Написати коментар

 

Усі милувалися Ніагарським водоспадом: хтось на фото, хтось наживо, хтось у кіно та записах відео. Який має  вигляд цей виличний витвір природи знають усі. Однак, що ж він ховає за своїми бурхливими водами і чи є в нього таємниці? Про все цікаве, що ви не знали або не замислювалися, далі у статті.

Великий прикордонник

Ніагарський водоспад – це частина державного кордону між Канадою та США. Він відділяє собою американський штат Нью-Йорк та канадську провінцію Онтаріо. Погодьтесь, таку заставу складно подолати. Однак вже за кілька метрів через річку розташований міст, що з’єднує дві країни. По обидві боки водоспаду розташовані міста – американське та канадське. Перше має назву Ніагара-Фолс, а друге так само Ніагара-Фолс!

Існує відома туристична байка, що найкращий краєвид на Ніагарський водоспад відкривається з канадського боку. Американці це, зрозуміло, спростовують. Обидві країни надають можливість подивитися на водоспад багатьма засобами: з землі (багато глядацьких площадок), з повітря (на гелікоптері), з води (на спеціальному катері). Також є можливість потрапити під водоспад, коли потік води відділяє людину від усього світу. 

Водоспад 3-в-1

Насправді Ніагарський водоспад – це загальна назва трьох окремих водоспадів. Вони відокремлені один від одного островами. Їх назви:

водоспад «Підкова» (інколи його називають Канадський);

водоспад «Фата»;

Американський водоспад.

 Ніагарський водоспад

Підкова – найбільший з усіх. Його довжина 792 м. Другий за розміром – Американський (323 м). Водоспад Фата завдовжки менше ніж 10 м.

Мандрівник

Ніагарський водоспад виник внаслідок руйнівної дії останнього льодовика. Той рухався знімаючи пласти землі. Після таїння льоду, річка та водоспади наповнилися водою.

Цікаво, що Ніагарський водоспад – справжній мандрівник. Ще близько 11 тисяч років тому він розташовувався між Л’юістоном, штат Нью-Йорк та Куінстоном, провінція Онтаріо. Через ерозію водоспад піднявся верх течією на кілька кілометрів.

На цьому він не зупинився і продовжує рухатися. За останні пів тисячоліття водоспад «підступав» майже на 1-1,5 м щорічно! Лише у середині ХХ ст. вченим вдалося трохи сповільнити рух непідкореного гіганта (зараз він просувається на 30 см за рік). Для цього зробили штучний насип каміння та побудували гідроелектростанції.

Якщо все так і буде продовжуватися, то через 5000 років Американський водоспад і водоспад «Фата» пересохнуть, а «Підкова» пересунеться на 2 км вверх течією.

Рекордсмен чи ні?

Висота Ніагарського водоспаду не велика, всього 53 м. Однак він – один з найпотужніших водоспадів. Загальний об’єм води, що проходить водоспадом понад 5,5 тис. м³/с. Його гідроелектростанції видають 4,4 ГВт електроенергії. До речі, 20% питної води у США – з Ніагарського водоспаду.

А ще водоспад може похвалитися, що двічі замерзав повністю, у 1848 р. та 1912 р.

Повітря біля нього таке «мокре», що залишитися сухим майже неможливо, зате у небі майже постійно красуються веселки.

 Ніагарський водоспад

Покорений рибою, але не людиною

Цікаво, що 90% риби, які мандрують донизу водоспаду, залишаються живими. А ось людям так не щастить. Відомо багато спроб підкорити водоспад. Більшість з них закінчилися трагічно. В обох країнах існують закони, що забороняють людині стрибати з водоспаду (штраф $10 000). Але коли ж це когось зупиняло?

Ось декілька вдалих прикладів підкорення Ніагарського водоспаду:

Сем Пач вдало стрибнув з водоспаду у 1829 р.

Першою жінкою, що вдало спустилася по водоспаду, була вчителька на пенсії (63 роки). Зробила вона це у бочці.

У 2012 р. акробат пройшов по канату, який було натягнуто між берегами водоспаду

Ніагарський водоспад – дивовижний витвір природи. Якщо у вас є можливість, обов’язково відвідайте його і насолодіться цією величчю. 

Якщо Вам сподобалася стаття, будь ласка, поділіться нею з друзями у соцмережах.

 

Напишіть щось...
Ви не увійшли
або залиште коментар як гість
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Будьте першим, хто це прокоментував

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter