Написати коментар
Битва на конях

Монгольська імперія — велика та могутня середньовічна держава, яка, свого часу, була другою за площею імперією світу. Володіння монголів — це майже 24 мільйони квадратних кілометрів територій. Так, імперія підкорила Близький Схід, Східну Європу, Середню та Східну Азію. Не оминули військові походи й Київську Русь: у середині XIII століття, Монгольська імперія завоювала Переяслав, Чернігів, Суздальське та Рязанське князівство, узяла штурмом Київ. Тож давайте дізнаємося, як утворилась, існувала та чому занепала могутня держава на чолі з ханом.Заснування Монгольської імперії, правління Чингісхана

Передумовою до створення держави стало об’єднання всіх монгольських племен, проведене Чингісханом у 1206 році. У ті часи, Чингісхан (Темуджин) був молодим, сміливим та безстрашним воїном: він одразу ж почав брати участь у військових походах та підкорювати сусідні племена.

Правління Чингісхана — час, коли було проведено найбільше в історії Монгольської імперії військових реформ. Зокрема, саме тоді ввели десяткову систему формування армії, а також створили особисту привілейовану гвардію хана.

Це цікаво: у часи свого розквіту, Монгольська імперія займала 22 % від загальної площі суші Землі. 

 

Основні віхи діяльності Чингісхана:

● Видання Великої Яси — збірки положень, які стосувалися діяльності війська та регулювали його роботу;

1206–1209 роки — підкорення держави Сі Ся, плацдарму проти Китаю;

1211–1215 — підкорення та спустошення держави Дзінь.

Похід на Каспійське море, битва з руським військом, у якій монголи отримали перевагу.

За часів правління Чингісхана, Монгольська імперія наростила військову могутність, почала використовувати воєнні технології китайських інженерів, а також відбулося підкорення азійських держав.

 

Як розвивалася Монголія за правління Угедея

Після дворічного трауру за ханом Чингісханом, в 1229 його місце зайняв Угедей. За його правління, відбулося:

● Остаточне підкорення Північного Китаю;

Завоювання половецьких, руських, булгарських народів, спалення Рязані та Володимира;

Зруйнування польських міст: Вроцлава, Кракова й Любліна в 1241 році;

Захоплення хорватських міст у 1242 році.

У загальному, Угедей продовжував завойовницьку політику Чингісхана, а також стабільно працював на збільшення військової міцності імперії.Така стратегія не змінилася й за правління так званих пізніх ханів: завойовницькі походи під різним керівництвом продовжувалися до XIV століття.

 

Цікаві факти про Монгольську імперію

●  Монгольська імперія — країна кочівників. При тому, кочовий спосіб життя вели не лише військові, а й селяни, робітники та інші верстви населення.

Основні прошарки населення в Монголії — князі, нойони, рядові монголи. Князі були членами «Золотого роду», з якого походив сам Чингісхан. Вони були найбільш привілейованою верствою суспільства. Нойонами називали військових командирів, що мали низку привілеїв. Найменшими «щасливчиками» були рядові монголи, яких ще називали «чорний народ».Селянство обкладалося високими податками.

Центри Монгольської імперії — 3 1220 ставка хана на східному березі річки Орхон, з 1235 до 1260 — місто Каракорум, а згодом — Сарай.


Форма правління в імперії — абсолютна монархія. Мова — середньомонгольська.

 

Підіб’ємо підсумок

За своїми ключовими особливостями, Монгольська імперія суттєво відрізнялася від усіх тогочасних держав. Величезна військова міцність, кочовий спосіб життя, беззаперечна влада хана та абсолютна незворушність — мабуть, саме ті риси, які посприяли швидкому розвиткові та зростанню держави. Проте, оскільки імперія проіснувала лише до середини XIV століття, такі методи навряд чи можна назвати оптимальними. 

Напишіть щось...
Ви не увійшли
або залиште коментар як гість
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Будьте першим, хто це прокоментував

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter