Написати коментар
10 цікавих фактів про зиму

 

Для когось зима найприємніша, а для когось найненависніша пора року. Усе залежить від того, як на неї дивитися. Декому до душі тріскучий мороз, пухнастий сніг і закутані снігом пейзажі, а хтось бачить у зимі лише бруд і холод.

 

Цікаві факти про зиму

● Для зими є кілька визначень: календарна, астрономічна і кліматична. З календарною все зрозуміло, у нас це грудень, січень і лютий, а в південній півкулі червень, липень і серпень. Астрономічна зима в нас триває з 21 грудня до 21 березня. Ну а, кліматична зима наступає тоді, коли середньодобова температура опускається нижче нуля градусів. 

● Температура води не може опуститися нижче 0 градусів, на відміну від льоду, який може «остигати» до -18 градусів. Абсолютний рекорд був зафіксований в Антарктиді. Там температура льоду впала до -60 за Цельсієм.

● Італійська Венеція — місто на воді. Але в новітній історії вже двічі, в 1985 і 2012 роках, зима тут була такою суворою, що всі канали замерзали, і водний транспорт опинявся скутий у крижаній пастці.

● Іноді зима може настати за велінням правителів. Наприклад, одного разу мадам Ментенон, фаворитка короля Франції Людовіка XIV влітку захотіла покататися на санях. Ніяких проблем не виникло, навколо Версаля моментально звели снігову трасу із солі й цукру.

● Існує дивовижний природний феномен: дуже сильний шквалистий вітер здатний скручувати пласти снігу в рулони. Сам сніг для цього має бути досить рихлим і пористим, покритим щільною скоринкою льоду.

● Є таке поняття «ядерна зима» — стійке похолодання, спричинене масованими ядерними вибухами. Згідно з розробленою наприкінці ХХ століття теорією, мегатонни сажі, підняті в атмосферу атомними вибухами, обмежать приплив сонячного тепла і світла. Температура повітря впаде до значень Льодовикового періоду, що буде катастрофою для сільського господарства й живої природи загалом. Деякі подібності ядерної зими на пам’яті людства вже були, в 1815 році під час виверження вулкана Тамбора в Індонезії в атмосферу потрапило стільки пилу, що наступний рік у Європі й Америці називали «роком без літа».

● Перша і єдина битва сухопутних сил із флотом відбулася взимку 1795 року на рейді голландського міста Ден-Хелдер. Зима тоді була дуже сувора, і голландський флот вмерз у лід. Дізнавшись про це, французи зробили приховану нічну атаку на кораблі. Обмотавши підкови коней ганчірками, вони зуміли потай наблизитися до кораблів. Кожен кіннотник віз ще й піхотинця. Силами кінного полку й батальйону піхоти були захоплені 14 лінкорів і низку суден супроводу.

● Навіть невеликий шар снігу після танення дає вельми пристойну кількість води. Наприклад, якщо на 1 гектарі землі лежить шар снігу товщиною 1 см, то після танення земля отримає приблизно 30 кубометрів води.

● Якщо в нас зима грудень, січень і лютий, то в Австралії все навпаки. Там календарна зима наступає тоді, коли в нас спекотне літо. Щоправда, можна сказати, «що австралійцю зима, то українцю спека». Навіть у цей час року на Зеленому континенті температура рідко опускається нижче 10 градусів тепла, хоча місцями трапляються й нічні заморозки.

● Деякі люди не люблять зиму, а деякі її бояться, причому бояться по-справжньому. Страх цієї пори року в психіатрії називається кіонофобією. 

Якщо Вам сподобалася стаття, будь ласка, поділіться нею з друзями у соцмережах

Напишіть щось...
Ви не увійшли
або залиште коментар як гість
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Будьте першим, хто це прокоментував

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter