Цікаві факти про повітря

 

Ми не бачимо повітря, але воно оточує нас. Його наявність одна з ключових властивостей нашої планети, завдяки якій на Землі існує життя. Повітря не тільки дає організмам, у тому числі й людському, можливість дихати. З його допомогою живі організми також пересуваються, харчуються, запасають поживні речовини, обмінюються звуковою інформацією. Навіть якщо не брати до уваги дихання, виявиться, що повітря має критичне значення для всього живого. 

 

Цікаві факти про повітря

● Повітря — це та суміш різних газів, що становить атмосферу Землі. Складається вона в основному з азоту (78,08 %) і кисню (20,96 %), а також незначної частини інших газів, зокрема й вуглекислого газу — приблизно 0,03 % об’єму.

● У минулому вчені вважали, що повітря є однорідним, і що складається воно з однієї-єдиної речовини. Однак, в 1754 році вчений Джозеф Блек переконливо довів, що насправді це газова суміш.

● Атмосфери інших планет вчені, на відміну від письменників-фантастів, повітрям зазвичай не називають.

● Найважливішим для всього земного життя компонентом повітря є кисень. Азот, з якого повітряна суміш і складається, ніяк не бере участі в дихальному процесі, і, якби його раптом замінили на який-небудь інший газ, що не взаємодіє з нашими організмами, це не завдало б нам шкоди.

● Повітря не є однорідним за своїм хімічним складом. Так, над вологими екваторіальними лісами й над сибірською тайгою кисню в ньому набагато більше, ніж над жаркими пустелями і млявою тундрою.

● Зі зрозумілих причин, у містах повітря набагато брудніше, ніж у сільській місцевості. Його забруднюють автомобілі і промислові підприємства. За статистикою, городяни набагато частіше страждають від різних захворювань дихальної системи, ніж жителі сіл.

● Лід уже виявлений на безлічі планет, а з нього можна отримати кисень, забезпечивши тим самим повітря для дихання.

● Автомобілі споживають набагато більше повітря, ніж ми, люди, тому що процеси у двигуні внутрішнього згоряння неможливі без кисню. Але й електромобілі при поточному рівні технологій ненабагато екологічніші, оскільки для виробництва їх акумуляторів потрібна маса шкідливих виробництв, та й енергія, якою вони заряджаються, найчастіше виробляється «брудними» способами.

● Повітря складається не тільки із суміші газів, а й із багатьох домішок, таких, як грибки, пил, цвіль, піщинки й багато іншого. Дихальна система людини фільтрує ці домішки при вдиху, але тільки при диханні носом, а не ротом.

● Регіонами з найчистішим повітрям часто називають то Гімалаї, то Північний Кавказ, то Анди. Однак, проби показали, що найчистіше у світі повітря виявлене на острові Тасманія, що належить Австралії.

● З усіх країн, перші місця за чистотою повітря в середньому займають Ісландія, Фінляндія та Австралія. Найбрудніше в середньому по країні повітря в Китаї, але такі держави, як Індія, Пакистан і Бангладеш, у цьому питанні Китаю майже не поступаються.

● У кімнаті повітря завжди разів у двадцять, а то й більше, брудніше, ніж зовні, на вулиці. Це вірно навіть у тому випадку, якщо ви живете в загазованому мегаполісі. Виняток тут можливий тільки якщо ваше приміщення майже герметичне, і ви використовуєте очищувач повітря.

● Вміст вуглекислого газу в повітрі досить високий, оскільки живі істоти видихають його. На щастя, рослини якраз потребують вуглекислого газу, вони поглинають його і віддають натомість знову чистий кисень.

● Як показали підрахунки вчених, середньостатистична доросла людина за добу споживає приблизно 20 кілограмів повітря.

● Різні органи людини відчувають різні потреби в повітрі, тобто в кисні. Найбільш вимогливий у цьому плані мозок, який споживає приблизно чверть усього вдихуваного нами кисню.

● Вважається, що найбільший внесок в очищення повітря роблять ліси Південної Америки й тайга Сибіру. Однак, основна частка роботи в цьому питанні доводиться не на них, а на поширені по всьому світу водорості.

● Повітря забруднюється не тільки через автомобілі та заводи. Другим за ступенем забруднення фактором є лісові пожежі.

● Повітря забезпечує нашій планеті теплову ізоляцію. Відповідно, чим більше воно розріджене, тим холодніше, тому в горах холодніше, ніж на рівні моря. Це парниковий ефект у дії.

● Попри те, що повітря здається таким невагомим, на швидкості воно починає відчуватися так, що його можна «помацати». Недарма ж дрібні метеорити, що входять в атмосферу Землі, згорають через тертя об повітря, не долітаючи до поверхні. 

Якщо Вам сподобалася стаття, будь ласка, поділіться нею з друзями у соцмережах