3 Коментарів
Руїни будинку

 

Землетрус — найбільш руйнівне і непередбачуване стихійне лихо. Для мешканців Європи він здається рідкістю тільки тому, що ми не відчуваємо слабких підземних поштовхів. А ось на узбережжях Тихого океану до них прислуховуються щомиті - 3 землетруси на день тут звична справа. Дивовижі про "танок тектонічних плит" на планеті Земля — у добірці фактів:

 

Цікаві факти про землетруси

tut-cikavo Першопричина землетрусів — зміна температури всередині планети. 

tut-cikavo Вулканічний землетрус — цикл поштовхів, пов'язаних зі зміною температури в гирлі вулкану. Може тривати місяцями, не завдаючи особливої шкоди довкіллю.

tut-cikavo 90% землетрусів локалізуються уздовж Вогняного кола — це пояс сейсмічної активності, який охоплює Тихоокеанську плиту.

tut-cikavo 25% усіх землетрусів на планеті Земля відбуваються в Японії.

tut-cikavo Після землетрусу 2011 року, який трапився у Японії, тривалість дня на планеті зменшилась на майже 2 мікросекунди.

tut-cikavo Найдавніший запис про землетрус було зроблено 3196 років тому в Китаї.

tut-cikavo Швидкість цунамі, яке виникає після зіткнення підземних плит - приблизно 700 км/год. Висота хвилі у таких випадках сягає 20 м. 

tut-cikavo Середня тривалість одного підземного поштовху — від 10 до 30 секунд.

tut-cikavo Найдовший з відомих землетрусів тривав 10 хв у водах Індійського океану.

tut-cikavo Цикл підземних поштовхів може тривати кілька годин, днів і навіть років!

tut-cikavo Землетруси бувають не лише на блакитній планеті, а й на Місяці, Марсі, Венері. супутниках Юпітера і Сатурна.

tut-cikavo Найбільший землетрус магнітудою у 9,5 балів відбувся у Чилі 60 років тому. Він спровокував цунамі, яке докотилось океаном до Японії та Нової Зеландії!

tut-cikavo Найзначніший землетрус в Японії трапився в 2011 році в м. Тохоку. Він спричинив ядерну катастрофу і змістив вісь Землі на 16 см!

tut-cikavo Найбільш кривавий землетрус в історії людства зафіксовано в Китаї 1556 року. Він позбавив життя 830 тисяч людей.

tut-cikavo "Столицею землетрусів" називають місто Паркфілд у штаті Каліфорнія, США. Тут проходить межа тектонічних плит.

tut-cikavo Щороку в землетрусах гинуть 8 тисяч людей, а протягом останніх 4 тисяч років жертвами підземних поштовхів стали 13 мільйонів мешканців планети.

tut-cikavo Перший прилад для дистанційного виявлення землетрусу з'явився 2 тисячі років тому в Китаї завдяки астроному Жанг Хенгу.

tut-cikavo Шкала Ріхтера, за якою визначають енергійність підземних поштовхів, була винайдена 1935 року в Америці.

tut-cikavo Землетруси потужністю менш як 3 бали за шкалою Ріхтера практично непомітні.

tut-cikavo Рекордсмен з підводних землетрусів — Тихий океан.

tut-cikavo Найбільша глибина гіпоцентру землетрусу (підземного джерела поштовхів) - 750 км.

tut-cikavo Американська річка Міссісіпі понесла води назад до джерела після землетрусу 1811 року. На щастя, зміна напряму течії була тимчасовою і лише на окремих відрізках річища.

tut-cikavo Про наближення землетрусу можна дізнатись за дивним запахом води й потеплінням землі. Це трапляється там, де ділянки земної кори нагріваються і виділяють у водойми газ.

tut-cikavo Наслідки землетрусу поширюються на тисячі кілометрів від епіцентру. Наприклад, одного разу 4 хв підземних поштовхів на Алясці спричинили повінь на Гаваях!

tut-cikavo Найвища гора світу — Еверест, просіла на 2,5 см після землетрусу 2015 року, який відбувся у Непалі.

tut-cikavo Підземні поштовхи в Чилі посунули ціле місто Консепсьйон на 3 метри вбік.

tut-cikavo Люди — винуватці техногенних землетрусів, які провокуються зведенням водосховищ, нафтогазовою промисловістю і вибуховою технікою. Після того, як у 2006 році КНР провели ядерні випробування, штучний землетрус докотився до Москви!

tut-cikavo Найбільш безпечний сховок удома в момент землетрусу — під міцним столом.

tut-cikavo Краще місце під час землетрусу на вулиці — відкрита місцина, якомога далі від високих будівель і електричних комунікацій. 

Якщо вам сподобалася стаття, будь ласка, залиште свої коментарі або відгуки.

Напишіть щось...
Ви не увійшли
або залиште коментар як гість
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter