1 Коментар
Середньовічний замок

У Середні віки зароджувалося багато держав та імперій, які згодом стали предтечами сучасних країн. Але то були дуже небезпечні часи — у цьому бурливому котлі виживали тільки найсильніші, найбільш живучі та пристосовані... 

 

Цікаві факти про Середньовіччя

● Середньовіччя — дуже великий історичний період, що почався з падіння Римської імперії в V столітті і тривав приблизно до XVI століття.

● У середні віки в Європі митися було не заведено. Причому ні в бідняцьких халупах, ні в розкішних палацах. Звичай митися на батьківщину принесли хрестоносці, що перейняли його від арабів. Саме тому в середньовічного дворянства були популярні парфуми — вони відбивали неприємні запахи.

● В одному з французьких музеїв зберігається лист короля Генріха IV, у якому він пише своїй дружині, що вона може не митися перед його приїздом, оскільки він приїде вже скоро, усього через 4 тижні. 

● Цікаво що навіть палаци в Середні віки зазвичай не були обладнані не те що ванними, але навіть туалетами. Гості та мешканці справляли нужду прямо на сходах, або взагалі де доведеться. Так, у всім відомому Луврі — резиденції французьких королів, не було жодного туалету. 

● Справжньою проблемою в середньовіччі була чума, епідемії якої викошували цілі міста. Тоді і з’явилися широко відомі зараз «чумні лікарі», які носили маску з дзьобом. Середньовічні доктори вважали, що зараза поширюється разом із запахами, і в цей дзьоб поміщали запашні трави, щоби доктор дихав через такий своєрідний респіратор. 

Чумний лікар

● Із вельможних бенкетів собак зазвичай не виганяли. Від них була користь — вони поїдали недоїдки, які їм кидали на підлогу, і вилизували посуд, полегшуючи завдання посудомийникам.

● Вушна сірка в ті далекі часи активно використовувалася в господарстві. Так, кравчині змащували нею кінчики ниток, щоби ті не розтріпувалися, а писарі виділяли з неї пігменти, необхідні їм для малювання ілюстрацій у книгах.

● Всупереч поширеному міфу, середня тривалість життя в ту епоху була низькою тільки статистично. Смертність була набагато вищою, це факт, але в людей із нормальним здоров’ям були всі шанси дожити до похилого віку.

● На початку Середніх віків ґудзики були лише як декоративний елемент одягу. Використовувати їх для застібання почали пізніше, приблизно в 13-му столітті. Також ґудзики були статусним предметом. Так, на одному з нарядів короля Франції Франциска Першого їх налічувалося понад тринадцять тисяч.

● Середньовічні лікарі вважали непотрібною примхою мити руки перед оглядом пацієнта.

● Для збільшення терміну зберігання, їжу в ті роки зазвичай засолювали. Це допомагало, але це негативно позначалося на смакових якостях їжі. Спеції теж допомагали, але коштували вони космічно дорого.

● Еталоном жіночої краси в середньовіччі вважався високий лоб. Багато модниць навіть виголювали частину волосся і вискубували брови, щоби підкреслити красу свого чола. Саме тому, напевно, у знаменитої «Мона Лізи» такий високий лоб.

Мона Ліза

● Найбільш популярним напоєм у середньовіччі було пиво. Пов’язано це було не з алкоголізмом, а з тим, що в процесі бродіння не дуже чиста вода ставала менш небезпечною для травної системи. А про те, що кип’ятіння очищає воду, тоді ще не знали.

● Італійське місто Таранто (в давнину Тарент) дало назву й танцю «тарантела», і павуку тарантулу. У середні віки місцеві жителі вірили, що цей павук отруйний і його укус спричиняє смертельну хворобу. Єдиним способом лікування вони вважали танець, виконання якого могло тривати кілька годин. Рухи тарантели були екстатичними й майже конвульсивними, що символізувало агонію від укусу.

● Середньовічні церкви Західної Європи були обладнані спеціальними отворами в стінах, через які можна було слухати, що відбувається всередині й бачити вівтар. Це робилося для того, щоби прокажені й інші хворі, а також відлучені від церкви могли бачити службу й не втрачати духовної розради.

● У 13 столітті недалеко від Парижа була побудована гігантська шибениця Монфокон (до наших днів не збереглася). Монфокон був розділений на осередки вертикальними стовпами й горизонтальними балками й міг слугувати місцем страти для 50 осіб одночасно. За задумом творця споруди Ангерана де Маріньї, радника короля, вигляд безлічі тіл, що розкладаються на Монфоконі повинен був застерігати інших підданих від злочинів. Зрештою й сам де Маріньї був там повішений.

● У середньовічній Європі в переддень зими починався масовий забій худоби та заготівля м’яса. Якщо м’ясо просто солити, воно втрачає свій початковий смак. Зберегти його майже в первозданному вигляді допомагали прянощі, які привозили в основному з Азії. Але оскільки турки монополізували майже всю торгівлю прянощами, їх ціна була недосяжною. Цей фактор був одним із мотивів бурхливого розвитку мореплавання й початку епохи великих географічних відкриттів.

● У 1456 році, Тевтонський орден успішно захистив фортецю Марієнбург, витримавши облогу поляків. Однак у Ордена скінчилися гроші, і стало нічим розплачуватися із солдатами-найманцями. Як зарплату найманцям передали цю фортецю, а ті продали Марієнбург тим самим полякам.

● У середньовічній Чехії, населений пункт, щоб отримати статус міста, повинен був самостійно вершити суд, мати митницю й пивоварний завод.

● Гвинтові сходи у вежах середньовічних замків будували у такий спосіб, щоби підйом по них здійснювався за годинниковою стрілкою. Це робилося для того, щоби в разі облоги замку, оборонці вежі мали перевагу. Нападникам що підіймаються сходами і тримають меч у правій руці, набагато важче вести бій, ніж тим, хто обороняється. 

Якщо стаття видалася вам цікавою, будь ласка, поділіться нею з друзями в соцмережах

Напишіть щось...
Ви не увійшли
або залиште коментар як гість
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter