1 Коментар
Ґрунт

 

Ґрунт, це багатство, дароване нам природою, саме завдяки йому людина і тваринний світ забезпечені їжею, а промисловість, яка дедалі більше розвивається в різних галузях — сировиною. Бруд під ногами має колосальне значення практично в кожному аспекті нашого життя й бере участь у таких процесах як зберігання та фільтрування води, кругообіг поживних речовин, регулювання клімату, розкладання, запобігання повеней тощо.

Як утворився ґрунт?

Спочатку поверхня Землі була лише голою кам’яною пустелею. Але з плином часу, вітри руйнували тверді породи, перетворюючи їх у найдрібніші частинки, які і стали основою для появи ґрунту. Через зміни температур у гірських породах утворювалися тріщини, і відбувалося їх руйнування, а вода і вітер розносили залишки. Потім прямо на скелях з’явилися перші рослини, які з покоління в покоління росли й гинули. Залишки цих рослин перемішувалися з мінеральними частинками, утворюючи нову речовину, яка в підсумку називається ґрунтом.

 

Цікаві факти про ґрунт

Навряд чи ступаючи по землі, будь-хто з нас замислюється про процеси, що відбуваються всередині цього колосального організму. Ґрунт, по суті є природною лабораторією з перероблення залишків тваринного й рослинного світів. Водночас його родючість тільки посилюється, а мінеральні речовини що утворюються — живлять інші рослини. Саме в цьому й полягає основне призначення ґрунту, переробляти й передавати в собі всі необхідні й корисні елементи для розвитку флори і фауни.

Основою ґрунту є глина, пісок і мул. Тому його властивості безпосередньо залежать від вмісту того чи іншого, у більшій чи меншій кількості. Наприклад, якщо в ґрунті багато мулу, то він більш родючий, якщо це піщаний ґрунт, то нестрашні застої води, чого не скажеш про глинистий ґрунт, але піщаний ґрунт швидко промерзає в мінусову температуру. Можливо, знаючи ці факти про ґрунт, ви зможете більш дбайливо й раціонально використовувати його. 

● Дерева відіграють важливу роль у структурі і формуванні корисного ґрунту, причому саме листяні породи. Листяні дерева, збагачують ґрунт азотом, золою, перегноєм створюючи потрібне середовище для мікрофлори. А ось хвойні породи навпаки мають негативний вплив, тому що сприяють формуванню підзолистих ґрунтів.

● Ґрунт слугує сховищем вуглецю, і займає друге місце після океанів. Ця без сумніву необхідна здатність ґрунту зберігати вуглець, перешкоджає його проникненню в атмосферу, пом’якшуються кліматичні зміни, підвищується стійкість до посухи й повеней.

● Ми звикли думати, що ґрунт брудний, але саме він щорічно фільтрує десятки тисяч кубічних кілометрів води. Це відбувається завдяки трьом механізмам, трьом ступеням очищення, якщо порівнювати із сучасними фільтрами: фізичне, хімічне та біологічне очищення. По-перше, частинки ґрунту затримують шкідливі речовини. По-друге, завдяки негативному заряду ґрунт «витягує» з води позитивно заряджені іони кальцію й магнію. По-третє, мікроорганізми, які мешкають у ґрунті, розкладають речовини, що забруднюють воду.

● Майже всі антибіотики, з допомогою яких ми боремося зі шкідливими мікроорганізмами, мають бактеріальне походження, зокрема походять від ґрунтових бактерій. А якщо згадати, що збудники інфекцій стають усе більш стійкими до антибіотиків, то розумієш важливість ґрунту. Він не тільки годує, а ще й лікує.

● Вченими встановлено, що ґрунт є великим резервуаром біорізноманіття й містить у собі приблизно третину життя нашої планети. А в чайній ложці ґрунту, живих організмів більше, ніж людей на Землі. І всі ці мільярди, які живуть у ґрунті, складають досить складну, але вкрай важливу мережу взаємозв’язків.

● Кількість дощових черв’яків на 1 га ґрунту становить приблизно 130 000 особин загальною масою орієнтовно 400 кг. За рік вони підпушують понад 30 тонн землі.

● Ґрунт на французьких виноградниках вважається дорогоцінним, працівники повинні зіскрібати його з черевиків, щоби повернути назад.

Здорова земля, гарантує нам продовольчу безпеку на планеті. У зв’язку з тим, що саме ґрунт дає рослинам усе найнеобхідніше, наше завдання поводитися з ним бережно, щоби не перервати харчовий ланцюг і не загинути від голоду. Здоровий ґрунт — основа здорових харчових продуктів.

 

Напишіть щось...
Ви не увійшли
або залиште коментар як гість
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter