Богдан Хмельницький

Ім’я Богдана Хмельницького є знаковим в українській історії. На честь гетьмана назвали один з обласних центрів, а також — перейменували площі, вулиці та проспекти в багатьох містах України. Знають про Хмельницького й закордоном: йому присвятив есе французький письменник Проспер Меріме. Тож давайте й ми спробуємо з’ясувати, яким був та чим жив український гетьман Богдан Хмельницький!

 

Суворий, емоційний та… хороший психолог!

● Батько виховував юного Богдана дуже суворо: змушував багато часу займатися не лише навчанням, а й вивченням військової справи. У дитинстві, хлопчик вправлявся в змаганнях на дерев’яних шаблях зі своїм батьком, а згодом — і на справжніх. Це загартувало майбутнього гетьмана та наклало відбиток на його характер та подальше життя. Друге ім’я, яке отримав Хмельницький при хрещенні — Зиновій. У повсякденному житті, гетьман ним не послуговувався.

Богдан був дуже освіченою людиною: знав латинську, французьку та турецьку мови. Попри те, що освіту Хмельницький здобув у єзуїтському навчальному закладі, майбутній гетьман залишався вірним православ’ю.

Є теорія про польське походження родини Хмельницьких, проте її не підтримують українські історики. Мати ж Богдана походила з українського козацького роду (це підтверджується архівними документами).


Зовнішність гетьмана цілком відповідала його загартованому, суворому характеру. Богдан Хмельницький був широкоплечим, мав міцну статуру та зріст приблизно 185 сантиметрів.


За свідченнями історика Г. Ярової, Хмельницький ніколи не розлучався із шаблею: носив її із собою навіть у повсякденному житті. Зовсім нетиповим було й те, що гетьман любив пити міцну каву: напій, який не був популярним, у той час, на українських землях.


Спочатку, Богдан Хмельницький прихильно ставився до Речі Посполитої, поважав владу короля. Та один випадок змінив це: підстароста Чаплинський розгромив його родинний хутір. Звернувшись по допомогу до короля, Богдан отримав лише «право обороняти власні землі». Це стало передумовою до повстання.


У дипломатичній діяльності, Хмельницький обирав між Швецією, Кримським ханством, Туреччиною та Москвою. Зупинив свій вибір на останній. Згодом, таке рішення засуджували українські націоналістичні кола.


Сучасники називали Богдана людиною суворою: навіть побратими ставилися до нього з певним острахом. Цікавим є й той факт, що під час різноманітних перемовин із ворожою стороною Хмельницький міг навіть вдавати божевілля, щоби збити з пантелику та нагнати страх. Гетьман видавав неприродні звуки, вигукував дивні фрази, крутив головою.


Хмельницький був, свого роду, психологом. Він завжди влучно вів переговори, вмів вгадувати та зчитувати емоції співрозмовника. Такі навички не раз ставали в пригоді під час дипломатичної діяльності. 

 

 

Сімейне життя Богдана Хмельницького

«Яким же був великий гетьман удома?», — це питання, безперечно, цікавить усіх, хто вивчає його біографію. Хмельницький тричі одружувався та мав семеро дітей (зокрема, 2 синів Юрія та Тимоша). Уперше, Богдан одружився в 1627 році з донькою переяславського купця, Ганною. Шлюб тривав 20 років та був перерваний передчасною смертю дружини від важкої хвороби.

Удруге, Хмельницький одружився в 1649-му. Його обраницею стала колишня дружина Данила Чаплинського. Третьою обраницею та найбільшим коханням гетьмана була жінка на ім’я Мотрона. Вона так і не стала офіційною дружиною Хмельницкого: син Богдана, Тиміш, стратив Мотрону в 1651-му році, за підозрою в зраді та розпусті. Третій шлюб гетьман уклав із Ганною Золотаренко. Достеменно невідомо, чи були в пари діти.