Написати коментар
«Танталові муки» — значення і походження фразеологізму

 

Тантала, героя давньогрецьких міфів, можливо, давно забули б, якби не пам’ять про його муки, які дали життя незрозумілому для непосвячених фразеологізму.

 

Походження фразеологізму

Згідно з давньогрецькою міфологією, Тантал, правив фригійським царством і був сином Зевса. Боги щедро нагородили його всіма благами і приятелювали з ним. Вони спускалися з Олімпу, щоби відвідати його палац, та й сам Тантал з’являвся на їх бенкетах.

Одного разу Тантал порушив заборони, що відокремлювали світ богів від світу людей. 

Першим гріхом героя стало викрадення нектару й амброзії, які він захопив з Олімпу для своїх друзів. Цар побажав нагодувати їх небесною їжею, щоби показати, який він близький до богів. Але Зевс пробачив синові.

А ось другий проступок викликав гнів батька. У громовержця викрали його улюблену золоту собаку. На прохання царя Пандарея, який вчинив крадіжку, Тантал сховав собаку у своєму будинку, про що дізнався посланий на пошуки Гермес. Зевс пробачив і це.

Але третій злочин залишити безкарним не можна було. Тантал захотів перевірити, чи всевидющі боги, і запросив їх на бенкет, головною стравою якого став його син, власноруч ним убитий.

Безсмертні розгадали страшну таємницю й не доторкнулися до частування. Вони воскресили хлопчика, а ось доля його батька була незавидною.

За ці злочини царство Тантала було зруйноване, а сам він був скинутий Зевсом у підземне царство мертвих і засуджений на вічні муки.
Відтоді Тантал стоїть по шию у воді, вічно ​​спраглий і голодний. Хвилі озера хлюпочуться навколо нього, але варто йому нахилитися, щоби втамувати спрагу, як вода безслідно зникає. Навіть якщо йому вдається зачерпнути трохи рукою, волога збігає в нього між пальців, і він лише змочує потріскані губи, від чого спрага тільки посилюється.

Над головою Тантала схиляються дерева з різноманітними фруктами, але, щойно він простягає руку до цих ласощів, налітає вітер, гілки відхиляються і плоди стають недосяжним.Значення фразеологізму

Вислів «Танталові муки», означає страждання, які переживає людина від усвідомлення того, що бажана мета здавалося б так близько, але її неможливо досягнути. 

Якщо стаття видалася вам цікавою, будь ласка, поділіться нею з друзями в соцмережах

Напишіть щось...
Ви не увійшли
або залиште коментар як гість
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Будьте першим, хто це прокоментував

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter