Цікаві факти про ЗУНР


ЗУНР, або ж Західноукраїнська Народна Республіка — назва держави зі столицею у Львові, яка існувала упродовж 19181919 років. А отже — після Першої світової війни та під час розпаду Австро-Угорської імперії. Незважаючи на короткий період існування, історія ЗУНР є вагомою частиною загальної української історії ХХ століття. Тож давайте дізнаємося найважливіші та найцікавіші факти про Республіку! 

 


«Проклямація Української Національної Ради» — втілення права на самовизначення західноукраїнських земель

Важлива віха становлення ЗУНР — це проголошення «Проклямації Української Національної Ради» в жовтні 1918 року. Представницьке зібрання з приблизно 500 осіб — українські депутати обох австрійських палат, представники єпископату, непартійні фахівці, представники молоді — постановило, що землі Східної Галичини є цілісною українською територією. А також закріпило в «Проклямації» визначення майбутньої держави та наголосило на проведенні державотворчих заходів.


Точна дата створення ЗУНР — привід для суперечок істориків

Так, провідні українські історики називають різні дати створення Західноукраїнської Народної Республіки. Богдан Гудь вважає, що ЗУНР проголошено 1 листопада 1918 р. Натомість Борис Тищик стверджує, що 9 листопада — тоді, коли УНРада визначила назву цієї держави.

Згідно з правовими нормами, датою проголошення ЗУНР можемо вважати 13 листопада 1918 року. Цього дня УНРада ухвалила офіційний державотворчий документ: «Тимчасовий Основний Закон про державну самостійність українських земель бувшої Австро-Угорської монархії».


Активний початок дипломатичної діяльності — уже в листопаді 1918-го

Представники влади ЗУНР постановили якомога швидше встановити дипломатичні зв’язки з європейськими країнами та США. Так, уже 1 листопада 1918 року УНРада почала активно розсилати дипломатичні ноти. Проте це було непростою справою: засоби звязку західних держав спочатку відмовлялися співпрацювати з «неіснуючою державою».

Це питання допоміг вирішити шведський уряд. За його сприянням, ноти ЗУНР отримали президенти багатьох західних держав, зокрема США (В. Вільсон).

Зовнішньополітична діяльність ЗУНР була надзвичайно успішною. Згодом, посольства Республіки з’явилися в Австрійській Республіці, Угорщині та Німеччині. А дипломатичні представництва — у Канаді, США, Бразильській Республіці, Королівстві Італія та інших країнах.


Акт злуки УНР та ЗУНР ініційований представниками Західноукраїнської Республіки

Так, саме представники ЗУНР розпочали переговори про об’єднання Наддніпрянської та Наддністрянської України. І вже 1-го грудня 1918-го року Українська Народна Республіка та ЗУНР підписали «передвступний» договір про злуку. Подія відбулася у Фастові, і саме після неї прийняли остаточну ухвалу про майбутнє об’єднання двох частин України в одну державу.


І наостанок — декілька коротких фактів про ЗУНР, які знає не кожен:

● За тогочасним правописом, назва республіки писалась по іншому, ніж зараз — «Західно-українська Народня Република».

Національним меншинам у складі ЗУНР гарантувалися рівні з українцями права.

Межі ЗУНР встановлено за мапою «Етнографічна карта Австрійської монархії» (1855 р.) Карла Черніга.

Також варто пам’ятати про те, що урядом Республіки упродовж короткого періоду існування було ухвалено низку законів, які регулювали різні сфери життя держави: про організацію війська (13 листопада 1918 року), тимчасову адміністрацію (15 листопада 1918 р), тимчасову організацію судівництва та інші. 

 Якщо Вам сподобалася стаття, будь ласка, поділіться нею з друзями у соцмережах