Написати коментар
Прип'ять

 

26 квітня 1986 р. – назавжди увійшло в історію, як день найстрашнішої техногенної катастрофи людства. Пожежа на четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС поставила хрест на житті тисяч людей, які втратили своє здоров’я, житло чи навіть життя. Навколо АЕС було створено так звану «зону відчуження», яка роками лише обростала чутками та плітками. Що ж усього цього правда, а що лише «бабусині казки»?

 

Трохи історії

Зона відчуження – це територія навколо Чорнобильської АЕС, що була найбільш заражена радіоактивними речовинами. Інколи її ще називають 30-кілометровою зоною. До речі, чи замислювалися ви, що найбільш постраждала країна у наслідок аварії, це не Україна, а Білорусь?

Людей з зони було переселено, залишилися лише працівники АЕС, персонал, військові і працівники міністерств і відомств, що відповідають за ліквідацію наслідків аварії. Зараз, всупереч розповсюдженій думці, зона відчуження зовсім не безлюдна – крім робітників різних сфер, сюди повернулися близько 120 мешканців одразу і ще сотні згодом.

 

Декілька слів про радіацію

Досі зона відчуження має досить великий радіаційний фон, але не повсюди і не завжди вона може завдати шкоди. Річ у тім, що радіація одразу після вибуху розсіялась нерівномірно, осідаючи на невідомо як «обрані» об’єкти. Крім того ліквідатори багато працювали. Так і вийшло, що деякі зони взагалі не «фонять», а деякі навпаки дуже забруднені радіацією.

 

Зміни у тваринному та рослинному світі

Вибух на ЧАЕС призвів до збільшення онкозахворювань, хвороб щитоподібної залози та летальних випадків. А що змінилося у флорі та фауні?

Рудий ліс

Ліс, що був розташований одразу за ЧАЕС, взяв на себе гігантську дозу випромінювання. Через це всі дерева за 30 хвилин повністю пожовтіли (фактично вони загинули). Згодом ліс було повалено й поховано у землі. Радіаційний фон досі небезпечний, хоча зараз на місці Рудого лісу виситься цілком звичайний зелений ліс.

Мутанти?

Плітки про вади місцевих тварин вже стали легендою. Дійсно радіація сприяла появі деяких збоїв серед фауни. Але згодом зникнення людини та заборона мисливства допомогло тваринам збільшити популяцію. Зараз у зоні відчуження зустрічаються тварини, що занесені у Червону книгу. Вчені також зуміли розвести на цій території майже зниклих коней Пржевальського.

 

Сталкерський рух

Невідоме завжди приваблює відчайдухів. Наприкінці 80-х рр ХХ ст. з’явився новий рух – сталкерський. Сталкери – це люди, що незаконно проникають у зону відчуження. Романтика та відчуття небезпеки тягнуть до Чорнобиля все більше людей. Браконьєри не дивлячись на небезпеку весь час вивозили звідси метал, дерева, іншу сировину, яка цілком можливо була зараженою радіацією.

Зону ЧАЕС зараз можна відвідати офіційно – купивши тур з провідником. Тут навіть є готель. Провідник проведе безпечними стежками, буде постійно вимірювати радіацію та розповість про всі секрети Чорнобильської зони відчуження, більша частина яких не більше ніж вигадка!

 

Напишіть щось...
Ви не увійшли
або залиште коментар як гість
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Будьте першим, хто це прокоментував

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter