Написати коментар

 

-Термін «вулкан» походить від латинського «Volcanus» або Вулкан — римський бог вогню. Спочатку римляни використовували термін для позначення вулкана Етна, де за їх повір'ям перебувала кузня Вулкана.

-Вулкани прискорюють еволюцію — виверження вулканів, особливо доісторична вулканічна активність постійно змінювала кліматичні умови на планеті. У результаті тварини та рослини були змушені пристосовуватися до змін, і еволюціонували.

-Стародавні греки вважали, що під горою Етна жив бог вогню Гефест. Згідно з міфом титан Прометей вкрав вогонь з вулкана Гефеста і подарував його людям.

-Сотні років тому Ацтеки, які жили у Мексиці, і жителі Нікарагуа вірили, що в лаві живуть боги. Вони приносили в жертву цим могутнім богам красивих юних дівчат.

-У всьому світі налічується 1500 потенційно активних вулканів.

-У Середньовіччі багато хто вірив, що вулкани були входом у вогняне пекло.

-За минулі 400 років майже чверть мільйона осіб загинули безпосередньо в результаті виверження вулканів. Побічні наслідки, як-от голод, зміни клімату і хвороби найімовірніше потроїли це число.

-Найнебезпечнішим діючим вулканом на сьогодні, є Попокатепетль, він носить прізвисько Ель-Попо і розташований всього за 33 милі від Мехіко (Мексика). Ель Попо випускає тисячі тонн газу та попелу в повітря щороку.

-У 1963 році підводний вулкан породив новітню поверхню суші на Землі, острів Суртсей, який розташований недалеко від південно-західного берега Ісландії. В даний час площа Суртсей дорівнює приблизно 2,5 км², а названий острів на честь Сурта, вогняного велетня з норвезької міфології.

-Міф про втрачений острів Атлантида, який затонув в океані, може бути заснований на історії грецького острова Сантроріні (Тіра), частини якого занурилися в море після жахливого виверження вулкана в Бронзовому столітті.

-Щоб виміряти температуру вулкана, вулканологи використовують спеціальний електричний термометр, який називається «термопара». Лава настільки розпечена, що скляні термометри в ній плавляться.

-В Австралії немає жодного активного вулкана, оскільки вона розташована в центрі тектонічної платформи.

-Землі з великою кількістю вулканів — одні з найродючіших сільськогосподарських районів у світі. Виверження вулканів насичують ґрунт Землі поживними речовинами, такими як калій і фосфор. Вивітрювання вулканічних каменів також виробляє поживні для ґрунту речовини.

-«Лава» походить від латинського «lavara», що означає «мити, змивати», вона є магмою, що вирвалася на поверхню. Лава може витікати зі швидкістю до 90 км/год.

-Найбільший вулкан на Землі — гавайська Мауна Лоа. Будучи одним з п'яти вулканів острова, він підноситься на 4000 метрів над рівнем моря.

-Вулкани формуються через субдукції (коли дві тектонічні плити наштовхуються одна на одну), океанські розколини (коли дві плити розходяться) або гарячі зони (слабкі ділянки земних плит).

-Найжахливішим вулканічним лихом двадцятого століття вважається виверження вулкану Мон-Пеле в 1902 році на острові Мартиніка у Вест Індії, при якому загинули 30 121 чоловік. Тільки дві людини вижили: швець, що жив на краю острова, і ув'язнений, який був закритий в тюремній камері з товстими кам'яними стінами.

-На Землі приблизно 1500 діючих вулканів, не рахуючи підводних. З них всього лише 20-30 вивергаються щороку.

-Супервулканічне виверження на озері Тоба в Індонезії приблизно 75 000 років тому занурило Землю у вулканічну зиму (відому як епоха Льодовикового періоду). Воно також призвело до утворення сірчаної кислоти в атмосфері.

-Виверження вулкану Сент-Хеленс 18 травня 1980 мало потужність 500 атомних бомб. Геологи розцінили його як помірне виверження.

-Тихоокеанське вогняне кільце — це кордон великої тихоокеанської плити, яка повільно підсувається під інші плити або стикається з ними. Більшість найбільших світових вулканів зосереджені саме тут.

-Вулканологи вимірюють потужність виверження за Шкалою вулканічних вивержень (VEI), де 0 означає найслабше виверження, а 8 — найсильніше. Вісімка зазвичай призначається для найпотужніших вивержень, званих у народі «супервулканом».

-У 79 році н.е. сталося потужне виверження Везувію, яке знищило міста Помпеї і Геркуланум. Розповіді свідків того часу, недавні розкопки та збережені останки донесли до нас страхітливу історію того виверження.

-У деяких вулканічних областях, таких як Ісландія, гаряча енергія магми може використовуватися для підігріву води та приведення в дію електростанцій. Цей тип енергії називається геотермальним (жар землі).

-На деяких вулканічних островах, таких як Ісландія і Гаваї, існують чорні пляжі. Їх пісок складається з базальту, пірогенного каменю, несформованого, коли лава остигає і розсипається на піщинки.

-Близько 20% всіх вулканів розташовані під водою.

-Вулкани — великий бізнес. На сьогодні загальний бюджет американського туристичного бізнесу оцінюється у 232 000 000 000 доларів, європейського — 289000000000. Значна частина прибутку йде від турів у «вулканічні» регіони, куди прагнуть потрапити багато туристів. Крім того, продається величезна маса листівок та іншої поліграфічної продукції із зображеннями та описом вулканів. 

Якщо Вам сподобалася стаття, будь ласка, поділіться нею з друзями у соцмережах.

Напишіть щось...
Ви не увійшли
або залиште коментар як гість
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Будьте першим, хто це прокоментував

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter