Написати коментар
«Ведмежа послуга» — значення та походження фразеологізму

 

Допомога буває різна: запізніла і своєчасна, несподівана й довгоочікувана, безоплатна й корислива. А буває така, що краще б її зовсім не було. Чи доводилося вам отримувати допомогу, яка потім призводила до неприємних наслідків? Якщо так, то вам була надана «ведмежа послуга».

Зрозуміти, до чого тут ведмідь і чому він робить якісь послуги, неможливо, коли не знаєш історії виникнення фразеологізму. У цьому цікавому питанні ми і спробуємо розібратися. 

 

Значення фразеологізму

Вислів «ведмежа послуга» — це допомога, яка в підсумку завдала шкоди, а не принесла користь. Однак, про злий намір мова не йде. Помічник діє з благих намірів і не розраховує перетворитися в джерело неприємностей. Але через власну недалекоглядність, а часом і дурість він не розв’язує проблему, а тільки посилює її.

 

Походження фразеологізму

У стародавній Індії була цікава історія про мавпу й камінь. Французький байкар Жан де Лафонтен запозичив цей сюжет для своєї розповіді L'ours et l'amateur des jardins, перетворивши мавпу на ведмедя. Пізніше російський байкар Іван Крилов переклав байку на російську мову. Так вона потрапила й до нас.

Українською мовою ми знаємо це оповідання під назвою «Пустельник і ведмідь».

За сюжетом, пустельник який вів відлюдний спосіб життя, втомився від самотності й подружився з ведмедем. Вони мандрували разом, але чоловік вибився із сил і ліг поспати. Ведмідь пильно охороняв сон свого нового друга, відганяючи від нього мух. На біду, докучлива комаха сідає на ніс пустельника. Ведмідь, недовго думаючи, бере каменюку й розбиває череп чоловіку, намагаючись вбити муху. 

Якщо Вам сподобалася стаття, будь ласка, поділіться нею з друзями у соцмережах

Напишіть щось...
Ви не увійшли
або залиште коментар як гість
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Будьте першим, хто це прокоментував

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter