівства, відповідно, теж в’їзд у ЄС відкритий.

● Офіційна валюта Андорри — Євро, своїх грошей тут немає, за винятком монет, які цікавлять лише колекціонерів. Ба більше, за всю довгу історію Андорри власних грошей тут взагалі ніколи не було. 

● Рівень життя тут один із найвищих не тільки в Європі, але й у всьому світі. А оскільки армії тут немає, гроші, які поглинула б оборонна промисловість, йдуть на розвиток мирних галузей.

● З 1864 року, в Андоррі законодавчо заборонена адвокатська діяльність. Формулювання просте — адвокати «роблять чорне білим», а тому необхідності в них немає. Але в будь-якому разі, навіть якби вони тут були, роботи в них було б мало, тому що правопорушень у князівстві практично немає. До речі, в Андоррі немає жодної в’язниці.

● Через скромні розміри й географічну ізоляцію (країна буквально затиснута в горах) у політичному житті Андорри кілька разів виникали кумедні казуси. Так, під час Першої Світової війни князівство вступило у війну на боці Антанти, оголосивши про початок воєнних дій проти Німеччини. Але жодних дій зроблено не було, а потім війна закінчилася, і про те, що трапилося тут просто забули. Лише в 1957 році з’ясувалося, що мир між Андоррою й Німеччиною так і не був укладений, і формально країни досі перебувають у стані війни. А ще одного разу європейські держави створили Версальський союз, до якого увійшли всі сусіди Андорри, але саме князівство в нього не включили по дуже цікавій причині — про його існування просто ніхто не згадав.

● Андорра немає армії. Відповідальність за оборону карликової держави несуть Іспанія та Франція. Однак у разі потреби під зброю повинні встати всі Андоррці у віці від 21 до 60 років, для чого за законом у кожній родині має бути вогнепальна зброя. Втім, Андорра не воювала вже 1000 років із часів Карла Великого. У Другій світовій війні князівство зберігало нейтралітет.

● Свого часу цією країною правив Борис Скосирев, заповзятливий авантюрист родом із Російської Імперії. У 1934 році він за підтримки місцевої Ради перейменував князівство в королівство, а себе призначив королем Борисом I. При владі він протримався 12 днів, поки з Іспанії не прибули декілька жандармів, які заарештували невдалого короля. За короткий час, проведений на троні, він встиг видати кілька законів, вельми, до речі, прогресивних для свого часу.

● Столиця князівства Андорра-ла-Велья — найвисокогірніша столиця Європи, місто розташоване на висоті 1 022 м над рівнем моря.

● Доходи від туризму становлять 80% ВВП Андорри. З початку жовтня по кінець березня ця гірська країна стає справжньою Меккою для любителів гірських лиж та інших зимових видів спорту. Втім, Андорра популярна і в інші сезони: туристів приваблюють незабутня краса природи, затишна атмосфера крихітних містечок, ніби застиглих у Середньовіччі, найвищий рівень сервісу в бутик-готелях і спа, а також цікава кухня, що являє собою злиття іспанської та французької, доповнених місцевим гастрономічним колоритом.

● Андоррці живуть довго. Середня тривалість життя в Андоррі становить 83 роки: за цим показником країна стоїть на другому місці у світі й поступається лише Японії. Високої тривалості життя сприяють найчистіше повітря й холодний, але щедрий на сонце клімат (300 сонячних днів у році). А також якісне медобслуговування, яке безплатно надається всім працюючим громадянам і членам їх сімей. 

Якщо вам сподобалася стаття, будь ласка, поділіться нею з друзями в соцмережах: