Цікаві факти про погоду та клімат

 

Погода ніколи не перестає нас дивувати, своєю мінливістю й непередбачуваністю, красою та розмаїттям, що дарує життя, і навпаки, незрозумілою силою руйнування. Тепер погода здивує вас ще й цікавими фактами з цієї статті.

 

Цікаві факти про погоду та клімат

● Атмосферні умови нашої планети широко варіюються. Характеристики цих умов включають вологість, швидкість вітру, хмарний покрив, опади й температуру повітря. «Погода» — це загальний термін, який використовується для опису цих умов за короткий період часу.

● Клімат регіону або країни — це термін, який використовується для опису середніх погодних умов упродовж тривалого періоду часу.

● Вологе повітря утримує тепло краще, ніж сухе. Тому ночі в пустелях дуже холодні, а у вологих тропіках спекотні.

● У процесі спостереження за погодою з’явилися різні температурні шкали. Найбільшого поширення набула шкала Цельсія, де за 0 прийнята температура замерзання води. Однак у Північній Америці прижилася шкала Фаренгейта. Цікаво, що в одному значенні обидві шкали все-таки сходяться. Температура -40 за Цельсієм точно дорівнює температурі -40 за Фаренгейтом.

● Одне із найбільш сонячних місць на планеті ​​це Мертве море. Тут приблизно 330 сонячних днів на рік! Синоптики тут із прогнозами особливо не паряться. Зате паряться відпочивальники. А ось найменше сонця на архіпелазі Північна Земля. Там сонце світить усього 12 днів на рік. 

● У середніх широтах погода дуже мінлива. Вона може змінюватися щодня й по кілька разів на день. З цим добре знайомі в США. Свого часу Марк Твен сказав: «Якщо вам не подобається погода в Новій Англії, зачекайте кілька хвилин».

● Погода одна з найпопулярніших тем для бесіди. Є навіть жарт про те, що якби погода не змінювалася, то 90 % людей не змогли б навіть знайти привід для розмови.

● Так, сніг, дощ і вітер, не завжди відповідають нашим бажанням, і за це погоду часто лають. Але ось, що говорять щодо цього мудрі шотландці: «Не буває поганої погоди, буває поганий одяг!»

● Багаторічні метеозведення по Лондону незаперечно доводять, що по четвергах там випадає більше дощів, ніж в інші дні. Поки це не піддається поясненню.

● У 1816 році на північному сході Сполучених Штатів морози і сніги спостерігалися впродовж усіх 12 місяців. Такі метеоумови переважали також у Франції, Італії та Іспанії. У США і Європі 1816 рік назвали «роком без літа».

● Найсильніший вітер був зареєстрований в американському штаті Оклахома, його швидкість досягла 512 км/год!

● Жителі Уганди зовсім не бояться грому, оскільки в середньому гроза тут спостерігається 250 днів у році. Уганда є найбільш грозовим місцем планети.

● Грошова одиниця Ботсвани — пула, перекладається як «дощ». Також слово пула є привітанням на одній із мов цієї посушливої ​​країни.

● Найсухіше місце на Землі аж ніяк не Сахара або інша відома пустеля, а регіон в Антарктиді під назвою «Сухі долини». Ці долини майже повністю вільні від льоду і снігу, оскільки волога випаровується під дією найпотужніших вітрів, що досягають швидкості 320 км/год. У деяких районах цього регіону дощів не було вже два мільйони років.

● Усі циклони, що зародилися в північній півкулі, обертаються проти годинникової стрілки, у той час, як циклони, що зародилися в південній півкулі обертаються за годинниковою стрілкою. Це є прямим наслідком ефекту Коріоліса. Циклони ніколи не перетинають екватор, зазвичай вони народжуються поблизу екватора, а потім рухаються в напрямку до одного з полюсів.

● Удень, хмари розташовані вище, ніж вночі.

● Є легенда про те, що в XVII столітті в Англії синоптиків страчували за неточний прогноз. Щоправда, не збереглося жодного імені страченого провісника погоди. Можливо, вони просто припинили свою діяльність.

● У періодичній пресі перші передбачення погоди почали публікувати з 1 серпня 1861 року. Саме цього дня англійська газета «Таймс» опублікувала прогноз, який склав офіцер флоту Роберт Фіц-Рой. Цікаво, що про температуру повітря в ньому не йшлося ні слова, було вказано лише напрямок «помірного вітру». А найперший прогноз погоди по телевізору змогли побачити також англійці — 11 листопада 1936 року. Радіопрогнози з’явилися раніше в 1922 році. І знову в Англії. Ініціатором стала компанія ВВС.

Часто від диктора можна почути вислів: «очікується короткочасний дощ». А яка тривалість такого дощу? За заявами самих синоптиків, не більше ніж 3 години. А ось фраза «без істотних опадів» означає, що на один квадратний метр їх випаде не більше ніж 0,3 літра.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter