Трон

 

Російська імперія була державою, яка виникла на теренах колишнього Московського царства. На початку ХХ століття, вона — друга за величиною країна світу, територія якої поступається лише імперії Британській. У різні історичні періоди, до складу Російської імперії входили й сучасні українські землі: Полтава, Харків, Чернігів, Поділля, Одещина та інші. Фактично, уся територія сучасної України, окрім західних територій, свого часу була підпорядкована імперії. Саме тому, важливо знати основні етапи існування цього державного формування, а також — розуміти роль України в житті Російської імперії. 

 

Російська імперія в датах та цифрах

● 1708–1721 роки — утворення Російської імперії внаслідок низки петровських реформ. У цей же період, держава отримує свою назву. До речі, спочатку вона йменувалась «Всеросійською імперією».

21 729 825 квадратних кілометрів — загальна площа (станом на 1914 рік). Це становить ⅙ суходолу планети.

181 537 800 осіб — загальна кількість населення (перепис в 1916-му).

11 жовтня 1721 — імператором стає Петро І.

1725–1727 — правління Катерини І.

1735–1739 — російсько-турецька війна, яка стала першою в серії воєн між імперією та іншими державами. Зокрема, ідеться про російсько-шведську війну, другу російсько-турецьку війну, російсько-перську війну та інші.

1815 — створення спільно з Пруссією та Австрією Священного Союзу, спрямованого на придушення революційних рухів у Європі.

9 січня 1905 — «Кривава неділя», початок революції в Росії. Цього ж року відбудеться маса революційних заворушень, які підірвуть могутність імперії. Зокрема, селянські повстання, збройні протести в Москві та інше.

1917 рік — відречення царя Миколи ІІ від престолу, розпад імперії та прихід до влади Тимчасового уряду. 

 

 

Як жилось українцям у Російській імперії

У складі імперії перебувало понад 80 % сучасних українських територій упродовж 150 років. Оскільки Росія, на той час, була абсолютною монархією, життя українців, які становили вагому частку її населення, суттєво відрізнялося від того, до якого вони звикли — як у культурному, так і в економічному аспектах. Царі в імперії користувалися фактично необмеженою владою, спиралися, в основному, на армію та бюрократію, не втрачаючи нагоди розширити кордони Росії.

На початку XVIII століття царський уряд повністю ліквідовує автономію України, посилюючи економічний тиск. Зростають суми податків для населення, проводиться активна русифікація населення різними методами.

Головний сектор економіки України на той час — це сільське господарство. Проте, аж до другої половини ХІХ століття, домінує поміщицьке землеволодіння. (75 % усіх сільськогосподарських земель). Активно експлуатується селянство. Основними формами експлуатації були відробіткова, грошова й натуральна ренти. Спостерігається величезна культурна експансія Росії.

Усі перелічені вище фактори призвели до численних заворушень та повстань, які стали поштовхом до українського національного відродження. Інтелігенція гуртувалася навколо університетів — зокрема, Харківського. З’являється величезна кількість творів українською мовою. Більшість із них видається підпільно.

Важливо: поштовх до переходу на капіталістичний лад у галузі сільського господарства дала реформа 1861 року. Саме тоді, на українських землях у складі Російської імперії було скасовано кріпацтво. 

Якщо вам сподобалася стаття, будь ласка, залиште свої коментарі або відгуки.