Нестор Махно

У 2018-му, виповнилося 130 років із дня народження Нестора Махна — відомого анархіста, провідника селянських повстань та тактика ведення партизанської війни. Цей діяч є відомим чи не у всьому світі. Він був «незручним» для всіх тогочасних політичних режимів, дещо експресивним та неперевершеним оратором. Тож давайте дізнаємося більше про Нестора Махна просто зараз!

 

Анархії тут не місце: дитинство та юні роки

Махно-школяр мав чудові здібності до шкільної науки, добре вчився в молодших класах. Відмінником йому заважала стати лише одна річ — регулярні пропуски занять. Так, юний Нестор полюбляв кататися на ковзанах, тому частенько не відвідував уроки в зимовий час. Згодом, про це дізналася мати: вона відшмагала сина так, що той не міг сидіти. Загалом, виховання Махна можна назвати досить суворим.

Не витрачав намарне юний Нестор і вільний час. За його власними спогадами, влітку він наймався пасти овець або телят, а згодом — допомагати в крамниці купця. 

 

Рідна мова — суржик

Нестор Махно народився на території сучасної Запорізької області. Родини, які мешкали там, спілкувалися переважно суржиком: сумішшю російської та української мов. Саме так розмовляв і Нестор. Коли ж Махно потрапив до московської в’язниці, він заговорив російською. У мовному плані, повернення до України було для нього важким. Нестор так погано розмовляв українською, що справді соромився своєї вимови.

Проте, в 1919 році, ситуація змінилася: Махно цілком добре заговорив українською. У цьому йому допомогла дружина, Галина Кузьменко. Вона була шкільною вчителькою української мови.

До кінця свого життя, Нестор Махно суворо критикував політиків, яким, за його словами, була потрібна лише українська мова, а не повнота свободи для всього народу України.

 

12 поранень, і жодного смертельного

Оскільки Нестор Махно активно брав участь у боях, а не лише відігравав роль «командира зі штабу», його було поранено 12 разів. Востаннє — в 1921 році. Тоді, куля потрапила в потилицю та пройшла через щоку. Але навіть після такого пошкодження, відомий анархіст вижив.

Це цікаво: більшовики готували понад сім замахів на Нестора Махна. Щоразу, він прораховував дії своїх убивць наперед, та успішно рятувався. Достеменно невідомо, як Махну вдавалося це зробити — завдяки гострому розуму чи через наявність прихованих інформаторів.

 

Поетичний талант Нестора Махна

Махно писав вірші — мабуть, цей факт є одним із найменш відомих для широкого загалу. Деякі з його творів збереглися до наших днів. Проте, сучасники та побратими-анархісти ставилися до такого захоплення з іронією: не сприймали його серйозно. У Нестора було навіть жартівливе прізвисько — «Наш Пушкін». Більшість віршів Махна — ліричні. Друком поезія Махна не видавалася.

 

Активіст до останнього подиху

Навіть політична поразка не зламала Махна. Будучи в еміграції в Парижі, Нестор не припиняв власної діяльності та не відмовлявся від анархістських поглядів. Попри важку роботу (працював то теслею, то друкарем), Махно відвідував різноманітні політичні акції, листувався з анархістами з різних країн, мав публіцистичні виступи в газетах. Останній масовий протест, який відвідав Нестор — це повстання проти фашистського перевороту в Парижі в 1934 році. 

Якщо вам сподобалася стаття, будь ласка, залиште свої коментарі або відгуки.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter