Гладіатор

Колізей — найвідоміший твір давньоримської архітектури і найбільший амфітеатр у світі. Тут в стародавні часи збиралися заможні городяни, щоб подивитися на найяскравіші і найжорстокіші розваги з усіх, що пропонував Рим. У боях гладіаторів брали участь люди різних національностей, які потрапили в рабство. 

1. Життя або смерть

Серед більшості людей поширилася помилкова думка, що жест у вигляді піднятого вгору великого пальця дарував життя бійцеві який програв, але це не так. Життя пораненого на арені гладіатора найчастіше залежало від публіки, якщо з якихось причин у більшості він викликав симпатію.

Гладіатор, який не міг продовжувати бій, мав право попросити про помилування, витягнувши вказівний палець. Глядачі голосували за «життя», демонструючи кулак із захованим великим пальцем, а коли вибирали «смерть», великий палець витягали в сторону. Рух символізував оголений кинджал.

 

2. Хто такі ланісти

Тренувалися гладіатори в спеціальних школах, якими керував Ланіста — одночасно тренер і керівник групи гладіаторів. В особливо перспективних бійців вкладалися чималі гроші. 

Гладіатори відточували свою фехтувальну майстерність тільки для того, щоб потім битися на смерть для задоволення глядачів. Ланіста стежив за здоров'ям і раціоном своїх підопічних, адже вони були його власністю і приносили великий дохід.

 

3. Вбивства в театрі

Криваві видовища демонструвалися публіці не тільки на гладіаторських боях. Стародавні римляни були великими шанувальниками театру. Якщо під час вистави, один з героїв повинен був померти, актора замінював злочинець, якого чекала смертна кара. Безпосередньо перед сценою смерті засудженого виводили на сцену і вбивали на очах у публіки.

4. Парфум із запахом смерті

Про пристрасті римлян до кривавих забав свідчить той факт, що біля амфітеатрів, де билися гладіатори, в спеціальних торгових наметах охочі могли придбати піт і кров відомих воїнів. Римські жінки зі знатних родин використовували їх як косметику.

5. Бестіарії

Існував вид гладіаторів, противниками яких на арені виступали не люди, а екзотичні хижаки. Їх називали бестіарії. Спочатку це були гладіатори, засуджені до бою з левами за злочини.

Шансів вижити у бідолаг було мало. Згодом бестіаріями ставали досвідчені гладіатори, призначені для сутичок з хижаками. У таких поєдинках бої організовувалися так, що у гладіатора було набагато більше шансів перемогти звіра.

6. Профілактика симулянтів

Убитих гладіаторів не відразу забирали з арени. Щоб неслухняний Раб не симулював свою смерть, його спочатку припікали розпеченим металевим прутом, а потім стягували зі сцени спеціальними гаками.

7. Море крові

Часто бої гладіаторів були настільки масштабними та кровопролитними, що їх доводилося зупиняти. Літри крові з численних ран бійців перетворювали піщану арену в місиво, тому поєдинок зупиняли, і на арену засипали новий пісок.

8. Ідеальна фігура

Реальні гладіатори не були героями сучасних кінострічок з ідеальною фігурою і горою м'язів. Дослідження істориків говорять про те, що гладіатори намагалися набрати якомога більше жиру. Перед поєдинком вони дотримувалися особливої дієти, щоб утворився жировий шар який вбереже їх нутрощі від порізів.

9. Імператор Коммод

Не завжди гладіатори були рабами та військовополоненими. Іноді випробувати свою удачу на арені хотіли звичайні римляни. Але на відміну від раба, який боровся за право жити, ними рухала тільки жага наживи та гострих відчуттів.

Найвідомішим «вільним» гладіатором був римський імператор Коммод. Він любив виступати на арені в левовій шкурі і знаменитий тим, що провів близько 700 боїв. Шанси померти під час бою у нього були малі, тому що його суперниками були поранені та хворі воїни. Він був задушений змовниками перед одним з поєдинків.

10. Історія гладіаторських ігор

Між битвами гладіаторів і стародавніми похоронними традиціями існує тісний зв'язок. Археологи стверджують, що перший гладіаторський поєдинок був проведений в Римі у 264 році до н. е, і присвячувався похорону Децима Брута Юнія.

Можливо, цей ритуал був інтерпретацією поховального обряду у етрусків. Жертви повинні були битися на смерть біля могили померлого. 

Якщо стаття видалася вам цікавою, будь ласка, поділіться нею з друзями в соцмережах