Написати коментар
Ольга Кобилянська

Однією з найвизначніших жіночих постатей в українській літературі є Ольга Кобилянська. Авторка екранізованого роману «Земля», прихильниця культу сильної особистості, одна з засновниць жіночого руху на Буковині, громадська діячка — такою знає її кожен. Тож давайте пригадаємо яскраві факти з життєпису письменниці!

 

Наполегливість, цілеспрямованість та жага до навчання

Саме такими рисами Ольга була наділена вже з дитячих років. Майбутня письменниця закінчила лише 4 класи німецької початкової школи: наприкінці ХІХ століття, більш ґрунтовна освіта була майже не доступною для жінок. Та це не зупинило Кобилянську. Вона безперервно займалася самоосвітою, багато читала, цікавилася філософією (зокрема, ідеєю надлюдини). Знала німецьку, румунську мови. Самостійно вивчила українську. 

Уже в юнацькі роки, Ольга починає цікавитися ідеями жіночої емансипації, а також робить перші літературні спроби — веде щоденник німецькою мовою.

За характером, Кобилянська була надзвичайно активною людиною. Вільний час вона проводила за малюванням, грою на фортепіано, верховою їздою. Окрім цього, письменниця брала участь в аматорських театральних виставах. Певний час, Ольга хотіла стати професійною актрисою, але так і не здійснила цей задум.

Це цікаво: навіть наприкінці життя, Ольга Кобилянська мала відмінну пам’ять, могла годинами розповідати старі народні казки або декламувати «Кобзаря».

 

Яскравий психологізм, етично-естетичне спрямування — головне у творчості

Новаторство Ольги Кобилянської в українській літературі було вагомим. Надихнувшись філософією Ніцше, письменниця висвітлювала ідею надлюдини, або ж людини естетичного спрямування у своїх творах. Така людина, на думку Ольги, ніколи не падала духом, прагнула до самоствердження.

Іван Франко так відгукувався про діяльність Кобилянської: «… головну вагу творчості поклала на психологію, головною метою творчості зробила пробудження в душі читача певного настрою».

 

Мала багато друзів, але була дещо самотньою

У біографії письменниці знайшлося місце для багатьох товаришок: так, вона близько спілкувалася із Софією Окуневською, Наталією Кобринською, Лесею Українкою. До своїх подруг ставилася з великою повагою, відгукувалася про них дуже схвально.

Та у юні роки, Кобилянська була менше задоволена своїм оточенням. Про це свідчить уривок із її особистого щоденника: «Межи моїми ровесницями і знакомими, котрих у мене було небагато, не було жодної, котрій я б була могла відкрити свою душу з її тайнами. Їх ідеал був мужчина й заміжжя, тут уже все кінчалося. Мені хотілося більше».

Особисте життя Кобилянської навряд можна назвати щасливим. У молоді роки, вона мала нерозділене кохання, так і не вийшла заміж. Своїх дітей не мала, але всиновила позашлюбну дочку брата, про яку опікувалася, як про рідну. 

 

Маловідомі факти про письменницю

І наостанок — короткі факти, яких не знайдеш у підручниках із літератури:

● Своє прізвище Ольга писала, як «Кобиляньська»;

Письменниця дуже хотіла побувати біля моря, але так і не змогла здійснити цю мрію;

Кобилянська мала відмінний музичний слух;

Писати українською Ольга почала після знайомства із Софією Окуневською: та переконала її у важливості рідної мови;

На формування феміністичних поглядів Кобилянської вплинула засновниця українського фемінізму Наталя Кобринська;

Леся Українка добре знала матір Ольги Кобилянської, а також відгукувалася про неї, як про надзвичайно добру жінку.

До речі, єдиний в Україні музей Ольги Кобилянської діє в Чернівцях: саме в цьому місті письменниця прожила основну частину життя.

Напишіть щось...
Ви не увійшли
або залиште коментар як гість
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Будьте першим, хто це прокоментував

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter