Це місце вважається одним із наймістичніших в Україні, і саме тому воно, наче магнітом, притягує до себе багато туристів. Разом з тим, його не так просто знайти самостійно – тоді за допомогою краще всього звернутися до місцевих жителів, які зможуть розповісти багато чого цікавого про цю споруду.

Тараканівський форт або Нова Дубнівська фортеця – так називають місце паломництва любителів старовини. На сьогодні тут залишилися фактично самі руїни, але найбільшу цікавість у мандрівників викликає містика і безліч легенд, пов’язаних з ними. Одна з них розповідає про те, що форт перетворився на Місто привидів, які вже кілька десятків літ не дають спокою жителям села Тараканів, де й була збудована свого часу фортеця. Можливо, це пояснюється тим, що на початку ХХ століття в цих місцях загинуло дуже багато солдат, і їхні душі й по цей день блукають світом.

Трохи історії.

Форт був збудований під містом Дубно як система оборонної споруди. Зведення мурів почалося в другій половині XIX століття з метою захисту західних кордонів Російської імперії. Саме звідси дуже добре було видно залізничний шлях Львів-Київ. Цікаво, що окрім каменю і цегли, в будівництві використовували інноваційний на той момент матеріал – бетон. Про готовність новозведеного об’єкта свідчило відвідування його в 1890 році царською сім’єю, яка приїхала туди з оглядинами.

Цей форт – яскравий приклад того, як можна недооцінити власні засоби захисту. Фортеця була здана росіянами полякам фактично без бою через те, що вони не вважали форт особливо потрібним. Але, спам’ятавшись, вони все-таки вирішили його повернути назад. Та для цього їм довелося прикласти немало зусиль, зруйнувавши споруду власною ж артилерією.

Пізніше буде безліч наступів і відходів різних військ: і першою кінною армією Будьонного, і радянськими військами в 1941 році, і угорськими загонами, які базувалися в ньому до 1944 року. А ще одна легенда стверджує, що під час війни німці проводили там дослідні роботи з новітньою зброєю, не виключено навіть, що з ядерною.

Цікаві особливості.

Простягаючись вздовж траси Київ-Чоп, цитадель займає загальну площу в чотири гектари по квадратному периметру. Свого часу вона була розрахована на повне автономне існування восьми сотень людей протягом двох місяців. У форті було проведено каналізацію, водогін, зв’язок, змонтоване опалення, електрика, вентиляція. У будівлі були господарчі і складські приміщення, лазарет з операційною і дезкамерою, морг, система утилізації відходів. Сполучення з навколишнім світом відбувалося через два мости, один з яких був висувним, а другий – стаціонарним.

Зовні фортеця була оточена сухим ровом в 13 метрів глибиною та земляними бастіонами, котрі спиралися у внутрішній частині на півтораметрові стіни з цегли. Вони створювали пояс безпечних казематів кількістю в 105. Саме там розміщувалися всі підсобні і житлові кімнати для нижчого офіцерського складу.

Офіцерський корпус у вигляді двоповерхової будівлі знаходився в центрі, при цьому його західна частина на два метри була вищою від інших. Тут планувалося розмістити житло для командного складу, а також зброярню форту.

Варто зазначити, що при будівництві форту були допущені деякі проектні помилки, у результаті чого приміщення погано провітрювалися і постійно були вологими. Тому на початку ХХ століття унікальну за своєю суттю споруду використовували як склад при невеликому охоронному гарнізоні. Пізніше вона взагалі була перекваліфікована на тюрму.

Дістатися до колишньої твердині і поблукати між старим камінням можна власним транспортом трасою Київ-Чоп. Якщо ви вирішите подорожувати залізницею, то в Дубно зупиняються електрички із Рівного і Львова, а також потяги з Харкова, Києва, Дніпра, Ужгорода. 

Якщо вам сподобалася стаття, будь ласка, залиште свої коментарі або відгуки.