Написати коментар

 

Факти про арабську мову заслуговують окремого тому енциклопедії. Воно й не дивно. Ця найдавніша мова кочівників аравійських пустель зараз входить до п’ятірки найбільш поширених у світі. Чверть мільярда людей розмовляють арабською з народження! 26 країн визнали її офіційною.

 

Цікаві факти про арабську мову

-Є понад 30 різновидів арабської мови. Крім єдиної літературної мови (аль-фусха), загальної для всіх країн, у регіонах існують її народні варіації. Ліванець не завжди зрозуміє алжирця, а сирієць — жителя Катару. Найпоширеніший діалект — єгипетський, на якому розмовляють приблизно 50 млн осіб.

-Араби пишуть справа наліво. У почерку «насталік» допускається розташування рядків по діагоналі, але це чисто каліграфічний прийом. Цікаво, що цифри пишуться зліва направо.

-В арабському алфавіті немає голосних. У письмі використовується 28 букв, кожна з яких передає приголосний звук. Три з них також позначають довгі голосні (А, І, У). Решта голосних у письмовому вигляді немає. Тільки в дитячій, навчальній літературі й Корані розставляються спеціальні надрядкові й підрядкові знаки — вивіреності.

-Низка арабських гортанних звуків передаються в іноземній мові тільки приблизно. Для української літери Х є три аналоги з різною вимовою. Одна звучить «наче подихати на скло», друга на кшталт «кх», третя схожа на Г. А ось звуку «П» немає. Йому відповідають Б або Ф.

-Для слова «верблюд» використовується приблизно 1000 синонімів. Для слів «меч» і «лев» лінгвісти підібрали 500 синонімів, для слова «біда» — 400. Побажати доброго ранку можна як мінімум сімома різними способами, залежно від ситуації і ступеня близькості. Тому переклади з арабської мови можуть бути лише приблизними. 

-В арабській мові немає середнього роду. Вживається чоловічий і жіночий. А ось число в іменників буває єдине, множинне й подвійне.

-Великі літери не використовуються. Усі слова пишуться з маленької букви — імена, назви міст і країн, абревіатури. Винятків немає. Але форма написання букв змінюється залежно від розташування всередині слова (на початку, всередині або наприкінці).

-Слово «алкоголь» — арабського походження. Європейці запозичили в арабів не тільки екзотичні слова (джин, факір, халва, гарем, жасмин), але й низку наукових термінів (алгебра, алхімія, алгоритм, шифр, цифра). Слово «адмірал» походить від «амір аль-Бахрі», що в перекладі означає «емір моря». У сучасній українській мові понад 450 арабізмів.

-В арабському словнику тільки 1 % іноземних слів. Серед них — телебачення, секретар, фільм, атлас, бульдозер. Араби дотримуються чистоти мови й неохоче переймають чужі слова, намагаючись винаходити власні неологізми.

-У буквах прихована загадка Корану. 29 сур (глав) починаються з буквених комбінацій «Мукаттам», значення яких достеменно невідомі. Вчені висували різні гіпотези, проте для більшості мусульман це божественна таємниця.

-Перша граматика арабської мови вийшла наприкінці VIII століття. Трактат «Аль-Кітаб» (що перекладається як «Книга») охрестили «граматичним Кораном». А його автор, перський філолог Сібавейхі, отримав прізвисько «імам граматики».

-Арабська мова врятувала Аристотеля. У VII–VIII столітті аравійські армії вивозили в Халіфат цілі бібліотеки з захоплених територій від Персії до Іспанії. Коли в середньовіччі на Заході було втрачено багато праць філософів і математиків Стародавньої Греції, частина робіт збереглася в арабському перекладі.

-З написання рукописів Корану народилося мистецтво каліграфії. В арабському письмі понад 100 різних стилів, з них шість основних — куфічний, насх, дівані, талік, ріка й сульс. Вишукані, витіюваті написи-орнаменти стали невід’ємною частиною мусульманського декоративного мистецтва.

-В арабської мови найбільші темпи поширення в США. Кількість носіїв за чотири роки збільшилася на 29,2 %. За даними американського бюро перепису населення, такого приросту не показала жодна інша мова. Сплеск пояснюють тим, що щорічно в країну приїжджають понад 250 тисяч мігрантів-мусульман. 

Бажаєте вивчити арабську мову? Тут Ви можете скачати безплатний урок арабської мови, із сайту нашого партнера — Eshko.

 

Напишіть щось...
Ви не увійшли
або залиште коментар як гість
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Будьте першим, хто це прокоментував

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter