Написати коментар
Фразеологізм «Езопівська мова» — значення і походження

 

«Езопівська мова» — це особливий стиль розповіді, де використовуються недомовки, натяки, іронії, інакомовлення тощо, для вираження конкретної думки. Найчастіше використовується для того, щоби замаскувати, приховати, завуалювати справжні думки автора або імена персонажів. 

 

Походження фразеологізму

Фразеологізм «Езопівська мова» виник завдяки давньогрецькому байкарю Езопу. Езоп був рабом і складав байки, у яких висміював людські пороки, переважно панівної касти, своїх господарів, але якби він робив це прямо і відкрито, то явно поплатився б за свої вільнодумні оповідання. Ось він і йшов на хитрість героями його байок були тварини, але це була лише видима поверхня творів, а ось прихована частина полягала в тому, що ці тварини і їх вчинки легко асоціювалися з людьми і їх пороками.

Прототипам байок Езопа, які були легко впізнавані, залишалося тільки мовчки «скрипіти зубами», адже вони не побіжать доводити і визнавати, що ці оповідання про них.

 

Значення фразеологізму

«Езоповою мовою» називають розмову чи розповідь, повну натяків, замовчувань і алегорій, що завуальовують думки, які з якихось причин не можна висловити прямо. Найчастіше це пов’язано з цензурою.

«Езопівську мову» у своїх творах використовували Іван Франко, Тарас Шевченко, Леся Українка, Остап Вишня, Микола Куліш, та інші.

У побуті, до «езопової мови» часом вдаються дорослі, коли їм потрібно донести ту чи іншу інформацію в присутності дітей.

Ще з допомогою натяків можуть спілкуватися, наприклад, дві подруги, у присутності чоловіків. Вони балакають «про своє, про жіноче», але не всяке слово зручно вимовити при чоловікові. Ось і доводиться шифруватися.

Виходить, що «езопова мова» це таємна розмова двох сторін, яка оминає третю, непосвячену, сторону. 

Якщо Вам сподобалася стаття, будь ласка, поділіться нею з друзями у соцмережах

Напишіть щось...
Ви не увійшли
або залиште коментар як гість
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Будьте першим, хто це прокоментував

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter