3 Коментарів
Вавилон

  

Місто Вавилон, було столицею стародавньої Вавилонії, і розташовувалося в Месопотамії. Засноване воно було, на думку дослідників, не пізніше III тисячоліття до нашої ери, але вже на початку нашої ери прийшло в занепад і було зруйноване.

 

Цікаві факти про Вавилон

● Від Багдада, сучасної столиці Іраку, Вавилон лежав, приблизно, за 90 км. Місто було справжнім мегаполісом свого часу, в епоху розквіту чисельність його жителів сягала 200 000 осіб. Навіть за сучасними мірками це далеко не маленьке місто.

● Площа, яку займало місто, також вражала уяву жителів Стародавнього світу. За свідченням Геродота, Вавилон, що розкинувся на берегах Євфрату, мав форму величезного чотирикутника, кожна зі сторін якого мала довжину — 22 кілометри. Якщо це так, то його загальна площа становила 440 квадратних кілометрів. Приблизно таку ж територію займає сучасне українське місто Дніпро

● Найвідомішим вавилонським правителем був цар Хамурапі з I Вавилонської династії. Зразкові роки його правління — 1793–1750 рр. до нашої ери. Закони Хамурапі є найдавнішим законодавчим склепінням у світі. Принаймні, з тих, що відомі зараз. Його закони були висічені на кам’яному стовпі, що був заввишки понад 2 м. Таких стовпів було кілька, вони встановлювалися в різних регіонах Вавилонського царства. Сам Хамурапі вважав, що встановлені ним закони принесуть «назавжди благоденство народу», а той, хто не дотримується їх, або взагалі ризикне скасувати або змінити ці закони, буде суворо покараний «батьком богів Ану».

● Лікарі у Вавилоні користувалися особливою повагою, але праця їх була нелегкою. Наприклад, лікарю, що поставив неправильний діагноз пацієнту, відрубували руку. Тому, якщо лікар розумів, що не зможе перемогти хворобу, то вважав за краще відмовитися проводити лікування. У медицині широко застосовувалися магічні й ритуальні обряди.

● Шумери писали дерев’яними паличками на глиняних табличках. Поки глина залишалася м’якою, легко було виправити помилку в тексті. Тільки в XIX столітті німецький філолог Гротефенд зміг частково розшифрувати писемність стародавніх шумерів.

● У IV столітті до нашої ери Вавилон був захоплений Олександром Македонським. Великий полководець готувався до серйозного бою, але, на його подив, Вавилон здався без бою. Жителі Вавилона відправили до Олександра послів, які запрошували його мирно увійти в місто, жителі Вавилона зустріли Македонського як героя. Здивований таким прийманням, Олександр дав наказ — місто не грабувати. Ба більше, за вказівкою Олександра, були відновлені деякі раніше зруйновані храми. Вавилон був оголошений столицею азійської держави Македонського. Саме у Вавилоні Олександр Македонський помер у 323 році до нашої ери.

● Висячі сади Семіраміди — одне з чудес Стародавнього світу. Незважаючи на те, що вони згадуються в працях кількох стародавніх авторів, низка істориків висловлюють сумніви в їх існуванні. Ба більше, є версія, що сади були створені вавилонським правителем Навуходоносором II для своєї дружини на ім’я Амітіс. Вона народилася і виросла в Мідії, звикла до пишної рослинності, якої їй так бракувало у Вавилоні. Ось і вирішив Навуходоносор зробити дружині такий оригінальний подарунок. А цариця Семіраміда, чиє ім’я носили сади, правила двома століттями раніше. 

● У Біблії згадується про те, що жителі Вавилона спробували побудувати вежу до небес, за що були покарані Богом, який розділив їх різними мовами, щоби вони не розуміли один одного. У Месопотамії, дійсно, було побудовано низку високих споруд, які називалися зикуратами. У них проводилися релігійні обряди, а з вершин веж велися астрономічні спостереження. Найвищий зикурат мав висоту 90 метрів. Багато мандрівників помилково приймали його за руїни знаменитої Вавилонської вежі. Точне місце розташування Вавилона довгий час залишалося невідомим. Масштабні розкопки почалися лише наприкінці XIX століття німецьким археологом та істориком архітектури Робертом Кольдевеєм. Першу розвідувальну експедицію Кольдевей здійснив сюди взимку 1897/1898 рр. Після чого, поставив перед меценатами умову — фінансування розкопок не менше п’яти років, оплатити роботу цілого штату археологів і землекопів. Загальний бюджет робіт був оцінений у грандіозну для того часу суму — півмільйона марок. До місця розкопок була навіть проведена залізнична гілка. Робота експедиції тривала не п’ять років, як спочатку передбачалося, а цілих вісімнадцять. Завершилася вона тільки в 1917 році, коли до Багдада підійшли англійські війська. За весь цей час Кольдевей лише тричі дозволяв собі з’їздити у відпустку на батьківщину. Після закінчення робіт археолог отримав у Берлінському музеї посаду директора із зовнішніх зв’язків.

● Вавилонська система числення була шістдесяткова. Її відгомони дійшли й до наших днів. Наприклад, ми й зараз ділимо одну хвилину на 60 секунд, а годину — на 60 хвилин. 

 Якщо вам сподобалася стаття, будь ласка, залиште свої коментарі або відгуки.

Напишіть щось...
Ви не увійшли
або залиште коментар як гість
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter