Мільйони років тому, по землі ходили динозаври, великі і маленькі, хижі і травоїдні. Нам досі відомо про них не так вже й багато, адже все, що у нас є - це їх скам'янілі останки, які цілі епохи лежали десь під ґрунтом. За такими знахідками досить складно зрозуміти, що з себе представляли динозаври, яким належать ці кістки. На щастя, палеонтологи вже зібрали і класифікували чимало старих кісток, і склали цілу енциклопедію древніх ящерів.

 

Цікаві факти про динозаврів.

-З латині слово «dinosaur» перекладається, як «жахливий ящер».

-Один з найбільш страшних динозаврів, тиранозавр, мав зуби завдовжки близько 15 см.

-Незважаючи на значні розміри, мозок більшості динозаврів був завбільшки як волоський горіх або м'ячик для гольфу.

-Найдовшими з динозаврів були травоїдні брахіозаври. Судячи з їх скелетів, які вдалося знайти, їх довжина лише трохи не дотягувала до 50 метрів.

-У Стародавньому Китаї люди вірили, що величезні кістки, які вони іноді знаходили в землі, належали драконам. Вони використовували кістки в традиційній медицині, розмелюючи їх на порошок.

-Вчені встановили, що молоді тиранозаври росли неймовірно швидко, додаючи по кілька кілограмів щодня і стрімко збільшуючись у розмірах.

-Першу знайдену величезну кістку, що належала якомусь доісторичному ящеру, вчені того часу спочатку прийняли за кістку людини-велетня.

-Найбільше броні на собі тягав анкілозавр. Це створіння було надійно захищене товстими кістяними пластинами, а від ворогів він відмахувався м'язистим хвостом, який закінчувався важкою колючкуватою кістяною кулею.

-На території США є місто динозаврів, справжнісінький населений пункт в штаті Колорадо, примітний тим, що в ньому всі вулиці названі на честь динозаврів.

-Найближчі родичі динозаврів з нині живих істот, це не ящірки і крокодили, а птахи. Наприклад, домашні кури.

-Оскільки обертання Землі навколо своєї осі поступово сповільнюється, добовий цикл стає все більшим. Коли по нашій планеті бродили динозаври, день тривав не 24 години, а близько 22.

-Всупереч розхожій думці, тиранозавр не був найбільшим хижаком з-поміж вимерлих древніх ящерів.

-Багато хто вірить, що в Шотландії, в озері Лох-Несс, мешкає якась реліктова істота. Деякі вважають при цьому, що це іхтіозавр.

-Динозаври існували протягом десятків мільйонів років, і одні види змінювали інші. Між існуванням стегозавра і тиранозавра пройшло більше часу, ніж між існуванням тиранозавра і появою людства.

-Найдрібнішим з усіх динозаврів, які коли-небудь існували, вважається компсогнатус, що мешкав на території сучасної Західної Європи. Судячи зі скам'янілих останків, доросла особина важила лише близько 2,5 кг.

-Судячи з усього, найважчим динозавром з усіх був титанозавр, що важив близько 80 тонн.

-Найбільшим динозавром вважають сейсмозавра. Ймовірно, він мав довжину тіла, яку можна порівняти з довжиною тіла брахіозавра, близько 50 метрів, але важив при цьому до 140 тонн, і мав дуже довгу шию.

-В даний час вченими описано і класифіковано близько 1000 видів динозаврів.

-Ці стародавні ящери існували на Землі протягом приблизно 160 млн років, але не всі одночасно.

-Останки динозаврів були виявлені на всіх материках нашої планети без винятку, включаючи Антарктиду, яка тоді не була покрита льодом.

-Крокодили, що живуть в наші дні, є нащадками істот, відомих, як архозаври. А архозаври - це не вид динозаврів, і їхні предки, тобто предки крокодилів з'явилися на Землі ще до появи на ній динозаврів.

-Найдавнішим динозавром вважається ставрікозавр, що жив близько 225 млн років тому. При довжині тіла близько 2,5 метри, він важив зовсім небагато, близько 30 кг.

-Одна з популярних теорій свідчить, що перші динозаври з'явилися на території сучасної Південної Америки.

-Вчені не знають, якою була протяжність життя динозаврів, але припускають, що деякі з них могли жити приблизно до 200 років.

-У пентацератопса череп досягав довжини 3 метри, і на нього припадало близько 30-35% всієї довжини тіла цього ящера.

-Нові види динозаврів відкриваються палеонтологами щороку.

-Останні динозаври на нашій планеті вимерли близько 65 млн років тому.

-У тиранозаврів на коротких передніх лапах було всього по 2 пальці.

-Спинний мозок у динозаврів був більший, ніж головний. Він відповідав за контроль над тілом.

-Багато травоїдних динозаврів ковтали каміння, щоб поліпшити процес перетравлення їжі.

-У схожих на птахів орнітомімідів в пащі було по 220 надзвичайно гострих зубів. 

Якщо вам сподобалася стаття, будь ласка, залиште свої коментарі або відгуки.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter