Написати коментар

 

«Коли рак на горі свисне»- так говорять, маючи на увазі: «невідомо коли»; «у невизначеному майбутньому часі», «ніколи». Приказка означає неможливість здійснення чого-небудь. Творці цієї приказки були впевнені, що раки, що живуть на річковому дні, не покинуть середовища свого існування, не з'являться на суші і вже тим більше не засвистять.


Чи свистять ракоподібні?

Серед ракоподібних налічується близько сорока тисяч різновидів, і не всі вони суворо пов'язані з водним середовищем. Деякі навіть здатні видавати звуки.

Краби - скрипалі живуть в приливній зоні тропічних морів. Вони можуть довго перебувати на суші. Свистіти їм нічим (для свисту потрібні легені), а краби, хоч і виповзають на сушу, дихають не легенями, а зябрами. Але вони навчилися спілкуватися за допомогою звуку. Б'ючи клешнями об ґрунт, вони стукають, тим самим оповіщаючи своїх побратимів про небезпеку, що наближається.

Раки - клацуни живуть на морському мілководді. Вони вміють видавати клешнями клацаючі звуки. Але це не просто стук. Коли рак вдаряє «рухомим» пальцем своєї клешні об нерухомий, виникає ефект, який називається кавітацією: від різкого перепаду тиску в рідині утворюються бульбашки газу, що супроводжується вибуховим звуком.

Багато видів лангустів (це великі морські раки) здатні виробляти тріск і скрегіт. Але витягують звуки вони інакше - немов грають на струнному інструменті. На вусиках лангустів, біля самої основи, є гребінь, використовуваний в ролі смичка, яким рак з великою частотою водить поперек виросту на голові - «пилочки». Висота і гучність звуку можуть змінюватися залежно від сили натискання смичка. Для кого призначена вся ця «музика», точно невідомо. Швидше за все, що лангусти так відлякують хижаків, адже найчастіше вони видають звуки в момент переляку. Не доведено, але й не виключається, що так вони спілкуються з родичами.

У часи появи приповідки про рака, що свистить, останнє слово писалося з великої літери. Рак - кличка відомого одеського гангстера Ракачінського, дана йому не стільки через прізвище, як з приводу особливої прикмети - сильно випнутих очей. Одного разу Рак програв парі, згідно з яким був зобов'язаний оголошувати триразовим свистом об'їзну пересипекову дорогу (Шкодову гору) під час її інтенсивного використання. Оскільки дощі заливали Пересип вкрай рідко, ця обставина і породила відому фразу. 

Якщо вам сподобалася стаття, будь ласка, залиште свої коментарі або відгуки.

Напишіть щось...
Ви не увійшли
або залиште коментар як гість
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Будьте першим, хто це прокоментував

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter