Написати коментар

 

Свіжий, теплий, прохолодний, легкий, палючий, ласкавий. Таким може бути тільки вітер. А чи знаєте Ви, що 15 червня ми відзначаємо всесвітній день вітру?

15 червня 2007 року, Європа вперше відзначила день вітру, а вже через два роки це свято стало всесвітнім. Вітер дивовижний та унікальний.

 

Цікаві факти про вітер.

-Вітер виникає через нерівномірний розподіл атмосферного тиску. Він завжди спрямований від зони високого тиску до зони низького тиску.

-Які синоніми ви можете підібрати до слова вітер: ураган, шторм, тайфун, бриз… Є ще мусони й пасати.

• Мусони — можуть тривати навіть кілька місяців. Зазвичай дмуть у тропічних районах і періодично повторюються кілька місяців у році. Ці потоки мають різко виражений напрямок руху.

 Пасати — можуть дути безперервно цілий рік. Постійні по силі та напрямку, ці потоки допомагають вітрильникам у прокладанні маршрутів. Завдяки спеціальним картам прокласти його не становило жодних проблем морякам між Новим Світом та Європою навіть у давнину. Ще Колумб звіряв по ним шлях.

-Найшвидший на Землі вітер створив циклон «Олівія» в 1996 році, Австралія. Вітер дув зі швидкістю 408 км/год. Для порівняння — у середньому боліди формули-1 розвивають швидкість до 310–330 км/год.

-У Берліні є Музей вітру. Він присвячений вітру й технічній еволюції отримання з нього енергії.

-Вітер буває не тільки горизонтальним, але і вертикальним. Однак сила його в сотні разів менша за горизонтальну.

-Можна подумати, що володарем найсильніших вітрів у Сонячній системі є найбільша планета — Юпітер. Але — ні, це звання в нього відібрав менший за розмірами Нептун. Куди там «Олівії» до нептуніанского вітру, що здатен розігнатися до 600 м/сек (понад 2000 км/год).

-Найлютіший вітер дме в Антарктиді. Швидкість його не рекордна (60 км/год), але він поєднується з 50–60 градусним морозом.

-Вітер допомагає людині виробляти електрику, не забруднюючи атмосферу й не використовуючи атомну енергію. У 2010 році за допомогою вітру у світі було вироблено 2,5 % всієї електроенергії. Найбільше її було вироблено у 2011 році в Данії — 28 % від усієї данської електрики.

-Завжди бажайте попутного вітру морякам і мандрівникам. І ніколи — стрибунам із трампліна! Зустрічний вітер створює перед гірськолижником повітряну подушку, що допомагає йому довше утриматися в повітрі і пролетіти більшу відстань. 

-У США між Скелястими горами й Аппалачами регулярно спостерігається найбільша кількість торнадо. Ця територія, переважно розташована в штатах Техас, Канзас і Оклахома, неофіційно отримала назву «Алея торнадо».

-Смерч приносить людям смерть і руйнування. Але бувають і справжні чудеса. У 1923 році в американському штаті Теннессі смерч буквально здер дах, стелю та стіни сільської хати. Мешканці, що сиділи в цей час за столом, не отримали й подряпини!

-У 1979 році життя однієї жінки видалося настільки немилим, що вона вирішила звести з ним рахунки. Забралася на 86-й поверх Емпайр Стейт Білдінг і зістрибнула вниз. Але тут дмухнув вітер, та так сильно, що заніс її на карниз 85-го поверху. Суїцид закінчився лише переломом стегна.

-Вітер допомагає тваринам уникнути небезпеки. Звірі відчувають запах завдяки гострому нюху й потокам повітря, коли вітер дме від мисливця до тварини.

-При будівництві і проектуванні завжди враховується «Роза вітрів». Це графік-діаграма, побудована завдяки багаторічним спостереженням за напрямком і силою повітряного потоку в різних місцевостях.

-До речі, злітно-посадкові смуги конструктори проектують строго по розі вітрів.

-Що таке бриз? Часто на відпочинку ви відчували його на собі. Легкі теплі пориви утворюються внаслідок перепаду тиску між морем і теплим узбережжям. Прохолодне повітря з моря йде на сушу, а тепле від суші назад. Ось і утворюється бриз.

-Силу вітру використовують для розваг і в багатьох видах спорту: сноукайтинг, дельтапланеризм, вітрильний спорт, парапланеризм, серфінг…

-Інструмент, який визначає й оцінює швидкість вітру і його напрямок називається — анемометром.

-«Депресія» — так називалася безвітряна область навколо екватора, де вітрильні кораблі зазвичай застрявали на декілька тижнів. Звідси виникла і фраза — перебувати в депресії, значить «в занепаді».

-Вітер переносить на тривалі відстані пил і пісок з одного місця на інше. Так, наприклад, пустеля Сахара через суху та вітряну погоду поступово переноситься на захід континенту. А потоки пилу із Сахари можуть досягати південного сходу Північної Америки — Флориди. Через посуху в Африці, пилу який переноситься вітром по всьому світу, щороку стає дедалі більше.

 Якщо вам сподобалася стаття, будь ласка, залиште свої коментарі або відгуки.

Напишіть щось...
Ви не увійшли
або залиште коментар як гість
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Будьте першим, хто це прокоментував

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter