Написати коментар
Нестор Махно

У 2018-му, виповнилося 130 років із дня народження Нестора Махна — відомого анархіста, провідника селянських повстань та тактика ведення партизанської війни. Цей діяч є відомим чи не у всьому світі. Він був «незручним» для всіх тогочасних політичних режимів, дещо експресивним та неперевершеним оратором. Тож давайте дізнаємося більше про Нестора Махна просто зараз!

 

Анархії тут не місце: дитинство та юні роки

Махно-школяр мав чудові здібності до шкільної науки, добре вчився в молодших класах. Відмінником йому заважала стати лише одна річ — регулярні пропуски занять. Так, юний Нестор полюбляв кататися на ковзанах, тому частенько не відвідував уроки в зимовий час. Згодом, про це дізналася мати: вона відшмагала сина так, що той не міг сидіти. Загалом, виховання Махна можна назвати досить суворим.

Не витрачав намарне юний Нестор і вільний час. За його власними спогадами, влітку він наймався пасти овець або телят, а згодом — допомагати в крамниці купця. 

 

Рідна мова — суржик

Нестор Махно народився на території сучасної Запорізької області. Родини, які мешкали там, спілкувалися переважно суржиком: сумішшю російської та української мов. Саме так розмовляв і Нестор. Коли ж Махно потрапив до московської в’язниці, він заговорив російською. У мовному плані, повернення до України було для нього важким. Нестор так погано розмовляв українською, що справді соромився своєї вимови.

Проте, в 1919 році, ситуація змінилася: Махно цілком добре заговорив українською. У цьому йому допомогла дружина, Галина Кузьменко. Вона була шкільною вчителькою української мови.

До кінця свого життя, Нестор Махно суворо критикував політиків, яким, за його словами, була потрібна лише українська мова, а не повнота свободи для всього народу України.

 

12 поранень, і жодного смертельного

Оскільки Нестор Махно активно брав участь у боях, а не лише відігравав роль «командира зі штабу», його було поранено 12 разів. Востаннє — в 1921 році. Тоді, куля потрапила в потилицю та пройшла через щоку. Але навіть після такого пошкодження, відомий анархіст вижив.

Це цікаво: більшовики готували понад сім замахів на Нестора Махна. Щоразу, він прораховував дії своїх убивць наперед, та успішно рятувався. Достеменно невідомо, як Махну вдавалося це зробити — завдяки гострому розуму чи через наявність прихованих інформаторів.

 

Поетичний талант Нестора Махна

Махно писав вірші — мабуть, цей факт є одним із найменш відомих для широкого загалу. Деякі з його творів збереглися до наших днів. Проте, сучасники та побратими-анархісти ставилися до такого захоплення з іронією: не сприймали його серйозно. У Нестора було навіть жартівливе прізвисько — «Наш Пушкін». Більшість віршів Махна — ліричні. Друком поезія Махна не видавалася.

 

Активіст до останнього подиху

Навіть політична поразка не зламала Махна. Будучи в еміграції в Парижі, Нестор не припиняв власної діяльності та не відмовлявся від анархістських поглядів. Попри важку роботу (працював то теслею, то друкарем), Махно відвідував різноманітні політичні акції, листувався з анархістами з різних країн, мав публіцистичні виступи в газетах. Останній масовий протест, який відвідав Нестор — це повстання проти фашистського перевороту в Парижі в 1934 році. 

Якщо вам сподобалася стаття, будь ласка, залиште свої коментарі або відгуки.

Напишіть щось...
Ви не увійшли
або залиште коментар як гість
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Будьте першим, хто це прокоментував

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter