Люмінесцентні гриби

 

Давно відомо, що деякі живі організми, як-от риби, комахи та навіть гриби можуть випромінювати видиме світло. Про останні, до речі, йдеться ще в роботах давньогрецького філософа Арістотеля, а також письменника Плінія Старшого. Однак в наші дні у дослідників є ще чимало запитань про природу грибів які світяться.

За різними оцінками вчених відомо приблизно від 68 до 71 різновидів люмінесцентних грибів. Три чверті вивчених на сьогодні грибів-світлячків належать до роду Mycena. Ця група грибів живе завдяки розкладанню органічних речовин. 

Найбільша їх кількість росте в Японії — 10 різновидів, ще 8 — в Південній Америці на території Бразилії. Їх легке зеленувате світіння є результатом хімічних окислювальних реакцій, які проходять в клітинах грибів в той момент, коли відбувається поглинання ними кисню. Вчені встановили, що люмінесцентний процес у грибів схожий на той, який відбувається у бактерій які світяться та інших люмінесцентних організмів. 

Слід зазначити, що мікологами виявлено не менше 7 різновидів люмінесцентних грибів, світіння яких відрізняються досить зловісним жовтувато-зеленим світлом, яке вони випромінюють практично протягом 24 годин на добу... Саме їх вивчення дозволило пролити світло на еволюцію люмінесценції в природі.

Гриби, що випромінюють досить яскраве жовто-зелене світло виявлені в Белізі, Бразилії, Домініканській Республіці, на Ямайці, в Японії, Малайзії та Пуерто-Ріко. При цьому, якщо денне світло не дуже яскраве, то світіння грибів можна побачити і в денний час, хоча зеленувато-жовте світло на тлі денного світла виділяється погано, тому і помітити його досить складно, особливо якщо не знаєш про нього. Але якщо помістити такі гриби в темну кімнату, то після нетривалої адаптації ваших очей до темряви, ви зможете спостерігати їх світіння дуже добре в будь-який час доби. 

Пізнавальні книги для розвитку

Мікологи встановили, що у грибів роду Mycena люмінесцентні різновиди походять з 16 різних ліній, що свідчить про те, що люмінесценція еволюціонувала з однієї точки, при цьому деякі різновиди цього роду в процесі еволюції пізніше втратили здатність світитися. У вчених досі залишається багато нез'ясованих питань про ці гриби, і зокрема, як і чому вони починають світитися. Є припущення, що деякі гриби світяться, щоб привабити нічних тварин, які допомагають в розповсюдженні спорів грибів по території.

Якщо вам сподобалася стаття, будь ласка, залиште свої коментарі або відгуки.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter