Леся Українка

 

Леся Українка — видатна поетеса з сумною долею. Її вірші читають і нині. Її ім'я зустрічається у багатьох книжках світу. Ця стаття про її недовге і творче життя.

 

Народження та батьки

Місцем народження Лариси Петрівни Косач, яка відома у всьому світі як Леся Українка, стало місто Звягель нині Новоград-Волинський. Саме там 25 лютого 1871 року і з’явилась на світ дівчинка, літературна спадщина якої змінила і всю українську літературу. Вже із самого дитинства можна було прогнозувати для Лариси Косач незвичайну для пересічних людей долю. 

Адже зростала вона у сім’ї письменниці Олени Пчілки. Дядьком її був Михайло Драгоманов. Михайло Драгоманов, який походив із славетного козацького роду, займався не тільки публіцистичною, історично-дослідницькою діяльністю, але й вважався впливовим у наукових колах вченим. Саме він започаткував український соціалізм. В оточенні таких людей зростала та навчалась майбутня Леся Українка. 

 

Навчання та саморозвиток

Багато часу Леся Українка приділяла навчанню. Навчалась вона в основному в домашній обстановці, оскільки займалась із приватними вчителями. Ще в юному віці вона застудилась. Згодом, стан її погіршився, і у неї був виявлений туберкульоз кісток. Цей факт мав вирішальне значення на подальшу її долю. Незважаючи на операції та лікування, загальний стан дівчинки не покращився. Та вона все ж продовжувала вчитись та освоювати нові мови та знання, хоча офіційно не закінчила жодного навчального закладу.

Леся Українка вправно володіла французькою та німецькою мовами. Першим її вчителем стала мама. З раннього дитинства Лариса Косач вчилась вишивати, освоювала гру на фортепіано. Вже після початку лікування вона була змушена поступово відмовитись від деяких своїх серйозних захоплень, в тому числі грі на улюбленому музичному інструменті.

 

Кохання на все життя

Перше кохання Леся Українка зустріла в п’ятнадцятирічному віці. Ним став юнак на ім’я Максим Славінський. Максим часто бував у домі Драгоманових, оскільки товаришував зі старшим братом письменниці. Їх поєднували не тільки теплі та романтичні почуття, але й об’єднала любов до поезії Гейне. Парі не судилось бути разом, та все ж це було перше та дуже загадкове, за словами біографів, кохання письменниці. 

Наступним захопленням юної поетеси став Нестор Гамбарашвілі. Цей нетривалий союз теж мав досить цікавий вплив на життя Лесі Українки, адже з Нестором вони не тільки гарно проводили час разом, а й шліфували знання французької та грузинської мов. Звісно, дехто впевнений, що нічого між ним не було, адже це були дуже дружні стосунки. Нестор винаймав квартиру у сім’ї поетеси, тому вони просто не могли не перетинатися.  

Справжня історія кохання почалась під час лікування хвороби у Криму, коли вона познайомилась із цікавим молодим чоловіком, що полонив її серце своїм надзвичайним розумом. Звали його Сергій Мержинський. Незважаючи на те, що вона спілкувалась із Мержинським до самої його смерті, він кохав іншу, про що зізнався Лесі не відразу. Та все ж вона до останнього моменту його життя знаходилась поряд, що було її свідомим рішенням. 

Законний чоловік у Лесі Українки був один — Климент Квітка. Квітка був її давнім товаришем, якого вона знала досить давно. Зважаючи на її тендітне ставлення до Мержинського, багато хто був переконаний, що у Лесі Українки і Квітки був радше дружній союз. Він піклувався про неї до останнього її подиху. 

 

Творчість

Щодо творчого надбання української авторки, то її поетична діяльність пожвавилась після заснування літературного гуртка «Плеяда», де вона мала значний вплив на розвиток перекладацької діяльності в Україні. Писала вірші вона ще з 9-літнього віку, та перша поетична збірка з’явилась у 1893 році. 

Відома вона широкому загалу під назвою «На крилах пісень». Остання збірка, яка вийшла друком під егідою письменниці в 1902 році, отримала назву «Відгуки». Побачило світ і друге видання «На крилах пісень» в 1904 році.

 

Смерть

Померла Леся Українка у 1913 році, у віці 42 років, від хвороби нирок. Свою смерть вона зустріла у селищі Сурамі що у Грузії. Поховали поетесу на Байковому кладовищі у Києві.

Якщо стаття видалася вам цікавою, будь ласка, поділіться нею з друзями в соцмережах