1 Коментар

 

Дивно, але так склалося, що історія однієї з найбільших імперій для багатьох залишається практично невідомою, а слава її - забутою. У багатьох європейських країнах про Візантію склався негативний міф, в якому вона асоціюється з деспотизмом, розкішшю, пишними церемоніями, моральним розкладанням. Але це далеко не так. Спробуємо ближче познайомитися з історією цієї великої імперії.

 

Народження імперії.

Останнім імператором, який керував єдиною Римською імперією, був Феодосій I. У 395 році, незадовго до смерті, він розділив територію імперії між двома своїми синами - одному дісталася західна її частина, а іншому - східна.

Але не минуло й 80 років, як Західна Римська імперія, не витримавши набігів варварів, припинила своє існування. Східній частині, яку зараз називають Візантією, пощастило більше - вона не тільки вистояла, а й проіснувала більше десяти століть, аж до 1453 року. 

А оскільки Рим упав, новою столицею імперії на багато століть став Константинополь - місто, побудоване на березі Босфору ще в IV столітті за указом імператора тоді ще єдиної Римської імперії Константина Великого.

У це місто на більш спокійній східній території Константин плаував перенести столицю. Своїми розмірами і пишністю місто перевершило багато давньогрецьких і римських міст, а назвали його в честь імператора - Константинополем.

Насправді імперії під назвою Візантія ніколи не існувало. Так Східну імперію стали називати історики вже після її краху - щоб не плутати з Римською імперією. За основу вони взяли назву давньогрецького міста Візантій, на місці якого був побудований Константинополь. 

Жителі Візантії (в основному це були греки) продовжували вважати себе римлянами. Звісно, вони навіть не підозрювали про те, що тепер, виявляється, стали візантійцями.

Хоча сама Візантія практично не вела загарбницьких воєн, їй постійно доводилося відбиватися від нападів варварів, які прагнули відхопити від неї ласі шматочки. Протягом тривалого періоду існування кордони імперії постійно змінювалися.

 

Золота епоха Юстиніана I (527-565 рр.)

Імператор Юстиніан вважав головною справою свого життя повернути імперії колишню велич, і багато в чому йому це вдалося. Багато втрачених земель західних провінцій знову увійшли до складу імперії, що стала наймогутнішою серед країн Середземномор'я, а її столиця Константинополь - стала казково багатою.

Багато в чому всього цього вдалося досягти завдяки неординарній особистості самого імператора, який відрізнявся розумом, честолюбством і надзвичайною працездатністю. Недарма його в народі прозвали імператором, який ніколи не спить. А допомагала Юліану і в усьому підтримувала дружина Феодора.

Незважаючи на сумнівне минуле (в юності вона була танцівницею і розважала публіку не тільки танцями), ставши імператором, Юстиніан проголосив Феодору імператрицею.

Юстиніан прославився не тільки хорошими справами, але і своєю підступністю і жорстокістю. Будівельний бум в Константинополі і нескінченні війни, які вів Юстиніан для повернення західних територій, вимагали чималих фінансових витрат. Покривати їх доводилося за рахунок постійного збільшення податків. Зрештою в суспільстві спалахнуло повстання, яке Юстиніан придушив шляхом кривавої розправи над своїм народом, проявивши при цьому нечувану жорстокість. Він запропонував людям зібратися на Іподромі для переговорів, і віддав наказ замкнути ворота, після чого всіх присутніх перебили.

Однак після смерті Юстиніана територія імперії знову почала стрімко скорочуватися.

 

Кінець Імперії. 

Протягом XIV-XV століть постійні набіги на Візантію здійснювали османи, що відбирали одну провінцію за одною. А в 1453 році султан Мехмед II здійснив напад на Константинополь, використовуючи всю міць наявних в його розпорядженні гармат, яких у візантійців не було.

І міські стіни, які рятували місто від загарбників протягом десяти століть, не витримали. Але, захисники міста не здалися і продовжували боротися до останнього.

30 травня турки зайняли Константинополь, який після цього став називатися Стамбулом.

З падінням Константинополя впала й Візантія, наймогутніша держава Середньовіччя, зникла назавжди.

 

Спадщина, залишена великою імперією.

Візантійські імператори і майстри в деяких речах перевершили навіть древніх римлян:

- була побудована система водопостачання з найдовшим водопроводом і величезними підземними водосховищами для подачі питної води в Константинополь, набагато грандіознішу тієї, яка була в Стародавньому Римі.

була побудована в неймовірно короткий термін найпотужніша потрійна лінія укріплень, яка вимагала величезної інженерної майстерності (після того, як в результаті землетрусу були зруйновані міські стіни, а на Константинополь насувалися гуни на чолі зі своїм ватажком Атіллою).

був зведений величний Софійський собор, увінчаний величезним куполом. Довгий час він був найбільшим християнським храмом, але після захоплення Константинополя турками був перетворений на мечеть Айя-Софія.

  

Візантія - берегиня античної культурної спадщини.

Після падіння Константинополя багато візантійців втекли в Європу. Грецькі вчені привозили з собою безцінні праці античних філософів у вигляді рукописів, які у Візантії дбайливо зберегли. Так в Європу проникла візантійська культура, яка значною мірою сприяла зародженню Ренесансу.

 

Багато дісталося в спадок від Візантії і Давній Русі:

- Християнська релігія (православ'я): ​​Хрещення Русі в 988 році.

- Імена: Олександр, Олексій, Андрій, Кирило, Микита, Микола, Федір ... Анастасія, Варвара, Галина, Євгенія, Катерина, Олена, Тетяна, Софія ... і багато інших - все звідти, з Візантії

Якщо вам сподобалася стаття, будь ласка, залиште свої коментарі або відгуки.

Напишіть щось...
Ви не увійшли
або залиште коментар як гість
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter