Баобаб

 

На великих просторах африканських саван самотньо підносяться кремезні, з надзвичайно товстим стовбуром і широкою кроною дерева - баобаби. Це чудове дерево, одне з найбільш шанованих.

Крім Екваторіальної Африки, баобаб трапляється на Мадагаскарі та на півночі Австралії. В Індії та Південній Америці трапляється інший вид баобаба, під назвою пальчастий.

Найчастіше баобаби невисокі, від 12 до 18 метрів, але діаметр дерева не відповідає його висоті, і дуже часто становить 8-10 метрів.

Баобаб - один з довгожителів рослинного світу. Але точно визначити вік баобаба дуже важко не тільки звичайним методом (у баобаба немає річних кілець), а й більш сучасним радіоізотопним. (Цей метод визначення віку пов'язаний зі здатністю рослин накопичувати радіоізотопи.) 

Одна з дивних особливостей баобаба полягає в тому, що коло його стовбура не збільшується щорічно, як в інших дерев, а в деякі роки навіть зменшується. Лісничий Г. Гай, який працював в Національному музеї Булавайо в Південній Родезії (тепер Зімбабве), протягом 35 років з 1931 по 1966 роки, щорічно вимірював окружність одного і того ж баобаба. Щороку вона змінювалася, але ніколи не перевищувала початкової. Лісничий пояснив це тим, що стиснення дерева відбувалися під час посух, а розширення стовбура при випаданні рясних дощів.

Баобаб - одне з найбільш посухостійких дерев. Його коріння, як змії, розповзаються на сотні метрів від стовбура. Пошкоджена людьми або тваринами кора швидко відновлюється. Не боїться він і лісових пожеж. Буває так, що степова пожежа повністю випалює його серцевину, але дерево продовжує рости як ні в чому не бувало.

Деревина баобаба дуже м'яка і легко уражається грибком, який руйнує дерева зсередини, створюючи всередині них величезні пустоти, дупла. Такі пустоти місцеві навіть облаштовують як приміщення.

У Замбії в одному з баобабів влаштували туалет з унітазом і бачком.

Деякі африканські племена підвішують в дуплах баобабів тіла тих померлих, що не заслуговують на почесне поховання. Усередині дупла трупи самі по собі муміфікуються без попередньої обробки та бальзамування. Знаменитий мандрівник Давид Лівінгстон, який відкрив водоспад Вікторія, у своїх щоденниках розповів про гігантське дупло баобаба, в якому могли спокійно влягтися 20-30 чоловік.

Якщо у верхній частині дерева, що має дупло, зробити отвір, то товстий, порожній усередині стовбур поступово заповниться дощовою водою і вологою рясних рос. Щільні  крони баобаба прекрасно захищають цей природний резервуар від випаровування. Такі живі водосховища часто використовуються місцевими жителями в посушливий сезон.

Під кронами баобабів часто влаштовують житла, будують мавзолеї для померлих вождів.

Коли в савані настає майже піврічний сухий період, баобаби скидають листя і так стоять до початку сезону дощів. Одночасно з появою нового листя вони зацвітають. Їх величезні, двадцятисантиметрові в діаметрі, поодинокі квітки, що висять на довгих ніжках, живуть тільки одну ніч. Увечері шовковисті пелюстки квітки розкриваються, а щойно встане сонце вони блякнуть і в'януть. Нектаром квіток баобаба дуже люблять ласувати кажани, вони і є запилювачами.

Великі плоди баобаба нагадують величезні огірки довжиною 35-45 см і товщиною до 15-17 см. Їх освіжаюча м'якоть, червона і борошниста, на смак кислувата, але приємна.

Плоди Баобаба

Плоди баобаба багаті вітаміном С і кальцієм, їх охоче вживає місцеве населення. Але особливо ці смачні плоди люблять мавпи, зграї яких живуть в кронах. Недарма в Африці баобаб називають ще і мавпячим хлібним деревом.

Насіння баобаба містять багато олії, і їх, трохи підсмаживши, вживають в їжу. З підсмаженого і подрібненого насіння готують напій, що нагадує каву. Плоди та насіння баобаба застосовують у народній медицині як ліки при дизентерії та хворобах очей, а з соку плодів готують напій який чудово втамовує спрагу, а також використовується при лікуванні гнильної лихоманки. Висушена оболонка плоду цілком замінює стакан або посудину.

З попелу спаленого плоду виходить відмінне мило. Квітковий пилок баобаба годиться для виготовлення клею. Найрізноманітніше застосування знаходять листя баобаба. Настоянка з них лікує лихоманку. Їх їдять свіжими, з них варять суп, а в сушеному вигляді вони використовуються як приправа до національної страви кус-кус. Листя годяться і в якості закваски для тіста. Їх вважають засобом, що зменшує пітливість. У Сенегалі товчена кора і листя дерева вживаються замість перцю і солі.

З кори і деревини баобаба роблять папір, тканини, струни для музичних інструментів.

Верхній шар кори еластичний, як губка, а внутрішній складається з міцних волокон. Мотузки, виготовлені з них, настільки міцні, що у жителів Сенегалу навіть існує приказка: «Безпомічний, як слон, пов'язаний баобабовою мотузкою».

Дуже м'яка деревина баобаба завжди зберігає в собі великий запас води, іноді до 120 літрів в одному дереві, а товста губчаста кора запобігає випаровуванню зайвої вологи. І, попри те, що деревина баобаба слабка і пухка, місцеві жителі примудряються виготовляти з неї посуд і навіть човни.

Баобаб вважається у жителів африканської савани священним деревом, і тому існує звичай, за яким кожен повинен посадити насіння баобаба біля свого житла. 

Якщо вам сподобалася стаття, будь ласка, залиште свої коментарі або відгуки.