Цікаві факти про французьку мову

Якщо вам ніколи не доводилося бачити Тріумфальну арку, фотографуватися поруч з Ейфелевою вежею чи гуляти по Єлисейських полях, нічого страшного — цікаві факти про французьку мову допоможуть, хоча б трішки, зблизитися з французькою культурою і заповнити спрагу подорожей і пізнання раніше незвіданого.

Франція славиться багатою історією, в якій встигли перемішатися події різного рівня важливості: від правління різних королівських династій до численних воєн, які залишили величезний слід на її мові. 

 

Цікаві факти про французьку мову

Французька мова є офіційною не тільки у Франції. Франція завжди славилася своїми завоюваннями величезних територій, що призвело до створення множинних колоній по всьому світу: від країн Африки до островів в Океанії. Таким чином, сумарно у 29 країнах французька є офіційною мовою, в тому числі у Швейцарії, Бельгії, деяких країнах Африки та навіть у штаті Луїзіана (США). 

Протягом 600 років французька була офіційною мовою в Англії. Паралелі французької та англійської на цьому не закінчуються. З 11-го століття французькою мовою велися державні документи, нею користувалися правителі і знатні люди. Англійською мовою спілкувалися переважно бідняки, і її постійно витісняли. Завдяки цьому, в сучасній англійській мові близько 30% слів мають французьке походження.

Парламентський акт, який зобов'язував британських громадян використовувати англійську мову, був складений французькою мовою.

На гербі Великобританії красується напис "Dieu et mon droit", що в перекладі означає "Бог і моє право".

З початку правління імператриці Єлизавети французька мова стає популярною на території російської імперії, не в останню чергу завдяки Великій революції. Справа доходить до того, що дворяни гірше користувалися рідною мовою, ніж іноземною. Однак вторгнення Наполеона кардинально змінює розклад сил, і з початку 19-го століття французька мова втрачає свою вагу в російській імперії.

Варто відзначити, що загальна структура французької мови, не була сформована аж до кінця Середніх віків, коли існували окремі діалекти. Тільки в 18-20 століттях була сформована цілісна структура французької мови завдяки знаменитим казкам великого письменника Шарля П'єро.

"Будь здоровий" — так звикли бажати у нас, людині яка чхнула. У французів, коли хтось чхає, вони говорять наступне: à tes souhaits (нехай здійсняться всі бажання).  (див. Що кажуть у різних країнах людині, яка чхнула?)

Французька мова відноситься до романської групи, серед якої посідає третє місце за популярністю після іспанської та португальської. У світі французька мова займає 14-е місце за кількістю носіїв.

Французька мова є одним з лідерів за кількістю слів, які увійшли в ужиток інших народів. Серед запозичень можна згадати слова кафе, ресторан, шампанське, шоколад та інші; типовим закінченням для французької мови є -tion і -sion, а в нашому випадку такі слова трансформуються в більш звичну революцію, сенсацію, облігацію тощо.

Не тільки носії прекрасно володіють рідною мовою. Відомий новозеландський гравець в скрабл Найджел Річардс виграв кілька змагань англійською, але у 2015 зумів перемогти і на французькій першості цієї гри. Для цього йому знадобилося 2 місяці, щоб вивчити словник. Мову він так і не вивчив.

Каталог мов Ethnologue проводить цікаві спостереження, які порівнюють подібності мов. Французька схожа з італійською, а серед романських найбільш схожі іспанська та португальська (89% збігів). Творці відзначають, що при рівні від 85% можна вважати одну мову діалектом іншої. 

Якщо стаття видалася вам цікавою, будь ласка, поділіться нею з друзями в соцмережах