Написати коментар
Латинська мова

 

Латинська мова, в наші часи, немов загадка. Наче існує, але до якої частини світу вона належить? Здається, відома вона, хіба що - лікарям, біологам, археологам та юристам. Але латина має дуже цікаву історію! І хоча й вважається мертвою мовою, (остання людина, яка розмовляла нею як рідною, народилася приблизно півтори тисячі років тому), не втратила свого впливу і в сьогоденні! 

 

Цікаві факти про Латинську мову:

Мова належить до індоєвропейської сім`ї та бере свій початок від стародавнього племені Латинів, що населяло Апеннінський півострів три тисячі років тому.

Так, з невеликої народності, дана мова, завдяки торговим, економічним та політичним подіям, що розвивалися навколо вищезгаданого племені, поширилася на весь Стародавній Рим та Італію. Нею стали не лише розмовляти, а й складати важливі документи, писати наукові дослідження. Латинська мова, з II століття до н.е. починає звучати у Західній Європі, Північній Африці, та навіть у Західній Азії

Розквіт її прийшовся на часи існування могутньої Римської Імперії. Від шкільних парт та торгівлі, до управління військом, питань юриспруденції та літератури, мова завоювала непохитний авторитет! 

 

Періодизація та визначні особи

Розвиток Латинської мови, можна поділити на шість основних періодів. 

1. Архаїчна латина. Приходиться на середину II ст. до н.е.- початок I ст. до н. е., характерна першими знахідками (глиняні дощечки, фрагменти запису пісень та законів). Відомими представниками цього часу, є письменники, завдяки яким людству залишилися комедії того часу. Це римський комедіограф Плавт і Теренцій. 

2. Класична латина. Літературна мова та її розквіт. Яскравим прикладом є твори Цицерона, Цезаря, Горація, Вергілія та Овідія.

3. Посткласична латина. Має досить невелику різницю з класичним періодом. Відрізняється більшою кількістю літературних стилів та проявів. Письменники: Сенека, Тацит, Ювенал, Марциал, Апулей. 

4. Пізня латина. Головною подією є поява християнської літератури. З III по VІ ст. н.е. Діячі пізньої латини - це переважно історики та богослови. 

5. Середньовічна латина. Цікавим фактом цього періоду є подія перекладу Біблії на Латинську мову. Цей факт, підняв латину на один ряд з давньоєврейською та давньогрецькою мовами, та зробив її однією зі священних мов Біблії. Визначний діяч і творець перекладу - Ієронім Стридонський. 

6. Латина у Новий час. Найбільшу кількість визначних досліджень та пам’яток залишила нам Епоха Відродження. Загалом, це медичні трактати італійської школи XVI століття : Андреаса Везалія, Габріеля Фаллопія, Бартоломео Евстахіо, Джироламо Фракасторо та інших. У 1658 році педагог Ян Амос Коменский латинською мовою написав книгу «Світ чуттєвих речей у картинках». Це унікальний твір, в якому автор зробив детальний опис світу, починаючи від неживих предметів до укладу життя людей. У період Реформації латина починає витіснятися іншими національними мовами.. Майже до кінця XVIII ст Латинська мова залишається головною в науці. Нею писали Спиноза, Ньютон, Ломоносов. Але надалі викладання в університетах було перекладено на інші мови і це значно підірвало її авторитет. Так у ХХ столітті латина залишається діючою мовою лише в стінах католицької церкви. 

 

Значення та роль у сучасності 

Уявіть собі, що Латинська мова з давніх-давен і до сьогоднішнього часу є джерелом для освіти міжнародної суспільно-політичної та наукової термінології! 

Це перша мова, яка вважається загальноприйнятою у Європі. На той час, тільки нею могли писати та вести дипломатичні переговори.  Латина - основа створення інших мов, які поєднуються спільною назвою романських. 

Цікавий факт, що на острівній частині Великої Британії, до нашого часу, існують давні згадки першої Латинської! А саме - це назви населених пунктів зі вставкою “chester” “caster”, від латинської “castra” означає - військовий табір. Сучасні - Манчестер, Ланкастер, Ньюкасл, та інші. 

Величезна роль латини у біології та фармацевтиці. Сучасні біологія та номенклатура потребують, аби назви живих організмів були за формою латинськими. 

Латинську мову, можна порівняти з фундаментом науки! Завдяки величезній кількості робіт, написаних нею, людству залишився дорогоцінний спадок, у вигляді відкриттів, мовотворень, бібліотек та музеїв з унікальними відомостями! 

Якщо Вам сподобалася стаття, будь ласка, поділіться нею з друзями у соцмережах.

 

Напишіть щось...
Ви не увійшли
або залиште коментар як гість
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Будьте першим, хто це прокоментував

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter