Написати коментар

 

Всі з дитинства знають, що камінь це неживий предмет. Чи може він пересуватися самостійно? Виявляється, може. Так, в Каліфорнії, в Долині Смерті, приблизно в середині XX століття було помічено унікальне явище - блукаючі камені, які розташувалися на місці висохлого озера.

Кожен з них важив не менше трьох центнерів, а свідченнями їх пересувань були сліди, які вони залишали за собою у вигляді довгих смуг. Але тут була одна проблема: ніхто ніколи не бачив безпосередньо процесу руху - про факт зсувів свідчив лише зім'ятий пісок. 

У 2011 році американські вчені вирішили пролити світло на цей феномен і простежити, як це відбувається. Вони змонтували метеорологічну станцію, щоб стежити за силою і напрямком вітру, і встановили камери. Чекати могло знадобитися кілька десятиліть, оскільки камені пересувалися не постійно і за незвіданим до того моменту алгоритмом. Але дослідникам пощастило: вони прийшли до розгадки вже до кінця 2013 року.

Спочатку пройшов дощ зі снігом, утворивши невеликий шар води, а вночі вдарив мороз. Дно колишнього озера замерзло, і утворилися елементи крижин, які під впливом відносно невеликої сили вітру (близько 15 км/год) пересувалися, штовхаючи при цьому масивні камені. Ті, у свою чергу, залишали борозни, але чітко видно їх ставало лише в міру висихання дна озера.

При цьому рух каменів міг відбуватися не завжди: для цього потрібні були конкретні умови - сила вітру, світло сонця і певна кількість води. Деякі таємниці світу перестали б для нас бути таємницями, якби ми могли бачити більше навколо себе. Так сталося і тут.

Туристи які регулярно сюди приїжджали могли споглядати цю картину, але при цьому не здогадуватися, що саме в цей момент камені рухаються, а не мляво стоять на місці. А помітити це складно було лише тому, що їх положення відносно один одного залишалося незмінним, оскільки сусідні брили теж переміщалися. 

Якщо вам сподобалася стаття, будь ласка, залиште свої коментарі або відгуки.

Напишіть щось...
Ви не увійшли
або залиште коментар як гість
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Будьте першим, хто це прокоментував

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter