Іван Котляревський

Івана Котляревського з його всесвітньо відомим твором «Енеїда» цілком заслужено називають основоположником нової української літератури. Не менший внесок зробив діяч і в сучасну українську мову: писав твори на основі живого, усного мовлення, передаючи колорит та самобутність українців. Ми вирішили дослідити особистість Котляревського, щоби трошки краще з ним познайомитися. Результат роботи — 7 найцікавіших (маловідомих!) фактів із біографії діяча!

Вчитель, вправний вояка та одинак: яким був Котляревський?

1. Котляревський народився в родині канцеляриста та почав свою кар’єру, як домашній вчитель. Переважно, працював у сільських поміщицьких родинах.

2. Юний Іван мріяв створити сім’ю. Та за все життя, письменник так і не був одруженим: у 25-річному віці, йому відмовила кохана дівчина, Марія. Це болісно вразило юнака: інших стосунків Котляревський не заводив. 

3. Бажання Котляревського вступити на армійську службу дослідники теж пов’язують із нещасливим коханням. Так це чи ні, але з Івана вийшов вправний вояка: він служив у Сіверському карабінерському полку, брав участь у російсько-турецькій війні.

4. З армії у відставку Котляревський пішов «з правом носіння мундира»: не хотів назавжди розлучатися з усім, що нагадувало військову службу.

5. «Енеїда» Котляревського майже миттєво стала популярною за межами України. Так, книгу мав у власній бібліотеці Наполеон, а цар Микола І — цілих два примірники! Деякі вчені сходяться на думці, що «Енеїді», трохи пізніше, знайшлося місце навіть у бібліотеці Леніна.

6. За свідченнями істориків, в Івана Котляревського була таємна покровителька — «жінка, яка його любила». Саме вона посприяла тому, щоби діяча не притягнули до відповідальності під час повстання декабристів на початку ХІХ століття. Вважається, що цією покровителькою була Варвара Рєпіна, дружина генерал-губернатора Миколи Рєпіна.

7. Котляревський не мав дітей та не залишив прямих нащадків. Перед смертю, він заповів власний дім економці, Мотрі Векливечивій, яка була вдовою унтер-офіцера. Як ставились до творчості Івана Котляревського відомі діячі?

Критика письменницького доробку Котляревського заслуговує на увагу. Так, про «Енеїду» схвально відгукувався Тарас Шевченко. Він навіть присвятив Іванові вірш: «На вічну пам’ять Котляревському» (1838). У вірші, він називає Котляревського національним співцем та надзвичайно талановитою людиною.

Втім, думку Шевченка поділяли далеко не всі. Більш суворим критиком був Пантелеймон Куліш. Він вважав, що Котляревський намагається своїми творами догодити високим чинам — князю Куракіну, князю Рєпіну та іншим вагомим, на той час, персонам у російській колоніальній адміністрації.

Докори в надмірному догоджанні царському урядові отримує Котляревський і від літературознавця І. Снігура. Він писав: «Котляревський поєднує свою симпатію до козацької минувшини з більш ніж толерантним ставленням до царського уряду… поняття української свідомості вклалося в ньому, як складова частина російської держави…». Тепер же, мало хто з літературних критиків думає аналогічно. Та як би не було насправді, постать Івана Котляревського — безумовно одна з найцікавіших та найбагатогранніших в українській літературі. А цікаві факти, які нам вдалося знайти — черговий доказ цього твердження. 

Якщо вам сподобалася стаття, будь ласка, залиште свої коментарі або відгуки.