Написати коментар

 

Рідна, солов’їна українська мова… Ми знаємо, що вона є однією з наймелодійніших та найкрасивіших серед усіх мов світу. Але скільки ще цікавого про неї нам не відомо? Ось декілька фактів, які переконають вас у її винятковості.

 

Цікаві факти про українську мову.

-Лексикон сучасної української мови налічує понад 256 тисяч слів, та за словами дослідників, і далі активно розвивається.

-Лише українська мова має парадигму із 7 відмінків (завдяки окремому кличному) на противагу 6 відмінкам у всіх інших східнослов’янських мовах.

-На конкурсі краси мов у Парижі в 1934 році українська мова зайняла третє місце після французької та перської за такими критеріями, як фонетика, лексика, фразеологія, структура речень. А за мелодійністю українська мова зайняла друге місце, після італійської.

-Наша рідна мова посідає приблизно 25 місце в рейтингу найуживаніших мов світу. Для 37 млн осіб вона є рідною, а загалом нею володіють приблизно 45 мільйонів осіб з усього світу.

-У період 1918–1920 років українська мова вважалася офіційною в тодішній Кубанській Народній Республіці (новоствореній державі, яка проіснувала приблизно 2 роки).

-Напівофіційний статус наша мова отримала в окрузі Кук, штат Іллінойс (США). Це округ із населенням понад 5,5 млн осіб, до складу якого входить Чикаго з агломерацією.

-За дослідженнями вченого В. Кобилюха, наша мова почала формуватися приблизно в Х тисячолітті до нашої ери. Через це походження деяких слів української мови треба шукати не в російській, німецькій чи грецькій мовах, що сформувалися набагато пізніше, а в санскриті.

-Офіційно першими задокументованими словами нашої мови можна вважати «мед» та «страва». Саме вони в 448 році були занотовані Пріском Панійським, істориком із Візантії, який записав їх, перебуваючи в гостях у Аттіли, провідника гунів, чий табір тоді був на теренах сучасної України.

-Першим букварем, який був виданий в Україні, став «Буквар» («Азбука»), надрукований Іваном Федоровим (Федоровичем) у Львові в 1574 році. До нашого часу зберігся лише один оригінальний примірник, знайдений у Римі, який зараз знаходиться в Гарварді (США).

-Найдавнішою українською піснею серед відомих нам є «Дунаю, Дунаю, чому смутен течеш?» А всього за різними даними дослідники нараховують від 200 до 300 тисяч народних пісень, створених українською мовою.

-Літературною мова була визнана лише наприкінці вісімнадцятого століття — після першої публікації «Енеїди» І. Котляревського в 1798 році. Саме через це його й називають зачинателем української літератури.

-Багатство мови доводить такий факт. «Короткий словник синонімів» містить 4279 синонімічних рядів, найдовший ряд — 45 слів — має слово «бити». І. П. Котляревський у своїй незабутній «Енеїді» використав приблизно 40 синонімів до слова «йти».

-Найуживанішою літерою нашої мови є «П», з неї починається більшість слів. До речі, відоме навіть оповідання «Перший поцілунок», усі слова у якому (а їх 176) починаються саме з П.

-А от букву «Ф» ми вживаємо найрідше, з неї починаються переважно слова іншомовного походження.

-Найбільшу кількість перекладів з української різними мовами світу має твір «Заповіт» Т. Г. Шевченка, який було перекладено 147 мовами.

-Серед цікавих особливостей нашої мови можна вирізнити велику кількість пестливо-зменшувальних слів. Ми навіть про своїх ворогів можемо сказати «вороженьки».

-Щодо орфографії українська мова перевищує навіть найскладнішу у світі — монгольську. А все через те, що у вісімнадцятому та дев’ятнадцятому століттях українці використовували понад 50 різних систем письма.

-Найбільше спільних лексем з українською має білоруська мова — 84 %, польська та сербська — 70 % та 68 % відповідно, а російська — лише 62 %.

Якщо Вам сподобалася стаття, будь ласка, поділіться нею з друзями в соцмережах.

Напишіть щось...
Ви не увійшли
або залиште коментар як гість
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Будьте першим, хто це прокоментував

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter