12 цікавих фактів про підземні води

 

Далеко не вся вода на Землі знаходиться на поверхні. Величезні її запаси таяться в надрах нашої планети. Сучасна наука відносить до підземних вод ті запаси води, які знаходяться у верхній частині земної кори, причому неважливо, у якому стані вони перебувають — у рідкому, газоподібному або твердому. 

 

Цікаві факти про підземні води

● Є різні класифікації підземних вод. Згідно з найбільш поширеною з них, вони поділяються на води зони аерації, ґрунтові й артезіанські.

● Невіддільною частиною підземних вод є підземні річки. Більшість із них протікає на глибині не більше ніж 1500–2000 метрів під поверхнею.

● Більшість підземних річок насправді складно назвати річками у звичному сенсі цього слова. Це імовірніше потоки води, які повільно просочуються крізь ґрунт. Настільки повільно, що навіть льодовики рухаються швидше, ніж вони.

● Найбільша у світі підземна річка називається Хамза. Розташована вона в Південній Америці, під Амазонкою, на глибині приблизно 4 км. У довжину вона досягає 6 000 км, а в ширину — до 400 км.

● Іноді підземні води можуть бути дуже чистими, якщо ґрунт, через який вони проходять, фільтрує їх. Але вони можуть бути й отруйними! Усе залежить від умов їх залягання.

● У деяких випадках підземні води можуть бути не прісними, а солоними. Іноді настільки солоними, що ця вода більше нагадує розсіл, і пити її, ясна річ, не можна.

● Підземні води є не тільки на Землі, але й на інших планетах Сонячної системи. Достовірно встановлено їх наявність на Марсі. На червоній планеті є, як мінімум, одне підземне озеро з рідкою водою.

● Деякі підземні води можуть являти собою резервуари, ізольовані від зовнішнього середовища впродовж мільйонів років. Розкривати їх небезпечно, оскільки в них можуть міститися якісь потенційно шкідливі бактерії, до яких у нас немає імунітету.

● Загальний обсяг підземних вод на Землі підрахований лише приблизно. Але вчені стверджують, що, якби всі вони раптом вийшли на поверхню, рівень Світового океану підвищився б приблизно на 180 метрів. Сумарний обсяг відомих нам підземних вод Землі оцінюється приблизно в 60 млн км³.

● У більшості підземних річок, озер та інших резервуарів вода не є законсервованою. Вона постійно оновлюється водами, що надходять із поверхні.

● Артезіанські підземні води вважаються такими тільки в тому випадку, якщо вода з них виходить на поверхню по пробуреній свердловині сама по собі, завдяки тиску, а не викачується з допомогою помпи.

● Деякі вчені вважають, що на глибині в сотні кілометрів, у мантії нашої планети, таяться величезні запаси води, поки не відомі нам. Але це всього лише теорія.

Якщо Вам сподобалася стаття, будь ласка, поділіться нею з друзями у соцмережах