Руїни будинку

 

Землетрус — найбільш руйнівне і непередбачуване стихійне лихо. Для мешканців Європи він здається рідкістю тільки тому, що ми не відчуваємо слабких підземних поштовхів. А ось на узбережжях Тихого океану до них прислуховуються щомиті - 3 землетруси на день тут звична справа. Дивовижі про "танок тектонічних плит" на планеті Земля — у добірці фактів:

 

Цікаві факти про землетруси

tut-cikavo Першопричина землетрусів — зміна температури всередині планети. 

tut-cikavo Вулканічний землетрус — цикл поштовхів, пов'язаних зі зміною температури в гирлі вулкану. Може тривати місяцями, не завдаючи особливої шкоди довкіллю.

tut-cikavo 90% землетрусів локалізуються уздовж Вогняного кола — це пояс сейсмічної активності, який охоплює Тихоокеанську плиту.

tut-cikavo 25% усіх землетрусів на планеті Земля відбуваються в Японії.

tut-cikavo Після землетрусу 2011 року, який трапився у Японії, тривалість дня на планеті зменшилась на майже 2 мікросекунди.

tut-cikavo Найдавніший запис про землетрус було зроблено 3196 років тому в Китаї.

tut-cikavo Швидкість цунамі, яке виникає після зіткнення підземних плит - приблизно 700 км/год. Висота хвилі у таких випадках сягає 20 м. 

tut-cikavo Середня тривалість одного підземного поштовху — від 10 до 30 секунд.

tut-cikavo Найдовший з відомих землетрусів тривав 10 хв у водах Індійського океану.

tut-cikavo Цикл підземних поштовхів може тривати кілька годин, днів і навіть років!

tut-cikavo Землетруси бувають не лише на блакитній планеті, а й на Місяці, Марсі, Венері. супутниках Юпітера і Сатурна.

tut-cikavo Найбільший землетрус магнітудою у 9,5 балів відбувся у Чилі 60 років тому. Він спровокував цунамі, яке докотилось океаном до Японії та Нової Зеландії!

tut-cikavo Найзначніший землетрус в Японії трапився в 2011 році в м. Тохоку. Він спричинив ядерну катастрофу і змістив вісь Землі на 16 см!

tut-cikavo Найбільш кривавий землетрус в історії людства зафіксовано в Китаї 1556 року. Він позбавив життя 830 тисяч людей.

tut-cikavo "Столицею землетрусів" називають місто Паркфілд у штаті Каліфорнія, США. Тут проходить межа тектонічних плит.

tut-cikavo Щороку в землетрусах гинуть 8 тисяч людей, а протягом останніх 4 тисяч років жертвами підземних поштовхів стали 13 мільйонів мешканців планети.

tut-cikavo Перший прилад для дистанційного виявлення землетрусу з'явився 2 тисячі років тому в Китаї завдяки астроному Жанг Хенгу.

tut-cikavo Шкала Ріхтера, за якою визначають енергійність підземних поштовхів, була винайдена 1935 року в Америці.

tut-cikavo Землетруси потужністю менш як 3 бали за шкалою Ріхтера практично непомітні.

tut-cikavo Рекордсмен з підводних землетрусів — Тихий океан.

tut-cikavo Найбільша глибина гіпоцентру землетрусу (підземного джерела поштовхів) - 750 км.

tut-cikavo Американська річка Міссісіпі понесла води назад до джерела після землетрусу 1811 року. На щастя, зміна напряму течії була тимчасовою і лише на окремих відрізках річища.

tut-cikavo Про наближення землетрусу можна дізнатись за дивним запахом води й потеплінням землі. Це трапляється там, де ділянки земної кори нагріваються і виділяють у водойми газ.

tut-cikavo Наслідки землетрусу поширюються на тисячі кілометрів від епіцентру. Наприклад, одного разу 4 хв підземних поштовхів на Алясці спричинили повінь на Гаваях!

tut-cikavo Найвища гора світу — Еверест, просіла на 2,5 см після землетрусу 2015 року, який відбувся у Непалі.

tut-cikavo Підземні поштовхи в Чилі посунули ціле місто Консепсьйон на 3 метри вбік.

tut-cikavo Люди — винуватці техногенних землетрусів, які провокуються зведенням водосховищ, нафтогазовою промисловістю і вибуховою технікою. Після того, як у 2006 році КНР провели ядерні випробування, штучний землетрус докотився до Москви!

tut-cikavo Найбільш безпечний сховок удома в момент землетрусу — під міцним столом.

tut-cikavo Краще місце під час землетрусу на вулиці — відкрита місцина, якомога далі від високих будівель і електричних комунікацій. 

Якщо вам сподобалася стаття, будь ласка, залиште свої коментарі або відгуки.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter