Написати коментар
Микола Гоголь

Літературознавці вважають Гоголя одним із найвидатніших російських письменників «української школи». Ми ж знаємо: біографія митця точно варта уваги! Тож підготували для Вас стислу довідку по життєвому шляху Миколи.

 

Козак за походженням та невправний учень

Згідно із сімейними переказами, родина Гоголів — нащадки відомого козака Остапа Гоголя. Коріння ж роду було польським, шляхетським. Зокрема, дід письменника мав подвійне прізвище — Гоголь-Яновський.

Народився Микола 20 березня (1 квітня) 1809 року на Полтавщині, у селі Сорочинці. Хлопчик був третьою дитиною в поміщицькій родині. Загалом, Гоголі мали 12 дітей. Мати Миколи була суттєво молодшою за батька, та вийшла заміж усього в 14 років.

У шкільні роки, майбутній письменник демонстрував досить слабкі здібності до навчання. Давалося добре йому лише малювання. А твори з літературних дисциплін — дуже й дуже посередньо. 

Це цікаво: дитиною, Микола захоплювався рукоділлям. Він любив в’язати на спицях, викроювати сукні для сестер та шити шийні хустинки.

Пізніше, після вступу до Ніжинської гімназії, Микола зацікавився усною народною творчістю та літературою. Саме в Ніжині письменник познайомився з багатьма цікавими особистостями, які згодом стануть прототипами для персонажів його творів. До речі, перші твори Гоголь написав тут: вірші «Непогода» та «Битва при Калке», поему «Ганс Кюхельгартен» та інші.

 

Життя в Петербурзі

У 1828 році Гоголь переїздить до Петербурга. Тут він починає активно видавати власні твори, а також працює над книгами «Миргород», «Арабески». На життя Микола заробляв як чиновник, пробував грати в театрі. Також у Петербурзі Гоголь знайомиться з представниками літературних кіл Жуковського та Пушкіна.

Найактивніший період літературної діяльності письменника припадає саме на перебування в Петербурзі. Тут він створює більшість своїх відомих творів, активно спілкується з місцевою інтелігенцією, бере участь у культурному житті. Апогеєм мистецької кар’єри Гоголя стає видання друком «Вечорів на хуторі біля Диканьки».

У 1883-му, письменник вирішує спробувати себе в ролі викладача: був помічником на кафедрі історії Петербурзького університету. Це надихнуло гоголя на створення історичної повісті «Тарас Бульба».

Згодом, Гоголь починає цікавитися драматургією. Та постановка п’єси «Ревізор» (1836) не принесла успіху. Саме через негативну реакцію публіки, Микола вирішує покинути Петербург та вирушити за кордон. Так письменник побував у Швейцарії, Італії, Німеччині, Франції.


Драматичні пошуки себе та творчий спад

Під час подорожі до Італії Гоголь створює перший том «Мертвих душ». Повернувшись до Росії, письменник видає його друком та починає працювати над другим томом. У цей час, душевний стан Миколи погіршується та настає своєрідна творча криза. Він спалює другий том «Мертвих душ» і ще деякі свої рукописи, а згодом — перестає їсти та цілі дні проводить у ліжку, незважаючи на вмовляння друзів. Менш ніж за декілька тижнів, 21 лютого 1852 року письменник помирає.

Посмертний опис майна вказує на те, що Гоголь не залишив майже жодного матеріального спадку. Усе майно Миколи було оцінене в 43 рублі 88 копійок. 

І наостанок — декілька цікавих фактів

● Гоголь ніколи не був одруженим;

Письменник соромився свого носа: саме тому, на багатьох прижиттєвих портретах ця частина обличчя письменника зображена геть по різному.

У своєму заповіті Гоголь наголосив, щоби його ховали лише тоді, коли на тілі з’являться ознаки розкладання. Можливо, митець боявся, що просто впаде в летаргічний сон.

Більшість своїх творів Микола написав стоячи. А спав — переважно, сидячи. 

Якщо вам сподобалася стаття, будь ласка, залиште свої коментарі або відгуки.

Напишіть щось...
Ви не увійшли
або залиште коментар як гість
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Будьте першим, хто це прокоментував

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter