Цікаві факти про річку Дніпро

● Річка Дніпро є однією з найбільших в Європі. Четверта за довжиною після Волги, Дунаю та Уралу.

Протікає вона по території 3-х країн. Це Росія, Білорусь і Україна.

До будівництва на річці водосховищ, її природна довжина становила 2 285 км. В даний час довжина дорівнює 2 201 км. З них на Україну припадає — 981 км.

Свій початок річка бере на висоті 220 метрів над рівнем моря на Валдайській височині (Росія, Смоленська обл.). У цих місцях багато боліт. З одного з них і випливає маленький струмочок. 

Назва річки — Дніпро, походить від скіфського «Данапр», що перекладається як «глибока річка» (дан — річка + апр — глибокий).

Річка Дніпро протікає через такі області України: Чернігівська, Київська, Черкаська, Кіровоградська, Полтавська, Дніпропетровська, Запорізька, Херсонська.

Середня глибина річки становить 6–12 м. 

● За своєю довжиною річка умовно ділиться на 3 частини:

• Від витоку до Києва — верхня течія (Верхній Дніпро), довжина становить 1320 км.
• Від Києва до Запоріжжя — середня течія (Середній Дніпро) — 555 км.
• Від Запоріжжя до гирла — нижня течія (Нижній Дніпро) — 326 км.

Верхня течія пролягає по лісовій зоні. У середній течії переважають лісостепи та степи. Нижня течія — степова зона. 

● Після Херсона річка розпадається на рукави, і утворюється дельта, площа якої дорівнює 350 км². У неї входить безліч островів і озер. Шлях водного потоку закінчується в Дніпровсько-Бузькому лимані. Він прісноводний, розташовується в північній частині Чорного моря. Максимальна глибина цієї водойми досягає 12 метрів. Через лиман до Херсона піднімаються вгору за течією морські судна.

● Найбільша гребля на річці Дніпро — Дніпровська ГЕС. Розташована в Запоріжжі. Побудована в 1927-1932 роках.

● Річка Дніпро є важливою транспортною артерією. На всіх водосховищах є шлюзи, що дозволяють суднам безперешкодно здійснювати пасажирські та вантажні рейси по водній гладі. Тобто існує транспортний коридор, по якому судна ходять від гирла до Дорогобужа (Росія). Це відстань — 1 990 км. Існують також штучні водні системи, що зв'язують річку з Західною Двіною, Німаном, Бугом.

● Уже в середині XX століття почали давати про себе знати екологічні проблеми. Це, в першу чергу, забруднення води промисловими стоками та хімікатами сільського господарства. Сюди слід додати побутові відходи. Вони засмічують не тільки воду, а й береги великої ріки. Спостерігаються руйнування охоронної прибережної зони в результаті порушень правил забудови.

● У 1986 році в Дніпро потрапили радіоактивні елементи. Стало це можливим після Чорнобильської аварії. Атомна станція розташовується всього лише за 30 км від Київського водосховища. Збільшилася площа боліт, цьому посприяло будівництво 6 гребель, які перегородили річку. 

Якщо Вам сподобалася стаття, будь ласка, поділіться нею з друзями у соцмережах