Воскова реконстукція гетьмана Кирила Розумовського

 

Пропонуємо вашій увазі цікаві факти про особисте життя та державотворчу діяльність гетьмана Кирила Розумовського.

  

Цікаві факти про Кирила Розумовського

● Народився майбутній гетьман на Чернігівщині, у селі Лемеші 18 березня 1728 року, у козацькій родині Григорія та Наталії Розумів. Кирило був наймолодшим у родині, адже мав ще двох братів і трьох сестер.

● В 1750 році на Глухівській раді був обраний гетьманом України. Добре знаючи, що означає Батурин для кожного українця, ініціював перенесення гетьманської столиці до Батурина.

● Гетьманував 14 років, (роки правління 1750-1764) докладав максимальних зусиль для становлення української державності. Кирилу Розумовському вдалося здійснити радикальні перетворення в системі судочинства, військовій справі, освітній галузі, медицині. Усі його реформаторські дії були покликані на створення незалежної української держави європейського типу.

 

● Відомо як виглядав гетьман Кирило Розумовський, адже до нашого часу збереглися його прижиттєві портрети, написані авторитетними західноєвропейськими художниками в середині ХVІІІ століття — Луї Токке та Помпео Батоні. Відомий нам і зріст Гетьмана — 175 см.

● Кирило Розумовський мав 11 дітей. Гетьманська родина прославилася далеко за межами рідної країни. Усі представники родини Розумовських підтверджували та продовжують підтверджувати свій родинний девіз «Славу примножувати справами». Рід гетьмана Кирила Розумовського продовжився по чоловічій лінії, сьогодні прямий нащадок гетьмана Грегор Розумовський проживає у Відні, але має сильну емоційну прив’язаність до України, та завжди цікавиться подіями в нашій державі.

● Кирило Розумовський на схилі свого життя свідомо повернувся жити до Батурина. В 1799–1803 роках на замовлення гетьмана та за проєктом геніального архітектора Чарльза Камерона, було побудовано палацово-парковий ансамбль. Сьогодні Палац Кирила Розумовського в Батурині — це єдиний збережений гетьманський палац на території нашої держави.

Палац Кирила Розумовського в Батурині


● Кирило Розумовський зібрав одну з найбільших бібліотек ХVІІІ століття. У гетьманській бібліотеці були книги відомих філософів, таких як Вольтера та Жан-Жака Руссо.

● Прожив гетьман 74 роки, і був похований у своїй гетьманській столиці — Батурині. Могила гетьмана одна із небагатьох збережених гетьманських поховань на території нашої держави. Над могилою Кирила Розумовського був встановлений надгробний мармуровий пам’ятник, авторства всесвітньо визнаного майстра — Івана Мартоса.

Безумовно, це лише маленька частина відомих фактів, які стосуються життя та діяльності Кирила Розумовського. Тож, надихайтесь на вивчення історії рідної держави та відкривайте для себе гетьмана Кирила Розумовського!

Якщо стаття видалася вам цікавою, будь ласка, поділіться нею з друзями в соцмережах